2 listopada 2017 Udostępnij

Jak szybko pozbyć się kaszlu? Domowe sposoby leczenia

Kiedy nadchodzi jesień i zima zdecydowanie zwiększa się ilość infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, zarówno wśród małych dzieci, jak i młodzieży i ludzi dorosłych. Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej aż pękają w szwach od ilości przeziębionych i bardziej chorych ludzi oczekujących na pomoc w pokonaniu infekcji od swojego lekarza. Czy jednak każdy katar i kaszel od razu wymaga szybkiej i pilnej konsultacji w gabinecie lekarskim?

Czy nie lepiej na początku samemu spróbować  pozbyć się kaszlu domowymi metodami? Oczywiście, że tak. Istnieją bowiem domowe sposoby leczenia kaszlu, które wielokrotnie były testowane przez nasze mamy i babcie i które są naprawdę skuteczne. Dzięki nim czasami możemy szybko pozbyć się uporczywego kaszlu, bez konieczności wykorzystywania jakichkolwiek środków farmakologicznych. 

Jakie są domowe sposoby leczenia kaszlu? Jak szybko pozbyć się kaszlu?

Domowymi sposobami możemy skutecznie działać zarówno na kaszel suchy jak i mokry. Możemy wykorzystywać je u dzieci i u ludzi dorosłych. 

W przypadku kaszlu suchego bardzo istotne jest właściwe nawilżenie  śluzówki dróg oddechowych. Często bowiem, zwłaszcza w sezonie grzewczym, objawy suchego kaszlu nasilają się pod wpływem suchego powietrza panującego w domu, a zwłaszcza w pokoju, w którym śpimy. Co zatem możemy zrobić? Jeśli mamy w domu nawilżacz powietrza, to jak najbardziej w sezonie grzewczym powinniśmy go używać, zwłaszcza, jeśli mamy małe dziecko. Jeśli jednak nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nawilżacza powietrza, możemy nawilżać powietrze w domu w zupełnie inny, bardzo prosty sposób. Wystarczy bowiem zmoczyć duży ręcznik i powiesić go na ciepłym kaloryferze. Tym oto domowym sposobem sprawimy, że powietrze w naszym domu będzie bardziej wilgotne, a suchy kaszel stanie się zdecydowanie mniej nasilony i mniej męczący. 

Kolejnym domowym sposobem na suchy kaszel są domowe inhalacje na kaszel. Jak to zrobić? Jeśli mamy nebulizator, to sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy do pojemniczka inhalatora nalać  roztworu soli fizjologicznej, obecnie dostępne są też roztwory z kwasem hialuronowym, które jeszcze lepiej nawilżają śluzówkę dróg oddechowych. Następnie musimy założyć  na twarz maseczkę, włączyć inhalator i już - nebulizacja gotowa! Inhalatory do domowego użytku można kupić w każdej aptece na miejscu lub online np. https://www.doz.pl/apteka/k271-Inhalatory. Jeśli nie posiadamy jednak nebulizatora, domową inhalację można też wykonać inaczej. Wystarczy do miski z gorącą wodą wsypać kilka łyżek soli, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać parujący roztwór. W przypadku starszych dzieci i ludzi dorosłych do takiego roztworu można też dodać  kilka kropli olejków eterycznych. Należy pamiętać, że taka domowa inhalacja może być niebezpieczna dla małych dzieci, istnieje bowiem ryzyko poparzenia się wrzątkiem. Dlatego też, jeśli decydujemy się na jej wykonanie, zawsze musimy siedzieć razem z dzieckiem i mocno trzymać miskę po to, aby maluch jej na siebie nie strącił. Dlatego też taką inhalacje warto wykonywać u dzieci w wieku szkolnym, które na pewno nie zrzucą na siebie miski z gorącą wodą. 

Dobry sposób na kaszel to także picie siemienia lnianego. Zaparzone siemię lniane jest doskonałą metodą na walki z uporczywym, suchym kaszlem. Taki płyn bowiem obleka tylną  ścianę gardła i tym sposobem zmniejsza uczucie przykrego, ciągłego drapania, jak również dzięki nawilżeniu śluzówki łagodzi odruch kaszlu. Ponadto, w podobny sposób działa ciepłe mleko z masłem i miodem, które również znakomicie nadaje się do walki z kaszlem suchym. Podobnie jak siemię lniane nawilża ono śluzówki gardła i znacznie łagodzi objawy suchego, uporczywego, męczącego kaszlu. 

Dodatkowo kolejną domową metodą, która pozwoli szybko pozbyć się suchego kaszlu, jest stosowanie domowego syropu z pędów sosny, jak również picie gorącego naparu majeranku z dodatkiem niewielkiej ilości miodu. 

Dobre sposoby na kaszel mokry

Kolejny dobry sposób na kaszel, tym razem kaszel mokry, to domowe syropy wykonane z czosnku i cebuli. Jak przygotować taką miksturę? Wystarczy drobniutko posiekać cebulę i czosnek, a następnie dosypać do nich łyżeczkę cukru, przykryć i pozostawić na kilka godzin. Przez ten czas czosnek i cebula zdążą puścić sok, który właśnie trzeba pić w ilości kilka łyżeczek dziennie, aby szybciej pozbyć się kaszlu. Należy pamiętać też o tym, że dobrą metodą na walkę z kaszlem jest picie herbaty z malinami i z cytryną z dodatkiem imbiru. Imbir bowiem zawiera w sobie substancje stymulujące organizm do oczyszczania dróg  oddechowych, jak również działa bakteriobójczo. 

Domowe inhalacje na kaszel mokry także są dobrą metodą, aby pozbyć się uporczywego problemu. W tej sytuacji należy wykonać ją za pomocą nebulizatora z użyciem hipertonicznej, czyli stężonej soli. Taka inhalacja spowoduje, że łatwiej będzie nam odkrztusić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i tym sposobem szybciej pozbędziemy się uporczywego, mokrego kaszlu.

Widać zatem, że istnieje wiele starych, sprawdzonych, domowych metod, dzięki którym jesteśmy w stanie szybko pozbyć się kaszlu bez konieczności wizyty u lekarza i stosowania środków farmakologicznych. Metody takie były wykorzystywane wielokrotnie przez nasze mamy oraz bacie i naprawdę dawały  dobre efekty. Dlatego też zawsze warto spróbować powalczyć z kaszlem właśnie za ich pomocą. Jeśli pomimo ich stosowania kaszel po 3-4 dniach nie będzie się zmniejszał lub też zacznie się nasilać bądź dołączy się do niego podwyższona temperatura ciała, wtedy będzie to sygnał, że niestety wizyta u naszego lekarza POZ będzie nieunikniona. Lekarz po zbadaniu nas zdecyduje, jakie środki będą dla nas najlepsze i pozwolą nam jak najszybciej uporać się z męczącym nas kaszlem.  

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)