22 czerwca 2021 Udostępnij

Kto jest najbardziej podatny na uzależnienie od leków?

Uzależnienie od leków - kto jest narażony najbardziej?

Niektóre leki mogą powodować uzależnienie. Ich długotrwałe stosowanie zwiększa to ryzyko. Uzależnienie od leków nazywane jest inaczej lekozależnością albo lekomanią. Jeśli osoba uzależniona od leków przestanie je zażywać, powoduje to różnego rodzaju objawy, które zwane są abstynencyjnymi. Organizm wręcz domaga się kolejnych dawek leków, które po jakimś czasie okazują się niewystarczające. Wówczas chory dokłada wszelkich starań, aby lekarz przepisał większe dawki. Niesie to za sobą ryzyko przedawkowania, które może zakończyć się zatruciem, a nawet śmiercią.

Mitem jest stwierdzenie, iż leki mogące powodować uzależnienie to jedyne te dostępne na receptę. Tak naprawdę wiele leków może uzależniać, również te, do którego człowiek ma dostęp bez przepisu lekarza. Te dostępne bez recepty to na przykład środki nasenne, niektóre leki przeciwbólowe. Nawet niepozorne krople do nosa mogą powodować uzależnienie. Najważniejsze z substancji zawartych w lekach, które są uzależniające to opoidy, barbiturany i benzodiazepiny.

Objawy uzależnienie od leków mogą być różne. Najczęściej zauważa się:

  • drażliwość,
  • trudności w zasypianiu,
  • lęk,
  • gorszy nastrój,
  • zawroty głowy.

Osoba uzależniona może także:

  • dążyć do kontynuacji leczenia pomimo ustąpienia objawów choroby,
  • odwiedzać kilku lekarzy, aby otrzymać jak największą ilość recept,
  • przejawiać zmiany osobowości,
  • osoba uzależniona skupia się na zdobyciu leku, zażywa go nawet wówczas, gdy nie ma wskazań medycznych.

Tak naprawdę każdy kto przyjmuje leki, może być narażony na uzależnienie. W niektórych przypadkach istnieje jednak ryzyko, że prawdopodobieństwo uzależnienie jest dużo większe. Jest tak w przypadku osób, które są już uzależnione od substancji psychoaktywnych. Ryzyko rośnie także w przypadku tych, którzy cierpią na bezsenność, są osobami samotnymi. Borykanie się z depresją, lękami czy nerwicą, także zwiększa prawdopodobieństwo uzależnienie od leków. Również seniorzy, którzy zazwyczaj przyjmują kilka rodzajów leków, także są w grupie ryzyka.

Czynnikami, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo uzależnienia jest stres, niska samoocena, kłopoty w rodzinie, zła sytuacja materialna, duża ilość obciążających obowiązków. Również osoby podatne na wpływ innych łatwiej zgodzą się na zażycie leków, które mogą powodować uzależnienie. Zachęcający znajomi, niska cena i przystępność - to wszystko może prowadzić do uzależnienia od leków.

ośrodek terapii uzależnień

Jak wyjść z nałogu?

Jeśli odczuwasz objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu od leków, zacznij działać jak najszybciej. Również w przypadku zauważenia podobnych objawów u bliskiej osoby, warto zainteresować się sytuacją i nie pozostawiać jej bez pomocy. Proces wychodzenia z uzależnienia jest złożony z wielu etapów, a każdy z nich jest niezwykle ważny. Lekozależność składa się tak naprawdę z dwóch uzależnień - fizycznego i psychicznego. Podstawą leczenia są działania psychoterapeutyczne o wielokierunkowym podejściu. 

Mimo tego, że objawy i skutki uzależnienia od leków są podobne, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Każda sytuacja jest bowiem nieco inna. Dlatego pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem, który oceni stan pacjenta, stopień zaawansowania uzależnienia i inne ważne aspekty. Kompleksową pomoc można uzyskać w Ośrodku Terapii uzależnień. Pracują tam specjaliści, którzy dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu, pomogą osobie uzależnionej wyjść z lekomanii. Najlepszej jakości ośrodek powinien zapewniać także anonimowość, całodobowe wsparcie, dobre warunki, kompleksowe badania i bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Lekomania to zagrożenie, na które może być narażony każdy, kto przyjmuje leki. Wiele z nich może uzależniać, nawet te, które można kupić bez okazania recepty. Uzależnienie objawia się poprzez charakterystyczne objawy. Niektóre osoby są w grupie podwyższonego ryzyka. Na przykład te uzależnione od innych substancji psychoaktywnych, borykające się z lękami czy pozostające w trudnej sytuacji życiowej. Ważnym krokiem w wyjściu z uzależnienia jest zauważenie problemu i świadoma chęć wyjścia z lekomanii. Proces ten powinien rozpocząć się od konsultacji z lekarzem. Kompleksową pomoc można uzyskać w Ośrodku Terapii uzależnień. Takie miejsca są najlepsze do tego, aby skutecznie poradzić sobie z uzależnieniem. Pamiętaj, że im szybciej zostanie podjętę leczenie, tym lepiej. Dlatego w przypadku zauważenia objawów u siebie albo osoby bliskiej, warto podjąć szybkie działanie.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)