7 października 2019 Udostępnij

Jak samodzielnie wykonać oświetlenie sufitowe

Od kilku lat modne jest oświetlenie sufitowe wykonane przy pomocy taśm ledowych, które pozwala na osiągnięcie bardzo ciekawych efektów. Niewielkim kosztem można nadać pomieszczeniu zupełnie nowy wygląd. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu równowagi, bo oświetlenie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także użytkową.

Jak zaplanować prawidłowe oświetlenie sufitowe?

Właściwie zaplanowane oświetlenie uwzględnia przede wszystkim funkcję pomieszczenia. Inaczej trzeba zaplanować je dla salonu, kuchni czy gabinetu. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że światło ma wpływ na nastrój i wzrok. Oczy męczą się zarówno przy niedoświetleniu, jak i nadmiarze światła. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie kilku punktów oświetlenia z możliwością regulacji natężenia światła. Doskonale nadają się do tego taśmy i lampy LED, których duży wybór oferuje sklep Led-Labs .

Oprócz rozmieszczenia źródeł światła należy także zwrócić uwagę na jego barwę. Światło ciepłe lub neutralne powinno być zamontowane w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym. Światło o barwie zimnej, które działa pobudzająco i motywująco należy zamontować w kuchni, gabinecie i pokoju do nauki.

Jak samodzielnie wykonać sufit podwieszony? 


Wykonanie sufitu podwieszonego przez firmę to wydatek ok. 100 zł za metr kwadratowy. Do tego trzeba doliczyć koszty materiałów i oświetlenia. Suma robi się dość duża. Tańszym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie sufitu podwieszanego. Koszty ograniczą się tylko do zakupu materiałów i oświetlenia.

Przed wykonaniem sufitu podwieszonego trzeba wcześniej zaplanować jego oświetlenie. Można inspirować się gotowymi rozwiązaniami aranżacyjnymi, których w internecie jest bardzo dużo. Najczęściej stosowanym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest połączenie oświetlenia za pomocą taśm LED i lamp punktowych.

Najpierw musisz wykonać konstrukcję z profili aluminiowych, na której będą montowane płyty gipsowo-kartonowe. Kolejnym krokiem będzie rozmieszczenie instalacji elektrycznej przystosowanej do oświetlenia ledowego. Najlepiej jest zaplanować ją tak, by taśmy LED były niewidoczne. Do oświetlenia punktowego można wykorzystać oprawy sufitowe LED w różnym kształcie i kolorze.

Po sprawdzeniu poprawnego działania instalacji możesz przystąpić do mocowania płyt kartonowo-gipsowych oraz zamontowania taśm i opraw LED. Ostatnim etapem będzie wyszpachlowanie i pomalowanie sufitu.
Projektując oświetlenie sufitu podwieszonego można wykorzystać taśmy ledowe o różnych kolorach lub taśmy RGB pozwalające na zmianę kolorów za pomocą sterownika.

Oświetlenie punktowe na suficie powinno mieć barwę białą. Dodatkowe efekty dekoracyjne można uzyskać dzięki zastosowaniu oprawy LED w różnym kolorze np. białym, srebrnym, brązowym, złotym lub czarnym.

Bardzo duży wybór opraw znajdziesz w sklepie Led-Labs . Oprawy LED oferowane są także w różnych kształtach. Bogate wzornictwo daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)