7 sierpnia 2017 Udostępnij

Jak przygotować się do podstawowych badań profilaktycznych?

Zmęczenie, osłabienie, obniżony nastrój, nerwowość, utrata masy ciała czy nadwaga to częste niespecyficzne symptomy, które bagatelizujemy, tłumacząc się natłokiem pracy bądź stresem. Czekamy, aż same miną albo ratujemy się, parząc piątą kawę w ciągu dnia. Badania profilaktyczne pomagają nam monitorować stan naszego zdrowia. Warto z nich korzystać, aby wychwycić groźne zmiany chorobowe w naszym organizmie jeszcze przed pojawieniem się objawów.

Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie może uratować nasze zdrowie, a nawet życie.  Lekarze zalecają, aby raz do roku wykonać morfologię krwi, sprawdzić poziom cukru czy zrobić badanie moczu. Kobiety po rozpoczęciu współżycia lub po ukończeniu 25 roku życia powinny raz w roku udać się do ginekologa i wykonać cytologię. Jest to badanie wykrywające raka szyjki macicy i wczesne zmiany z nim związane. Wśród badań obrazowych ważne i przydatne jest USG jamy brzusznej.

Co musimy wiedzieć o przygotowaniu do wyżej wymienionych badań?

Badanie krwi

Badania krwi wykonujemy na czczo po dobrze przespanej nocy. Ważne jest, aby dzień przed pobraniem krwi, nie wykonywać intensywnych ćwiczeń i unikać picia dużych ilości alkoholu. Nie zmieniamy również naszej diety przed sprawdzeniem poziomu cukru we krwi. Podaż węglowodanów dzień przed powinna być taka sama jak zazwyczaj, aby nie zafałszować wyniku.

Analizę moczu

Analizę moczu wykonujemy w celu sprawdzenia stanu układu moczowego oraz innych narządów. Jałowy pojemnik na mocz możemy zakupić w każdej aptece. Przed pobraniem próbki powinniśmy starannie umyć okolicę krocza i narządów moczowo-płciowych, aby ograniczyć ilość bakterii bytujących w tych okolicach. Do osuszenia skóry używamy jednorazowego ręcznika. Nie powinniśmy dotykać wewnętrznej powierzchni pojemnika na mocz. Pamiętajmy, że początkowy strumień moczu zawiera najwięcej zanieczyszczeń, dlatego powinniśmy do badań oddać mocz z tzw. „środkowego strumienia”. Próbkę powinniśmy dostarczyć do laboratorium maksymalnie w ciągu 2 godzin. Jeżeli nie możemy tego uczynić, przechowujemy pojemnik z moczem w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala zobrazować narządy w bezinwazyjny i bezbolesny sposób. Możemy dzięki niemu wykryć tętniaka aorty brzusznej, kamicę pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicę nerkową oraz wiele zmian nowotworowych we wczesnych stadiach niedających jeszcze objawów. Do tego badania również musimy się odpowiednio przygotować. Dzień przed wizytą w pracowni ultrasonograficznej należy stosować dietę lekkostrawną oraz przyjąć kapsułki z symetykonem (3 razy po dwie np. rano, popołudniu i wieczorem). W dniu badania także zaleca się połknięcie 2 kapsułek (na czczo). Preparat pomoże usunąć wzdęcia, czyli pęcherzyki powietrza powstające w jelitach podczas trawienia, które stanowią przeszkodzę dla ultradźwięków i zamazują obraz. Kolejnym warunkiem jest wypełnienie pęcherza moczowego, które umożliwia uwidocznienie narządów rodnych kobiety oraz gruczołu krokowego u mężczyzny. W tym celu, 2 godziny przed badaniem powinniśmy wypić od 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie opróżniać już pęcherza moczowego do czasu badania. Pamiętajmy, że objętość wody konieczna do wypełnienia pęcherza moczowego jest sprawą indywidualną. Dlatego nie stosujemy ścisłych reguł co do konkretnej ilości wody niezbędnej do wypicia, aby nie doprowadzić do maksymalnego wypełnienia pęcherza.

Badania cytologiczne szyjki macicy

Na badanie cytologiczne szyjki macicy należy zgłosić się po miesiączce. 2 dni przed pobraniem wymazu nie zaleca się współżycia oraz stosowania leków czy preparatów dopochwowych. Wynik badania może być nie miarodajny, jeżeli materiał zostanie pobrany od kobiety z infekcją dróg rodnych.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)