4 października 2022 Udostępnij

Jak stworzyć prywatny gabinet lekarski w swoim domu?

Wielu lekarzy zakłada prywatne praktyki we własnych domach lub mieszkaniach. Choć tego typu rozwiązanie jest wygodne i łatwe w realizacji, to należy pamiętać, że istnieje wiele wymogów sanitarnych i budowlanych. Pomocny będzie również dobrze zaplanowany projekt wnętrza.

O czym warto pamiętać w przypadku domowego gabinetu medycznego?

Posiadanie własnego, prywatnego gabinetu lekarskiego brzmi wspaniale. Daje wiele wygód w rozwoju zarówno prywatnym, jak i zawodowym. Pozwala również na zaprojektowanie wyglądu, charakteru i funkcjonalności gabinetu. Zanim podejmiesz taką decyzję, ważne jest, aby zrozumieć wymagania sanitarne, które musi spełniać gabinet. Istnieje wiele wymagań budowlanych. Wszystkie one służą zapewnieniu wysokiej jakości praktyki, która spełnia potrzeby zarówno specjalisty, jak i pacjenta.

Prywatne praktyki medyczne: wymagania

Kwestie budowlane to jedne z najważniejszych wymagań dotyczących prowadzenia prywatnej praktyki lekarskiej z domu. Przy wejściu do budynku musi być zapewniona dostępność dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenie musi mieć minimalną powierzchnię 12 metrów kwadratowych i minimalną wysokość 3 metrów. W przypadku gabinetu stomatologicznego wymagane jest dodatkowe 8 mkw.

Dowiedz się więcej na temat projektowania gabinetów medycznych na https://grid.com.pl/biuro-projektowe-oferta/projekty-lokali-uslugowych/projektowanie-gabinetow-medycznych/ 

Strefa, w której będą odbywały się zabiegi musi znajdować się w wydzielonej przestrzeni. Domownicy nie mogą wchodzić w przestrzeń gabinetu, aby nie zakłócać przyjmowania pacjentów. Ważne jest, aby stworzyć osobną przestrzeń dla pacjentów. Dotyczy to zarówno prywatnego gabinetu lekarskiego, jak i recepcji, poczekalni, pomieszczeń socjalnych oraz toalet.

Gabinet lekarski

Ile metrów powinien mieć gabinet lekarski?

Gabinet lekarski powinien być dostępny dla wszystkich pacjentów. Nie może w nim zabraknąć udogodnień dla osób niepełnosprawnych i starszych, takich jak odpowiednio duży pokój czy toaleta przystosowana do wózka inwalidzkiego.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 marca 2000 r. ustanowiło normy dotyczące projektowania i urządzania gabinetu lekarskiego. Gabinet lekarski musi mieć minimalną powierzchnię 12m2 dla indywidualnej praktyki, 15m2 dla gabinetu lekarza rodzinnego oraz 12m2 na pomieszczenie gabinetu stomatologicznego. Wejście do gabinetu medycznego muszą umożliwiać odpowiednio szerokie drzwi (min. 95 cm, rampę lub windę. Strefa toalet powinna umożliwiać pełny obrót wózka inwalidzkiego o średnicy 1,5m.

Jak zaprojektować domowy gabinet lekarski?

Przy projektowaniu prywatnego gabinetu lekarskiego ważne jest uwzględnienie wymogów sanitarnych. Wnętrze powinno zawierać elementy wykonane z odpornych materiałów. Należy pamiętać, że design może być również wykorzystywany do wzbudzania zaufania u pacjentów i dawania im poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

Podłogi i ściany powinny być gładkie i wyłożone materiałami odpornymi na wilgoć, które można łatwo wyczyścić. Prywatne gabinety powinny posiadać meble medyczne o gładkich powierzchniach i odpowiednich atestach higienicznych. Każdy element powinien być łatwy do czyszczenia i dezynfekcji. Podwieszane szafki medyczne i asystentki stomatologiczne na kółkach to świetne opcje dla utrzymania czystości.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)