Bóle mięśni po treningu - jak sobie z nimi radzić?
Dotkliwy ból mięśni, który pojawia się już kilka godzin po intensywnym treningu potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Najprostsze czynności potrafią stać się niezwykle bolesne. Każda próba ruchu zniechęca wtedy do jakiejkolwiek aktywności. Jak zgładzić ból mięśni po treningu? Podpowiadamy.
Jakie dolegliwości pojawiają się po ćwiczeniach?
Tak zwany DOMS stopniowo nasila się, dając symptomy w czasie od 24 do 48 godzin po wysiłku. Utrudniającej wykonywanie najprostszych czynności bolesności mięśni towarzyszą takie objawy, jak opuchlizna, tkliwość, tymczasowe osłabienie mięśni, ograniczony zakres ruchu, sztywność stawów w sąsiedztwie bolących mięśni i tym podobne. Choć dolegliwości są nieprzyjemne, to są wyraźnym sygnałem, że w organizmie zachodzą procesy, które mają na celu poprawę i regenerację uszkodzonych tkanek. Przy regularnych treningach, kiedy stopniowo zwiększamy intensywność, objawy będą zdecydowanie mniej nasilone.
Dobrze wyćwiczone mięśnie są bowiem przygotowane na coraz bardziej wymagające ćwiczenia. Rzadziej dochodzi też do mikrouszkodzeń. W takiej sytuacji, aby pojawiły się objawy DOMS, trzeba wykonać zdecydowanie bardziej forsowną pracę.
Czy można uniknąć bólu mięśni po treningu?
Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, aby uniknąć bólu mięśni po treningu. Przede wszystkim ważna jest solidna rozgrzewka. Jest to absolutna podstawa przy regularnych treningach. Warto rozgrzewać się przed każdą aktywnością fizyczną. Rozciągnięcie i przygotowanie mięśni do pracy chroni nie tylko przed późniejszymi zakwasami, lecz również przed kontuzjami.
Warto również dostosowywać aktywności do możliwości organizmy. Nie przeceniajmy zbytnio swojej kondycji. Zbyt optymistyczna ocena własnych możliwości może zaprowadzić nas nie tylko do bólu mięśni, lecz także do poważniejszych uszkodzeń i kontuzji. Forsowność ćwiczeń i intensywność treningów należy zwiększać stopniowo, indywidualnie dopasowując je do wydolności wysiłkowej i formy fizycznej.
Istotna jest również dieta. Brak odpowiednich składników odżywczych w organizmie sprawia, że mięśnie trudniej i dłużej się regenerują, co pośrednio skutkuje wydłużeniem DOMS i czasu rekonwalescencji powysiłkowej. W diecie osoby trenującej powinny znaleźć się odpowiednie proporcje wartościowego białka i aminokwasów, węglowodanów i tłuszczów. Warto dopasować codzienny jadłospis pod kątem wysiłku, a w razie potrzeby można zasięgnąć opinii dietetyka. Jeżeli potrzebujemy czegoś na już, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe.
Artykuł partnera
Zobacz również
Komentarze (0)
VCzy jesteś zapalonym sportowcem lub po prostu entuzjastą aktywnego stylu życia? Jeżeli tak, to prawdopodobnie już słyszałeś o zegarkach Garmin z serii Fenix. Tym razem marka wprowadza na rynek Garmin Fenix 8, który zaskoczy zarówno nowicjuszy, jak i profesjonalistów nowymi, innowacyjnymi...
VNowoczesne wyposażenie gabinetu okulistycznego umożliwia przeprowadzanie dokładnych badań oraz przyspiesza proces diagnozowania. Choć sprzęt okulistyczny odgrywa kluczową rolę, nie wszystkie gabinety są zaopatrzone w aparaturę najwyższej jakości. Dowiedz się, jakie urządzenia...
Jak radzić sobie z zakwasami po treningu?
VZakwasy to dolegliwość, z którą niemal każdy z nas miał do czynienia. Szczególnie jest to powszechne wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, jak również wśród tych, którzy intensyfikują swoje treningi. Ale czym właściwie są zakwasy i...
Zostaw komentarz