20 kwietnia 2016 Udostępnij

Kiedy leczyć zaćmę operacyjnie?

operacyjne leczenie zaćmyLeczenie chirurgiczne może być rozważone w momencie, gdy przyczyna zaburzeń będzie tak silna, że codzienne funkcjonowanie stanie się mocno utrudnione. Nie będzie prawdą, że zaćma musi dojrzewać. Operacja może być wykonywana wcześniej. To obecnie już rozwiązanie, które nie jest stosowane, gdy chodzi o kwestie dojrzewania.

Termin zabiegów musi być dopasowany do indywidualnych oczekiwań pacjenta. Każdy sam musi sobie odpowiedzieć czy widzenie jest jeszcze na tyle dobre, że normalne funkcjonowanie jest możliwe. jeśli okazuje się, że jest z tym problem to trzeba będzie jak najszybciej zdecydować się na wykonanie takiego zabiegu, który będzie usuwał zaćmę.

Operacja zaćmy

operacja zaćmyOperacja zaćmy polegać będzie na usuwaniu soczewki, która jest zmętniała i zamiast niej wprowadza się na to miejsce soczewkę sztuczną. W większości przypadku obecnie stosowana jest metoda fakoemulsyfikacji, która polega na tym, że stosuje się soczewki miękkie, zwijalne. Operacja polega na tym, że wykonuje się małe cięcie w obwodowej części rogówki. Przez taki otwór wprowadza się do wnętrza końcówkę fakoemulsyfikatora, która doprowadza do tego, że można emitować ultradźwięki, które sprawią, że zniszczone będzie jądro soczewki i tym samym możliwe będzie jej usunięcie.

Takie postępowanie polega na tym, że usuwa się dość istotny element naszego układu wzrokowego w związku z czym będzie trzeba podjąć działania polegające na wprowadzeniu w to miejsce soczewki sztucznej, tak by w ten sposób doprowadzić do przywrócenia koniecznej równowagi. Sztuczne soczewki, które mają zostać wprowadzone przygotowywane są najczęściej z silikonu i charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki temu zwija się je w rulon, ponieważ dzięki temu ich wprowadzenie do oka będzie łatwiejsze. Następnie w momencie, gdy taka soczewka znajdzie się już na właściwym miejscu lekarz będzie mógł ją rozwinąć i ustawić dokładnie w takiej pozycji w jakiej znajdowała się naturalna soczewka, która uległa zmętnieniu.

Zanim będzie podjęta operacja lekarz musi przeprowadzić dokładne badania, które pozwolą mu określić jaka konkretnie powinna być moc sztucznej soczewki. Dzięki temu można bowiem jednocześnie poza leczeniem zaćmy doprowadzić także do korygowania wzroku i jest to na pewno korzystne rozwiązanie, ponieważ uda się wyrównać wadę wzroku i po operacji pacjent będzie mógł funkcjonować bez okularów przynajmniej na jednej płaszczyźnie. Soczewki nie mają zdolności akomodacji, dlatego pozostaje konieczność używania soczewki do patrzenia w dal albo blisko w zależności od tego, które rozwiązanie będzie u danego pacjenta zastosowane.

Obecnie mamy nowoczesną gamę soczewek zwijalnych, dzięki którym będzie można dodatkowo stosować również filtr światłą niebieskiego. W ten sposób można pochłaniać wysokoenergetyczne światło niebieskie a to sprawia, że ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych na plamce będzie mniejsze.

badanie przed operacją zaćmy

Drugie rozwiązanie to soczewki z asferyczną powierzchnią tylną. Tutaj można zmniejszyć aberrację sferyczną, która jest typowa dla naszych oczu i tym samym poprawi się kontrast widzenia u osoby, która będzie po operacji. Nowoczesny zabieg usuwania zaćmy jest prostym rozwiązaniem, które doświadczony lekarz będzie wstanie wykonać w ciągu około 30 minut. Nie będzie potrzebował do tego szczególnie rozwiniętych metod działania a wykonane nacięcie będzie niewielkie.

Najczęściej wszystko realizowane jest przy użyciu znieczulenia miejscowego i po około godzinie można już z inną osobą jako opiekunem udać się do domu, dlatego obecnie jak widać leczenie zaćmy nie jest niczym strasznym i jeśli pojawia się problem zmętnienia soczewki to warto go szybko rozwiązać. Po kilku dniach będzie już można wrócić do normalnej pracy.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)