24 września 2020 Udostępnij

Jak skutecznie wybielać zęby?

Przebarwienia zębów mogą mieć wiele źródeł. To częsty skutek stosowania antybiotyków, picia kawy i herbaty, regularnego sięgania po czerwone wino oraz palenia papierosów. Potęguje je brak troski o właściwą higienę jamy ustnej, zwłaszcza po posiłku, gdy na zębach w dużej ilości odkłada się płytka nazębna. Ta ostatnia powinna być regularnie usuwana, wiele osób wydaje się jednak zapominać o tym. Z czasem płytka twardnieje, tworzy się kamień, a zęby powoli zaczynają zmieniać kolor. W pewnym momencie zmiany są już na tyle intensywne, że nie mamy jakichkolwiek szans na wyeliminowanie ich z użyciem domowych metod. Nic więc dziwnego, że osobom myślącym o wybielaniu zębów przeważnie zaleca się, aby ich pierwszym krokiem była wizyta u dentysty, który pomoże w pozbyciu się kamienia.

Wybielanie zębów domowymi metodami

O preparatach przeznaczonych do wybielania zębów w domu mówi się jako o rozwiązaniach bezpiecznych i skutecznych z tym jednak zastrzeżeniem, że podczas ich stosowania konieczne jest stosowanie się do zaleceń, które można znaleźć na ich ulotkach. Nie powinniśmy jednak spodziewać się w ich przypadku spektakularnych rezultatów. Jeśli zęby pojaśnieją, efekt nie będzie przesadnie imponujący. Co więcej, nie powinniśmy oczekiwać, że pozbędziemy się plam i przebarwień. I z nimi można się uporać, konieczne jest jednak profesjonalne czyszczenie, a te można wykonać jedynie w gabinecie. Domowe rozjaśnianie zajmie nam kilka tygodni, a jego efekt może się utrzymać nawet przez pół roku.

Najpopularniejszym preparatem przeznaczonym do realizacji tego celu są oczywiście pasty. Należy ich używać dwa razy dziennie. Można je stosować bez obaw, nie przynoszą jednak imponujących rezultatów. Poszukując ich jesteśmy skłonni do poszukiwania innych rozwiązań i w ten sposób wiele osób decyduje się na przeźroczyste paski. Nasączone są one specjalnym żelem o właściwościach wybielających. Należy je przyklejać do zębów dwa razy dziennie nie ściągając pasków przez godzinę. Już po kilku dniach można zauważyć widoczną poprawę, pamiętać należy jednak, że kuracja nie powinna trwać dłużej niż dwa tygodnie.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Zęby, które były leczone kanałowo z czasem zaczynają ciemnieć. Okazuje się jednak, że również je można wybielić. Najpierw lekarz musi otworzyć taki ząb i przekonać się o tym, na ile starannie był on wyleczony. Jeśli obawiamy się dolegliwości bólowych podczas wybielania, do zęba wprowadza się materiał uszczelniający. Potem można już nałożyć środek wybielający oraz opatrunek. Kolejna wizyta ma miejsce po siedmiu dniach, konieczne są jednak również trzy kolejne kontrole. Gdy wszystko jest w porządku, można zaplombować ząb. W gabinecie coraz częściej proponuje się pacjentom także specjalne nakładki z żelem. Tu konieczny jest wycisk szczęki wykonywany przez lekarza podczas pierwszej wizyty, potem zaś pacjent otrzymuje dopasowane do jego zębów nakładki. Jeszcze inną metodą, która cieszy się dużą popularnością jest naświetlanie. Dziąsła chroni się w czasie jego trwania żywicą w piance.

https://cdcstomatologia.pl/wybielanie-zebow.html

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)