31 maja 2017 Udostępnij

Proste badanie ratujące życie - ultrasonografia

To proste oraz szybkie badanie pozwalające lekarzom wykryć wiele dolegliwości. Ultrasonografia jest nieinwazyjna, można powtarzać ją w krótkich odstępach czasu. Na czym dokładnie polega?

USG w profilaktyce chorób

Jest to jedna z podstawowych metod diagnostycznych, dzięki której lekarz prowadzący jest w stanie określić jakie leczenie podjąć oraz czy dotychczasowa terapia przyniosła pożądane skutki. Badanie zapewnia wgląd w nasze organy, na specjalnym ekranie widać wielkość oraz kształt wątroby, trzustki czy jajników. Pozwala szybko wykryć ewentualne guzki, zanim dadzą one rzeczywiste objawy. Dzięki ultrasonografii możliwe jest szybkie wykrycie ewentualnego nowotworu, przez co pacjent ma znacznie większe szanse na wyleczenie. Jest to również badanie powszechnie stosowane w trakcie ciąży, lekarz na bieżąco kontroluje, czy płód rozwija się prawidłowo, może również określić płeć dziecka. Ultrasonografia jest również bardzo pomocna w trakcie biopsji, umożliwia bezpieczne pobranie tkanek w celu ich dokładniejszego przebadania.

Jak działa USG?

Ultrasonografia polega na bezbolesnym wprowadzeniu do ciała pacjenta fal akustycznych o bardzo wysokiej częstotliwości – od 1 do 10 Mhz. Ludzkie ucho nie jest w stanie ich wychwycić. Są one zupełnie niegroźne dla ciała, nie niszczą komórek, aby wynik był czytelny nie trzeba wprowadzać kontrastujących płynów.  Fale natrafiając na dany organ, odbijają się od niego, następnie impuls akustyczny zamieniany jest w elektryczny. Powstaje w ten sposób obraz, który jest widoczny na specjalnym ekranie. Poszczególne narządy w inny sposób odbijają ultradźwięki, dlatego łatwiej odróżnić je między sobą.

Fragment ciała pacjenta, który ma zostać poddany badaniu smaruje się żelem, który ułatwia prowadzenie głowicy. Lekarz delikatnie przesuwa urządzenie po skórze, w tym czasie fale docierają do organów i przekształcają się w obraz. Fale akustyczne nie są w stanie przedostać się przez tkankę kostną, dlatego Ultrasonografia mózgu nie jest możliwa, nie da się z jej pomocą również określić stanu kości.

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)