22 kwietnia 2022 Udostępnij

Jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich?

Rękawice bokserskie są nieodzownym elementem bokserskiego wyposażenia. Jednak, aby prawidłowo spełniały swoją rolę, powinny być odpowiednio dopasowane. Tylko wtedy można mieć pewność, że dłonie będą prawidłowo zabezpieczone w razie mocnych uderzeń i w czasie wyprowadzania ciosów. Jak dobrać rękawice do swoich potrzeb? Podpowiadamy!

Oz – co to za jednostka?

Przy porównywaniu różnych rozmiarów i wersji rękawic bokserskich spotkasz się z oznaczeniem Oz. W pierwszej kolejności możesz pomyśleć, że chodzi o wielkość, jednak tak naprawdę jest to waga. Jednostka miary jaką są uncje przyjęła się na całym świecie i od dawna posługują się nią producenci z różnych krajów. 1 Oz to około 28 gramów. Zazwyczaj waga rękawic nie idzie w parze z rozmiarem, czyli duże rękawice mogą być nawet lżejsze od mniejszych, a wynika to np. z zastosowanej technologii czy materiałów.

Waga rękawic – od czego zależy?

Waga jest bezpośrednio związana z tym, jakiego materiału używa producent do wykonania rękawic bokserskich oraz ich wypełnienia. Zazwyczaj jest to pianka, choć często wypełnienie jest warstwowe, a każda z warstw stanowi dodatkowe obciążenie. Czasem też rękawice z Bushido-Sport.pl mają elementy wzmacniane na nadgarstkach czy przy kciukach, a te wstawki również wpływają na zwiększenie wagi.

Przy założeniu, że do produkcji trzech rozmiarów rękawic użyto tych samych materiałów zewnętrznych oraz pianki do wypełnienia, można odczuć różnice w ich wadze. Jednak są one odczuwalne do wartości 10 Oz, powyżej zwiększa się tylko zewnętrzna część rękawic, w której zastosowano więcej piankowego wypełnienia. Różnice są jednak na tyle znikome, że można je wyrównać z pomocą np. owijek.

Wiek i płeć a rozmiar rękawic

Rozmiar rękawic jest bezpośrednio związany z wiekiem zawodnika oraz jego płcią. Dla dzieci do lat 10 polecane są rękawice ważące 10 Oz. Młodzież i kobiety o drobniejszych dłoniach zazwyczaj wybierają modele 12 Oz. Te z najwyższej grupy wagowej, czyli 14 Oz i więcej są odpowiednie dla osób dorosłych, głównie trenujących technicznie, z przyrządami.

Najważniejsze różnice w tych modelach rękawic to nie wewnętrzny rozmiar, który jest do siebie zbliżony, lecz zewnętrzna warstwa wypełnienia piankowego. Dobierając rękawice staraj się, aby była ona jak największa, bo wtedy poprawia się amortyzacja, czyli pośrednio wpływasz na bezpieczeństwo swojego sparingpartnera.

Dopasowanie rozmiaru rękawic do ich przeznaczenia

Nie bez znaczenia jest też to, co i jak trenujesz. Jeżeli zależy Ci głównie na poprawieniu dynamiki, to oczywiście lepszym wyborem będą lżejsze rękawice bokserskie 12 Oz. Do trenowania wytrzymałościowego i kondycyjnego polecane są modele powyżej 12, a nawet 14 Oz. Warto mieć to na uwadze, szczególnie na poszczególnych etapach przygotowywania się do startu zawodniczego. Zazwyczaj na początku najlepiej jest ćwiczyć z lżejszym sprzętem, a potem przerzucić się na cięższy. Nie jest zalecane ciągłe trenowanie z ciężkimi modelami rękawic, co może prowadzić do złych nawyków przy blokowaniu i wyprowadzaniu ciosów.

Artykuł partnera

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)