27 czerwca 2019 Udostępnij

Regeneracja błony śluzowej gardła

Szerokie grono osób jest narażone na problemy z błoną śluzową gardła prowadzące do stanów zapalnych i przykrych objawów. Jak uniknąć dolegliwości? Dowiedz się, jak dbać o gardło i poznaj kwas hialuronowy oraz tabletki do ssania, które pomagają w regeneracji błony śluzowej.

Za co odpowiada błona śluzowa gardła?

Głównym zadaniem błony śluzowej jest ochrona gardła przed drażniącymi czynnikami, prowadzącymi do powstawania stanów zapalnych. Gdy ciągłość zostanie przerwana, odczuwamy bardzo nieprzyjemne objawy takie jak ból, drapanie, pieczenie, uczucie suchości, łaskotanie czy złudzenie obecności ciała obcego w gardle. Przy stanie zapalnym błona staje się cienka, naczynia krwionośne się rozszerzają, a ilość produkowanej wydzieliny jest niewystarczająca do prawidłowej ochrony gardła.

Kto jest narażony na problemy z błoną śluzową?

Na tę dolegliwość narażonych jest coraz więcej osób. Przewlekłe zapalenie gardła to choroba zawodowa osób, które pracują głosem. Czynnikami ryzyka są również podróże klimatyzowanym autem i samolotem, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, ekspozycja na suche powietrze, smog czy niską temperaturę lub jej nagłe zmiany. Osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy także często skarżą się na problemy z błoną śluzową. Zapalenie gardła miewa także podłoże biologiczne, najczęściej z powodu infekcji wirusowych i bakteryjnych, ale również alergii, procesów starzenia się organizmu czy na skutek drobnych nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, na przykład przegrody nosowej.

Jak dbać o gardło?

Każdy, kto znajduje się w grupie ryzyka, powinien szczególną troską otoczyć błonę śluzową gardła. Należy spożywać dużo płynów, dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, ograniczyć wpływ klimatyzacji i pracować nad odpornością organizmu, co pozwoli unikać infekcji. Osoby pracujące głosem muszą zapewnić sobie odpowiedni czas na regenerację. Jednak nierzadko podobne dobre praktyki bywają niewystarczające.

Kwas hialuronowy, czyli doskonałe nawilżanie

Błonę śluzową gardła możemy regenerować, stosując odpowiednie substancje. Jedną z nich jest kwas hialuronowy naturalnie występujący w wielu tkankach naszego organizmu. Substancja posiada niezwykłą zdolność do wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie zatrzymać płyn w ilości nawet 1000 razy przekraczającej jej masę. Hialuronian sodu oprócz silnych właściwości nawilżających wykazuje ponadto działanie przeciwzapalne.

Tabletki do ssania z kwasem hialuronowym

W jaki sposób regenerować błonę śluzową, korzystając z hialuronianu? Korzystne rozwiązanie można znaleźć w aptece, a są nim specjalne tabletki do ssania. Cevitt to kwas hialuronowy w tabletkach przyspieszający regenerację błony śluzowej i łagodzący objawy takie jak ból, chrypka, kaszel czy uczucie suchości. Tabletki do ssania Cevitt zawierają w swoim składzie również inne cenne składniki. Karbomer w obecności wody wielokrotnie zwiększa swoją objętość, co sprawia, że jest substancją zagęszczającą, która doskonale wspiera regenerację błony śluzowej. Z kolei ksantan doskonale absorbuje wodę i tworzy z nią lepkie roztwory.

Tabletki do ssania i codzienne dobre praktyki z pewnością przyczynią się do redukcji problemów z błoną śluzową, również wśród osób szczególnie na nie narażonych.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)