
Powikłania poantybiotykowe, czym wspomóc kurację?
Choć antybiotyki to skuteczny oręż w walce z infekcjami bakteryjnymi, to jednak mogą powodować przykre skutki uboczne. Najczęściej mamy do czynienia z biegunką, bólami brzucha, nudnościami i wymiotami. Na szczęście można uniknąć konsekwencji zażywania leków dzięki przyjmowaniu odpowiednich pokarmów oraz stosowaniu suplementu diety z probiotykami. Co jeszcze warto wiedzieć, stosując kurację antybiotykową?
Jak działają antybiotyki?
Mimo że antybiotyki potrafią skutecznie zwalczyć infekcję i skrócić czas jej trwania, czasami z ich powodu dotykają nas przykre dolegliwości w postaci problemów jelitowych. Dlaczego tak się dzieje? Zawarte w antybiotykach substancje powodują obumieranie komórek bakterii lub ograniczenie ich rozmnażania (działanie bakteriostatyczne). Niektóre leki bakteriobójcze zwalczają tylko określone drobnoustroje, inne działają jednocześnie na wiele rodzajów bakterii. Nie należy skracać ani wydłużać czasu kuracji (przeważnie 10 dni) bez konsultacji z lekarzem! Wówczas antybiotyk zamiast niszczyć bakterie, jedynie przytłumi ich działanie. Nie wolno również przyjmować leku wraz z pokarmem, ponieważ może spowodować to zmniejszenie przyswajania substancji zawartych w antybiotyku.
Niestety antybiotyki zabijają jednocześnie korzystne dla naszego organizmu bakterie, powodując spustoszenie w mikroflorze bakteryjnej jelit. Wówczas możemy doświadczyć przykrych konsekwencji. Aby tego uniknąć, należy zadbać o jelita już w trakcie trwania kuracji, stosując suplement diety z probiotykami.
Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków
Najczęściej występującym powikłaniem jest biegunka poantybiotykowa. Jest to istotny problem ze względu na skalę zjawiska. Szacuje się, że dotyka nawet 30 proc. dorosłych oraz 20 proc. dzieci. Oprócz biegunki mogą wystąpić również nudności, wymioty, bóle brzucha i wzdęcia. Podczas trwania biegunki lub wymiotów (szczególnie o silnym przebiegu) może dojść do odwodnienia organizmu. Jest to stan szczególnie niebezpieczny dla dzieci, powodujący zaburzone wchłanianie witamin, minerałów oraz ogólne osłabienie organizmu. Bardzo niebezpiecznym powikłaniem jest rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego. To biegunka o ostrym przebiegu, objawiająca się zielonkawym, luźnym stolcem, w którym mogą pojawić się krew i śluz.
Zadbaj o odpowiednią dietę!
Przed konsekwencjami przyjmowania antybiotyków uchronią nas probiotyki, czyli mikroorganizmy mające za zadanie przywrócenie równowagi naturalnej mikroflory bakteryjnej. Udowodniono, że najbardziej skuteczne są pałeczki kwasu mlekowego szczepu Lactobacillus rhamnosus GG. Probiotyki w formie suplementu to najwygodniejsze i najskuteczniejsze rozwiązanie, jednak oprócz tego należy zadbać o prawidłową dietę. Naturalnymi źródłami probiotyków są ogórki kiszone, kapusta kiszona, kefiry, maślanki i jogurty naturalne (niedosładzane).
Suplement diety – bogate źródło probiotyków
Suplement diety jest bardzo dobrym wyjściem, kiedy podczas choroby nie mamy apetytu, a więc nie jesteśmy w stanie przyjmować odpowiedniej ilości pokarmów. Dotyczy to szczególnie dzieci, które czasami trudno namówić na zjedzenie wartościowych produktów. Suplement diety powinien mieć wygodną formę kropel, które z łatwością można podać nawet niemowlakowi. Jednym z preparatów probiotycznych jest Active Flora, zawierający szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG. Dzięki niemu można skrócić czas trwania biegunki nawet o 37 godzin! Suplement diety w wersji Baby można podawać już od pierwszych dni życia dziecka. Mogą go przyjmować również osoby dorosłe i kobiety w ciąży.
Materiał partnera zewnętrznego
Medycyna estetyczna: kiedy może nam pomóc?
V Jeszcze nie tak dawno poprawianie urody było uważane za temat tabu, teraz jednak o zabiegach z zakresu medycyny estetycznej mówią nie tylko celebryci, ale i zwykli ludzie znajdujący się w naszym najbliższym otoczeniu. Co więcej, gdy sami zaczynamy się nad tym wnikliwie zastanawiać...
Jak wybrać odpowiednie kosmetyki
V Zaledwie kilka lat temu w leksykonie ekspertów ds. marketingu i kobiet uważnie obserwujących swój wygląd, czyli składających się wyłącznie z naturalnych składników, pojawiła się nowa koncepcja - "kosmetyki naturalne". Wiele się dyskutuje na temat skuteczności...
Spalacze tłuszczu dla aktywnych
VL-karnityna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma również działanie wspomagające odchudzanie, dlatego też często wykorzystywana jest u osób aktywnych oraz pragnących poprawić swoją sylwetkę. W jaki sposób ta substancja oddziałuje na ludzki organizm? Co...