Na czym polega terapia uzależnień?
Terapia uzależnień to szereg działań, których celem jest niesienie pomocy pacjentom walczącym o uporanie się z narkomanią, alkoholizmem, czy też zakupoholizmem. Można w ten sposób leczyć wszystkie uzależnienia, choć terapia uzależnień nie zawsze opiera się na dokładnie takich samych zasadach.
To jedna z najważniejszych form terapii, o czym możemy przekonać się zwłaszcza na początku dwudziestego pierwszego wieku. Pewnym znakiem rozpoznawczy, współczesnego świata jest to, że mamy do czynienia ze szczególnie szeroką dostępnością substancji psychoaktywnych o zróżnicowanym działaniu. Dostępność ta wiąże się również ze wzrostem ryzyka pojawienia się uzależnień o zróżnicowanym charakterze. Jeszcze nie tak dawno sam termin uzależnienie kojarzył się nam przecież przede wszystkim z alkoholizmem i narkomanią, tymczasem dziś mamy świadomość tego, że można uzależnić się niemal od wszystkiego. Tu warto podkreślić, że uzależnienia nie są wcale problemem jedynie dla tej osoby, która ich w danym momencie doświadcza. O jego konsekwencjach można też mówić w kontekście otoczenia osoby uzależnionej. Najczęściej jako przykład podaje się w tym kontekście alkoholizm. Znajduje on negatywne odbicie nie tylko wówczas, gdy poddajemy analizie zdrowie somatyczne człowieka, ale i wówczas, gdy mamy do czynienia z kondycją psychiczną pacjenta. Alkoholizm to także negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny jako komórki społecznej, co wyraża się choćby poprzez syndrom DDA. Każdy, kto myśli o uzależnieniach jako o realnych problemach zgadza się z tym, że ich leczenie jest koniecznością. Gdy jednak mówimy o samej terapii uzależnień, możemy przekonać się o tym, że jest to termin, który może wzbudzać spore kontrowersje. Często pojawiają się choćby osoby mające poważne wątpliwości, co do tego, czy rzeczywiście mamy do czynienia z rozwiązaniami skutecznymi. Tego rodzaju obawy najlepiej rozwiać poprzez próbę zrozumienia, na czym właściwie polega terapia uzależnień.
Czym jest terapia uzależnień?
Najważniejszym celem, jaki stawia przed sobą leczenie uzależnień jest wyzwolenie pacjenta od tego czynnika, który doprowadził do uzależnienia. Naturalne wydaje się więc oczekiwanie, że już po zakończeniu terapii pacjent zrezygnuje z substancji, po którą sięgał, nie będzie też praktykował szkodliwych dla siebie działań. Nie można jednak zapominać o tym, że taki cel, choć ważny, wcale nie jest jedynym. Osoby prowadzące terapię starają się również redukować szkodliwe skutki, jakie wywołał nałóg pacjenta. Zależy im również na tym, aby osoba uczestnicząca w terapii mogła, po jej zakończeniu, funkcjonować w społeczeństwie bez poważniejszych przeszkód. Sama terapia bazuje na różnego rodzaju oddziaływaniach psychoterapeutycznych. Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, powinniśmy jednak pamiętać, że w leczeniu uzależnień ma ono do spełnienia jedynie funkcję pomocniczą. Farmakologia wkracza przede wszystkim wówczas, gdy problemem pacjenta stają się poważne zaburzenia nastroju, a także na początkowym etapie, gdy pojawiają się fizyczne objawy odcięcia od substancji psychoaktywnych.
We właściwej terapii uzależnień mamy do czynienia przede wszystkim z tak zwanym reprogrammingiem, a więc uczeniem pacjenta zupełnie nowych postaw, korzystnych dla niego zdrowia. Wprowadzana jest także psychoterapia indywidualna i grupowa, psychoedukacja oraz treningi umiejętności. Przoduje przy tym terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, niezwykle cenna wówczas, gdy chcemy wypracować w pacjencie postawy umożliwiające mu przetrwanie we współczesnym świecie. Dowiedz się więcej na https://dezyderata.com/o-osrodku/.
Co ciekawe, stosunkowo często ciągle jeszcze mamy do czynienia z hipnozą jako z jedną z metod leczenia uzależnień. Jej zwolennicy podkreślają, że hipnoza ułatwia dotarcie do głębszych części świadomości, co może umocnić w pacjencie motywację do tego, aby ostatecznie pożegnać się z uzależnieniem. Terapia uzależnień przeważnie kojarzy się nam z dość długim procesem. Wiąże się przy tym z przebywaniem poza domem w zamkniętej placówce. Rzeczywiście, mamy do czynienia z leczeniem, które można stosunkowo łatwo przeprowadzić w takich warunkach, nie oznacza to jednak, że ograniczenie kontaktów z bliskimi jest koniecznością. Może mieć jednak funkcję pomocniczą, gdy pacjent jest poddawany intensywnym oddziaływaniom terapeutycznym i to na nich powinien się koncentrować. Leczenie w placówce zamkniętej nie jest jednak jedyną metodą, jaką dziś stosuje się w terapii uzależnień. Obecnie coraz modniejsze są więc tak zwane oddziały dzienne.
Zobacz również
Komentarze (0)
VCzy jesteś zapalonym sportowcem lub po prostu entuzjastą aktywnego stylu życia? Jeżeli tak, to prawdopodobnie już słyszałeś o zegarkach Garmin z serii Fenix. Tym razem marka wprowadza na rynek Garmin Fenix 8, który zaskoczy zarówno nowicjuszy, jak i profesjonalistów nowymi, innowacyjnymi...
VNowoczesne wyposażenie gabinetu okulistycznego umożliwia przeprowadzanie dokładnych badań oraz przyspiesza proces diagnozowania. Choć sprzęt okulistyczny odgrywa kluczową rolę, nie wszystkie gabinety są zaopatrzone w aparaturę najwyższej jakości. Dowiedz się, jakie urządzenia...
Jak radzić sobie z zakwasami po treningu?
VZakwasy to dolegliwość, z którą niemal każdy z nas miał do czynienia. Szczególnie jest to powszechne wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, jak również wśród tych, którzy intensyfikują swoje treningi. Ale czym właściwie są zakwasy i...
Zostaw komentarz