24 sierpnia 2017 Udostępnij

Jak dbać o męską tłustą cerę?

Wbrew pozorom panowie, podobnie jak kobiety, mogą mieć niemało kłopotów ze swoją skórą. Tłusta cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji, kosmetyków i zabiegów, które przywrócą jej świeży wygląd. O czym należy pamiętać?

Skóra twarzy mężczyzn jest grubsza od tej kobiecej i znajduje się na niej więcej gruczołów łojowych. Z jednej strony jest to przyczyną wielu problemów, takich jak trądzik, widoczne zaskórniki czy ziemisto-żółty odcień. Ma ona również swoje zalety, do których należą większa odporność na działanie czynników zewnętrznych, jak wiatr i niska temperatura, a także mniejsza skłonność do zmarszczek. Chociaż istnieją ogóle zasady pielęgnacji męskiej cery, posiadacze tłustej skóry powinni pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

 

Przede wszystkim odpowiednie kosmetyki

Wielu mężczyzn chce pozbyć się warstwy sebum z naskórka i w tym celu sięga po kosmetyki, które nierzadko wysuszają cerę. W efekcie prowadzi to do sytuacji, kiedy receptory na odwodnionej skórze dają sygnał gruczołom do bardziej intensywnej pracy, a problem z tłustą cerą tylko się nasila. Wybór odpowiednich kosmetyków jest więc podstawą pielęgnacji. Preparaty do mycia twarzy powinny nie tylko ją oczyszczać z sebum i zanieczyszczeń, ale również nawilżać. Tak właśnie działa np. żel Active Energy marki NIVEA MEN. W przypadku tłustej cery istotne jest, aby dokładnie usuwać z twarzy brud i tłuszcz dwa razy dziennie, a więc rano i wieczorem. Oprócz tego lepiej jest wybierać produkty tej samej linii, które się wzajemnie uzupełniają. Szukając kremu nawilżającego warto postawić na preparat o lekkiej i żelowej konsystencji, co zapewni lepsze wchłanianie, a jednocześnie sprawi, że na skórze nie pozostanie lepka warstwa.

 

Staraj się nie dotykać twarzy

Na naszych dłoniach znajdują się setki bakterii i nawet jeśli tego nie widać gołym okiem – ręce brudzą się niemal bez przerwy. Z tego powodu osoby mające tłustą cerę powinny szczególnie unikać dotykania twarzy, ponieważ w ten sposób przenoszą bakterie. Nietrudno zgadnąć, że prowadzi to powstawania licznych wyprysków i innych niedoskonałości. Oprócz tego w ten sposób łatwo zarazić się wieloma infekcjami, jak choćby przeziębieniem.

 

Zmiana diety na zdrową

Niektóre produkty żywnościowe mogą powodować nasilenie problemów charakterystycznych dla cery tłustej. Należą do nich alkohol, kawa, czekolada, masło, ser, jaja czy napoje gazowane. Najlepiej więc wyeliminować je z codziennego jadłospisu, albo znacznie ograniczyć ich spożywanie. Korzystnie z kolei zadziała jadanie warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów, a w przypadku trądziku – soi i roślin strączkowych zawierających cynk. Ważne jest też picie wody mineralnej – co najmniej 8 szklanek dziennie, a także świeżo wyciśniętych soków owocowych. Ponieważ zielona herbata pomaga usunąć toksyny z organizmu, warto się do niej przekonać. Osoby z tłustą cerą powinny zrezygnować z czerwonego mięsa na rzecz drobiu oraz soi, a także ograniczyć spożycie soli. Niewielkie modyfikacje w diecie połączone ze stosowaniem odpowiednich kosmetyków z pewnością poprawią wygląd skóry.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)