26 marca 2018 Udostępnij

Leki przeciwzapalne na stawy – które są skuteczne?

Bóle stawów, kości i mięśni bardzo często są pierwszym sygnałem rozwijających się w organizmie stanów zapalnych. Mogą również być symptomem pojawienia się chorób takich jak reumatyzm lub osteoporoza. Skuteczne zwalczanie tych powodujących duży dyskomfort dolegliwości jest możliwe dzięki używaniu preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Działanie przeciwzapalne

Przeciwzapalne preparaty na stawy należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie takich substancji polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy (COX), który bierze udział w syntezie prostaglandyn. Prostaglandyny są przekaźnikami, które pobudzają receptory bólowe oraz przyczyniają się do powstawania gorączki i obrzęków. NLPZ, poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy obniżają wytwarzania prostaglandyn, a co za tym idzie, zmniejszają odczuwanie bólu, a także redukują obrzęki i gorączkę. Niesteroidowe leki przeciwzapalne wykazują dodatkowo jeszcze inne działanie: hamują syntezę czynnika reumatoidalnego, a także aktywność enzymów degradujących tkankę łączną. To dodatkowo wpływa na ich skuteczność przy bólach stawów.

Przeciwzapalne leki na stawy szybko docierają do ogniska bólu i przynoszą upragnioną ulgę od bólu. Takie preparaty skutecznie poprawiają komfort poruszania się, usprawniają działanie stawów oraz wspomagają w wykonywaniu wielu codziennych czynności.

Rodzaje leków

Wśród leków przeciwzapalnych na stawy wyróżniamy przede wszystkim tabletki. Najczęstszym ich składnikiem jest naproksen, ibuprofen, ketoprofen, meloksykam lub nabumeton. Mają one jednak wiele skutków ubocznych, dlatego, pomimopomimo iż są dostępne bez recepty, warto ich stosowanie skonsultować z lekarzem. Po poradę do specjalisty powinny szczególnie udać się osoby przyjmujące jednocześnie inne środki. Niektóre preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne leki na stawy wchodzą w interakcje z innymi substancjami.

Bardzo popularne i skuteczne są również maści oraz żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W ich składzie znajdują się takie popularne substancje czynne jak: diklofenak lub piroksykam. One także należą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Takie preparaty, aby odczuć ich działanie, należy wcierać w skórę 4-5 razy dziennie. Często lekarze, jako pierwszą linię leczenia proponują żele i maści. Mają one ogromną zaletę – nie obciążają żołądka, wątroby ani jelit oraz mają znacznie mniej skutków ubocznych od preparatów doustnych.

Obecnie w aptekach są dostępne leki przeciwzapalne na stawy bez recepty. Przy łagodnych stanach zapalnych warto po nie sięgać, aby uśmierzyć ból i usprawnić działanie stawów. Leki na bóle stawów, (bez znaczenia czy na receptę, czy bez) muszą być dobierane indywidualnie. Nie na każdą osobę będzie działała ta sama substancja czynna. Używanie takich preparatów powinno być także dostosowane w zależności od stopnia natężenia bólu. Na uwadze należy mieć ponadto przeciwwskazania do stosowania leków przeciwzapalnych na stawy, szczególnie u osób starszych, które często przyjmują inne środki oraz u cierpiących na choroby przewlekłe.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)