17 grudnia 2021 Udostępnij

Jak wybrać damskie buty narciarskie?

​Na pierwszy rzut oka różnice będą niemal niezauważalne. Wystarczy jednak przyjrzeć się dokładniej, aby zauważyć, jak bardzo damskie buty narciarskie potrafią różnić się od męskich. Z czego to wynika? Na co zwrócić uwagę w sklepach? Sprawdzamy!

Damskie buty narciarskie – czym różnią się od męskich?

Patrząc pod kątem czysto anatomicznym – kobiety mają mniejsze i węższe stopy niż przeciętny mężczyzna. Zwykle panie są także lżejsze i niższe od panów, a to wpływa na obciążenie, które znosić muszą buty narciarskie. W przypadku kobiet będzie ono zwyczajnie mniejsze, a przez to inne będą cechy samego obuwia narciarskiego.

Nie znaczy to jednak, że wysokie panie będą miały problem ze znalezieniem odpowiednich butów narciarskich. Sklepy narciarskie online mają w swojej ofercie wiele różnych modeli dla każdego – warto przejrzeć je dokładnie. Paniom szczególnie polecane są buty narciarskie Salomon – jako doskonałe połączenie jakości i komfortu.

Wróćmy jednak do statystycznej kobiety. Poza wielkością i szerokością stopy, znaczenie ma również jej odległość od kolan – tutaj również jest ona mniejsza w porównaniu z mężczyznami. Producenci wychodzą także naprzeciw oczekiwaniom klientów i często wiązanie umieszczają nieco wyżej w przypadku butów narciarskich kobiet. To zwiększa komfort i ułatwia szusowanie.

Podsumujmy zatem najważniejsze cechy damskich butów narciarskich:

  1. Są lżejsze i bardziej miękkie od męskich.
  2. Mają mocniej wyprofilowany kształt.
  3. Zwykle dostępne są w bardziej zróżnicowanych kolorach.

Rozmiar i długość dostosowane do stopy

Tak jak w przypadku tradycyjnych butów warto dokładnie zmierzyć długość wkładki, tak w przypadku butów narciarskich wydaje się to tym bardziej istotne. Najprostszym sposobem jest odrysowanie własnej stopy na kartce papieru oraz zmierzenie jej długości na dwóch krańcach np. przy pomocy linijki.

Obecnie na rynku dostępne są modele niemal idealnie dopasowane do kształtu stopy, dlatego nie warto kupować większych butów narciarskich, bo wcale nie zwiększy to komfortu, a wręcz może go zmniejszyć. Bezpieczeństwo także ma znaczenie. But narciarski wręcz powinien być dopasowany, aby ograniczyć ruchomość stopy na wypadek niekontrolowanych poślizgów. Aby mieć pewność, że dokonamy właściwego zakupu, producenci butów narciarskich zalecają dodanie maksymalnie 1 cm do zmierzonej długości stopy. Dalej pozostaje już tylko wybór ulubionego koloru, bo na rynku dostępne są zarówno klasyczne buty czarne lub białe, ale również odcienie różu czy mięty. Znajdź swój ulubiony na: https://skiracecenter.pl/15-buty-narciarskie-damskie.

Jakie buty narciarskie do różnych typów jazdy?

Nie bez znaczenia dla wyboru butów narciarskich jest też styl jazdy. Bardzo dynamiczna jazda, z dużą ilością slalomów zwykle wymagać będzie niższych butów, a to na wstępie wyklucza możliwość zakupu męskich butów narciarskich przez kobiety. Panie z powodzeniem mogą sięgać po damskie buty narciarskie Salomon – tutaj wybór jest szeroki, a jakość wykonania i komfort jazdy wydają się niemal perfekcyjne. To także kwestia bezpieczeństwa jazdy i samego dostosowania stopy i kostki do obuwia. Jazda sportowa wymaga też bardziej precyzyjnego dopasowania butów do stopy. W tym przypadku nie warto dodawać dodatkowych centymetrów do długości buta. Może to nieco zmniejszyć komfort jazdy, ale pozwoli także na bardziej dynamiczną jazdę. Co ważne, dobrej jakości damskie buty do szusowania z powodzeniem znajdziemy w sklepach narciarskich online i tych stacjonarnych. Warto dokładnie się rozejrzeć w poszukiwaniu najlepszych ofert.

Artykuł partnera

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)