23 kwietnia 2021 Udostępnij

Skuteczna ochrona wzroku przed promieniowaniem komputera

Czasem długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera czy smartfona może wiązać się z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów na przykład suchość oka, zmęczenie, uczucie obecności ciała obcego w oku (uczucie piasku w oczach), zaczerwienienie spojówek. Wynika to z wpływu szkodliwego promieniowania światła niebieskiego. Problem ten dotyczy wielu osób, którzy korzystają z komputera lub innych urządzeń cyfrowych – zarówno w pracy, jak i w domu. Aby chronić wzrok przed szkodliwym światłem niebieskim warto nie tylko pamiętać o odpowiednich przerwach w pracy i nawilżeniu oczu, ale również o specjalnych okularach, które mogą ograniczyć nadmiar szkodliwego światła i jego wpływ na nasze oczu i samopoczucie.

W czym tkwi fenomen okularów do pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze wiąże się z szeregiem skutków ubocznych, a jednym z nich są problemy ze wzrokiem, co wynika między innym ze szkodliwego wpływu światła niebieskiego. Emitują je ekrany praktycznie wszystkich urządzeń elektronicznych, dlatego trudno się przed tym całkowicie uchronić. Na szczęście są sprawdzone sposoby na zniwelowanie negatywnego oddziaływania tego promieniowania na oczy – z pomocą przychodzą specjalne okulary do komputera, które częściowo blokują światło niebieskie. Dodatkowo można liczyć na zniwelowanie problemu z odblaskami świetlnymi, które mogą dodatkowo rozpraszać i męczyć wzrok. Okulary do pracy przy komputerze podnoszą komfort życia i codziennej pracy.

Jakie powinny być odpowiednie okulary do pracy przy komputerze?

Zwykły antyrefleks choć zmniejszy ilość odblasków, jednak nie ograniczy wpływ światła niebieskiego, emitowanego przez ekran. Dzięki dużemu zapotrzebowaniu powstała specjalna soczewka, która częściowo blokuje szkodliwe światło niebieskie, zmniejszając zmęczenie oczu. Ponadto, soczewka firmy Hoya Blue Control charakteryzuje się najwyższą jakością. Soczewki są znacznie bardziej utwardzone, niż soczewki z podstawowym antyrefleksem, dzięki czemu są mniej podatne na zarysowania, co wydłuża czas ich użytkowania. Na soczewkę została naniesiona również powłoka hydro i oleofobowa, które ułatwiają czyszczenie soczewek.

Pora wybrać najlepsze okulary do komputera – na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że raz na dwa lata musimy odbyć badanie okulistyczne lub optometryczne.

Na badaniu specjalista powinien dobrać okulary nie tylko do potrzebnej korekcji, ale również zwrócić uwagę na to, jaki zawód wykonuje pacjent.

Mogą to być okulary jednoogniskowe, okulary do bliży, okulary typu office lub progresywne.

Na badaniu warto powiedzieć czy pracujemy z komputerem, jak dużo czasu spędzamy na tej czynności i w jakiej odległości mamy komputer. Na podstawie tej informacji okulista lub optometrysta będzie mógł dobrać odpowiednią korekcję.

Jeśli nie potrzebujemy korygowania wady wzroku okularami, a dużo czasu spędzamy przy komputerze, możemy również wybrać okulary z filtrem niebieskiego światła- Blue Control. Takie okulary nie będą mieć żadnej korekcji optycznej. Są one też nazywane tzw. zerówkami. Okulary te będą chronić wzrok przed przemęczaniem sie w czasie korzystania z komutera lub telefonu.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)