27 czerwca 2017 Udostępnij

Jak żyć zdrowo?

Co to znaczy żyć zdrowo? Okazuje się, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad by znacznie poprawić jakość swojego życia. Przede wszystkim należy zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz zadbać o codzienną aktywność fizyczną. To wystarczy by znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób oraz poprawić swoje samopoczucie.

W ostatnich latach zapanowała moda na zdrowy styl życia. Jednak nie każdy wie co to oznacza. Panuje przekonanie, że jest to trudne i wymaga wielu wyrzeczeń. Okazuje się jednak, że jest to łatwiejsze niż by się mogło wydawać. Wystarczy codziennie dostarczyć organizmowi odpowiednie składniki odżywcze, dbać o aktywność fizyczną, poświęcić odpowiednio dużo czasu na odpoczynek i odstawić używki. Warto też przynajmniej raz w roku wykonywać badania profilaktyczne. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad jest równoznaczne ze zdrowym stylem życia.

Czemu warto żyć w ten sposób? Jedną z największych zalet zdrowego stylu życia jest to, że znacznie redukuje ryzyko rozwoju wielu groźnych schorzeń takich jak na przykład: cukrzyca, choroby układu krążenia czy nadciśnienie tętnicze.

Zmiana nawyków żywieniowych

Odpowiednia zbilansowana dieta stanowi jedną z podstaw zdrowego stylu życia. Powinniśmy odżywiać się w taki sposób by dostarczyć naszemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości. Aby tak się stało nasza dieta powinna być urozmaicona i dobrze zbilansowana. Według dietetyków podstawą diety powinny być produkty zbożowe, produkty mleczne warzywa oraz owoce. Warto ograniczyć spożywanie mięsa, lepszym źródłem białka są ryby i rośliny strączkowe.

Rezygnacja z używek

Wszelkiego rodzaju używki bardzo szkodliwie wpływają na nasze zdrowie. Wyniki przeprowadzonych badań niezbicie wykazały, że: alkohol, papierosy, narkotyki i dopalacze zwiększają ryzyko wielu groźnych chorób. Osoby palące papierosy są bardziej narażone na wystąpienie u nich zawału serca, udaru mózgu oraz choroby nowotworowej. Częste picie alkoholu skutkuje rozwojem schorzeń wątroby oraz obniżeniem ogólnej odporności organizmu.

Aktywność fizyczna

Jednym z filarów zdrowego stylu życia jest codzienna aktywność fizyczna. Okazuje się, że wystarczy poświęcić na ćwiczenia półgodziny dziennie. Każdy powinien wybrać taki rodzaj aktywności jaki mu najbardziej odpowiada. Może to być na przykład szybki marsz po parku, jazda na rowerze lub bieganie.

Gdy za oknem panuje ładna pogoda bez problemu można ćwiczyć na świeżym powietrzu. Niestety w okresie jesienno-zimowym trudno ćwiczyć na dworze ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Na szczęście można trenować też w domu. Wystarczy kupić sprzęt do ćwiczeń na przykład drążek do podciągania, orbitrek lub stepper.

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)