8 lutego 2021 Udostępnij

Mosty protetyczne i ich specyfika

Most to w stomatologii stałe uzupełnienie protetyczne, które jest w stanie zatuszować brak od jednego do nawet kilkunastu zębów. Nie wyjmuje się go, w związku z czym most charakteryzuje zacementowanie go na stałe w jamie ustnej. Zarówno korony, jak i mosty są uznawane za najbardziej wygodne i sprawiające największy komfort uzupełnienia braków zębowych. Można liczyć też na to, że będą w stanie znakomicie imitować brak naturalnych zębów. Mosty najczęściej wykonuje się z wykorzystaniem porcelany przy jednoczesnym zastosowaniu podbudowy metalowej. Charakteryzuje je dobra wytrzymałość oraz satysfakcjonujący efekt kosmetyczny.

Na most składają się osadzone na zębach filarowych korony kosmetyczne, a także przęsła. Te imitują brakujące zęby. Co ważne, tego rodzaju konstrukcja nie ogranicza się jedynie do odtworzenia kształtu zębów. Pozwala także na imitowanie charakterystycznych dla nich funkcji. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że most, choć skuteczny, nie zawsze znajduje zastosowanie. Konieczne jest przede wszystkim odpowiednie rozmieszczenie tak zwanych zębów filarowych. Nie można też zapominać o tym, że powinny być one dobrze osadzone w kości tak, aby były w stanie poradzić sobie z dodatkowymi obciążeniami. Wymiana estetyczna mostu Most charakteryzuje się wieloma zaletami. Mówi się o nim jako o rozwiązaniu bardzo komfortowym, a jednocześnie takim, które można wykonać relatywnie szybko. Wskazuje się również na to, że charakteryzuje go przystępność cenowa. Lekarze zachęcają do takiego rozwiązania, znacznie korzystniejszego niż rezygnowanie z uzupełniania braków zębowych. Druga z wymienionych opcji przeważnie prowadzi do poważnych problemów. Te nie są powiązane wyłącznie z zębami i mogą mieć charakter ogólnorozwojowy.

Jeśli brak zęba ma długotrwały charakter, nie do uniknięcia są zmiany w jamie ustnej. Zęby, które sąsiadują z taką luką nie tylko przechylają się, ale również zaczynają tracić kość. Mamy do czynienia zarówno z jej zanikiem pionowym, jak i poziomym, a to sprawia, że w pewnym momencie nie można już liczyć na szybką implantację. Oczywiście, zabieg nadal jest możliwy, wymagane jest jednak odbudowanie kości, niejednokrotnie stanowiące proces długotrwały i kosztowny. Dla własnej wygody warto więc możliwie jak najszybciej zdecydować się na uzupełnianie braków zębowych. Co ważne, o niebezpiecznych przeobrażeniach można mówić nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z często bagatelizowanym brakiem jednego zęba. Brak taki prowadzi do obracania się zębów wokół własnej osi, przemieszczania się ich w sąsiedztwie utworzonej luki, a także wysuwania się przeciwstawnego zęba z dziąsła. Może też okazać się, że dość szybko wyrobimy w sobie nieprawidłowe nawyki związane z żuciem pokarmów. Początkowo nie musimy być nawet świadomi tego, że mamy do czynienia z nieprawidłowym rozkładem sił podczas żucia, tymczasem może to doprowadzić do rozchwiania przeciążonych zębów. W skrajnych przypadkach już brak jednego zęba może być przyczyna chorób dziąseł. Brak taki zwiększa też ryzyko pojawienia się próchnicy.

Odbudowa protetyczna

Mosty można podzielić na kilka grup, w pierwszej kolejności warto więc wspomnieć o mostach jednobrzeżnych. Osadza się je na jednym filarze, zazwyczaj zlokalizowanym w przednim odcinku. Nie jest to jednak metoda zalecana w każdym przypadku, na szczególną ostrożność wskazuje się przy tym w odniesieniu do zębów bocznych. Przeciążenie jest bardzo duże, w pewnym momencie może więc dojść do zjawiska określanego jako rozchwianie się zęba filarowego.

Same mosty można też podzielić na przynajmniej kilka rodzajów. Tu na szczególna uwagę zasługują mosty akrylowe. Przeważnie sprawdzają się znakomicie jako rozwiązania tymczasowe. Są estetyczne, na tyle jednak nietrwałe, że nie można myśleć o nich jako o mostach stałych. Inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z mostami adhezyjnymi. Ich ogromnym plusem jest to, że nie wymagają wcześniejszego szlifowania zębów filarowych. Niestety, choć są chwalone, nie zawsze można je zastosować. Innym rozwiązaniem są mosty metalowe, zarówno wykonane z metalu zwykłego, jak i szlachetnego. Ich trwałość nie budzi żadnych zastrzeżeń, pacjenci nie przepadają jednak za nimi zwracając uwagę na to, że ich walory estetyczne są w najlepszym wypadku wątpliwe. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się mosty metalowo-porcelanowe. Tego rodzaju rozwiązania są gwarantami solidnej wytrzymałości, możemy przy tym liczyć również na ich satysfakcjonujący efekt kosmetyczny. Mogą bazować nie tylko na zwykłym metalu, ale również na złocie.

Więcej o mostach protetycznych i koronach zębowych dowiesz się na https://cdcstomatologia.pl/

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)