16 kwietnia 2018 Udostępnij

Aktywne lato – pomysły na spędzanie czasu

Latem nasze dzieci nie powinny narzekać na nudę. Piękna, słoneczna pogoda zachęca bowiem do aktywnego wypoczynku na zewnątrz. Jak spędzać czas z dzieckiem w okresie wakacyjnym, aby wypoczęło i czerpało przyjemność z dni wolnych od szkoły?

Jazda na rolkach

To doskonały sposób na wspólne spędzenie niedzielnego popołudnia. Jazda na rolkach to nie tylko forma aktywnego wypoczynku, która dobrze wpłynie na sylwetkę dziecka. Sport ten także poprawia kondycję oraz zwiększa koordynację ruchową.

Co więcej, pozytywnie wpływa na samopoczucie dziecka. Dotlenia organizm, odpręża i redukuje stres. Aby jeździć na rolkach, nie trzeba być wysportowanym. Nie bez znaczenia jest również to, iż aktywność ta w stosunkowo ograniczonym stopniu obciąża stawy. Jest to więc sport dla całej rodziny.

Wybierając rolki dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, w tym:

  • dopasowanie rozmiaru rolek do stopy dziecka – odpowiednio dobrane rolki będą stabilizować stopę, staw skokowy oraz kostkę, zmniejszając tym samym ryzyko bolesnej kontuzji. Przy wyborze rozmiaru, warto mieć na uwadze przede wszystkim to, iż stopa naszej pociechy bardzo szybko rośnie. Jeżeli chcemy zatem, aby rolki były używane przez nasze dziecko przez kilka sezonów, powinniśmy zdecydować się na model z regulacją rozmiaru.

Jeśli zaś preferujemy standardowe rozwiązanie, najlepiej wybrać się na zakupy wraz z dzieckiem. Wówczas optymalnie dobierzemy obuwie sportowe. Jeżeli z pewnych względów nie jest to możliwe, wówczas lepiej posługiwać się długością stopy (zmierzyć ją dziecku w domu) niż rozmiarem. W zależności od producenta może się on bowiem znacząco różnić,

  • optymalny model – dla dziecka odpowiednie będą modele z miękkimi butami (inaczej określanymi mianem skarpet), które mają cholewę wykonaną z kompozytu. Taka konstrukcja sprawia, że rolki ściśle przylegają do nóg, co ułatwia dziecku kontrolowanie jazdy.

Co więcej, rolki dla dzieci powinny mieć sztywną konstrukcję zabezpieczającą śródstopie oraz kostkę, czyli te części stopy, które są najbardziej narażone na kontuzje. Obuwie powinno chronić nie tylko przed urazami, ale również gwarantować odpowiednie odprowadzenie potu. Optymalna cyrkulacja powietrza jest kluczowa dla zapewnienia komfortu użytkowania rolek.

Wybierając optymalny model rolek, zwróćmy uwagę także na sposób wiązania. Zwykle są to sznurowadła. Zapewniają one optymalną ochronę stopy. Jako ich uzupełnienie często stosuje się również klamrę lub rzep, co gwarantuje dodatkowe podparcie,

  • rozmiar kół – powinien on być dopasowany do wieku dziecka oraz jego umiejętności w zakresie jazdy na rolkach. Średnica kółek waha się od 47 do 110 milimetrów, a ich twardość może sięgać od 74A do 101A. Im wyższe są te parametry, tym kółka charakteryzują się gorszą przyczepnością, jednak osiągają większe prędkości.

W przypadku dziecka dobrze sprawdzą się kółka:

  • o średnicy około 70-72 mm,
  • o twardości około 80A-82A.

Takie parametry użytkowe zapewniają wygodę jazdy oraz bezpieczeństwo. Dziecko bowiem nie rozwija nadmiernych prędkości.

Orzeźwiające kąpiel

Temperatura powietrza panująca latem może dać się we znaki zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jeżeli zatem zależy nam na tym, aby zapewnić naszym pociechom chwilę wytchnienia, warto zainstalować w ogrodzie basen dla dzieci. Dzięki niemu orzeźwiające kąpiel będzie na wyciągnięcie ręki.

Pływanie w przydomowym basenie wzmacnia mięśnie i odciąża kręgosłup. Jest zatem doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek latem. Wybierając basen, warto zadbać o to, aby był on dostosowany do potrzeb dzieci. Tylko wówczas będzie on dla nich w pełni bezpieczny.

Decydując się na kupno basenu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na rodzaj basenu. Do wyboru mamy trzy główne modele:

  • basen dmuchany –  przeznaczony dla małych dzieci – w wieku od dwóch do czterech lat. Wśród jego zalet wymienia się przede wszystkim niską cenę. Z uwagi na to jest jednak nietrwały. Można go z łatwością przebić                . Co więcej, dziecko szybko z niego wyrośnie. Jest to jednak idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy oswoić naszą pociechę z wodą.
  • basen rozporowy – w porównaniu z basenem dmuchanym zwykle odznacza się większymi rozmiarami. Ma również lepszą trwałość. Przeznaczony jest dla dzieci od 3 roku życia. Jeżeli zdecydujemy się na lepszy jakościowo i większy model, będą w nim w stanie wypoczywać także osoby dorosłe.
  • basen stelażowy – jest to najtrwalsze i najbardziej odporne na zniszczenie rozwiązanie z wszystkich wymienionych. Dzięki solidnej konstrukcji i dużych rozmiarach gwarantuje nie lada frajdę. Przeznaczony jest on dla dzieci starszych, młodzieży oraz dorosłych.

Wybierając basen dla dzieci, warto wziąć pod uwagę także materiał, z którego został wykonany. Nie bez znaczenia jest również wielkość basenu. Istotny jest również stosunek ceny do jakości.

Podsumowując, ciepłe, letnie dni warto spędzać z dziećmi na zewnątrz. Jazda na rolkach czy też kąpiel w basenie to aktywności , które mogą przynieść frajdę nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)