11 lutego 2021 Udostępnij

Fosfolipidy – sposób na problemy z wątrobą

​Preparaty zawierające fosfolipidy są jednymi z najczęściej sosowanych w chorobach wątroby. Sprzyjają regeneracji hepatocytów i hamują procesy włóknienia w ich obrębie. Pozyskiwane są z nasion soi, w aptekach dostępne są bez recepty. Jak działają? Kto i w jakich dawkach może je przyjmować?

Czym są fosfolipidy?

Choroby wątroby i dróg żółciowych to jedne z najczęstszych przyczyn podejmowania przez pacjentów prób samoleczenia. W terapii szeroko stosowane są fosfolipidy będące naturalnym składnikiem błon komórkowych, budulcem tłuszczów i żółci. Wskazaniem do przyjmowania tych preparatów są choroby wątroby, które prowadzą do upośledzenia jej funkcji, a także schorzenia woreczka żółciowego i dróg żółciowych. Niezależnie od przyczyny schorzeń wątroby, w ich przebiegu niemal zawsze będzie dochodziło do uszkodzenia błony komórkowej hepatpocytów. Skutkiem tego procesu jest spadek poziomu fosfolipidów, co może prowadzić do zaburzeń czynności omawianego narządu.

Fosfolipidy, znane także pod nazwą fosfatydy, dostępne są bez recepty w postaci tabletek i kapsułek – jako leki bez recepty i suplementy diety. Pozyskiwane są z nasion soi. Blisko 40 procent wszystkich fosfolipidów wchodzących w skład błon komórkowych organizmu to fosfatydylocholina. Ta ostatnia jest składnikiem żółci oraz lipoprotein. Stosowana jest właśnie w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych.

Jak działają fosfolipidy i dlaczego warto je przyjmować?

W sytuacji, gdy głównym składnikiem diety są produkty bogate w tłuszcze nasycone przy jednoczesnym niewielkim udziale w diecie kwasów omega-6, wchłanianie i synteza fosfolipidów ulegają zaburzeniom. Wówczas wskazana staje się ich suplementacja. W preparatach fosfolipidowych najczęściej stosowane są frakcje wspomnianej już fosfatydylocholiny. Ta zawiera najcenniejsze dla zdrowia organizmu wielonienasycone kwasy tłuszczowe – linolowy i oleinowy.

Fosfolipidy wywierają korzystny wpływ na budowę błony komórkowej hepatocytów, wnikają do uszkodzonych komórek wątroby i rozpoczynają proces ich regeneracji. Do tego hamują procesy ich włóknienia. Wpływają ponadto pozytywnie na drogi żółciowe, uczestniczą w trawieniu tłuszczów, a także wchłanianiu witamin rozpuszczających się w tłuszczach (A, D, E, K).

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe wchodzące w skład tych preparatów zmniejszają stężenie cholesterolu i poziom lipoprotein we krwi, tym samym wykazują działanie przeciwmiażdżycowe.

W jakich chorobach wątroby można stosować fosfolipidy?

Wątroba odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie. Problemy z tym narządem mogą być następstwem: infekcji wirusowych, nieprawidłowej diety, nadużywania alkoholu, chorób genetycznych, chorób dróg żółciowych, zmian nowotworowych. Najczęstszym problemem, z którym borykają się pacjenci jest wspomniane niealkoholowe stłuszczenie wątroby (nonalcoholic fatty liver disease). Istotą NAFLD jest gromadzenie się tłuszczu w komórkach wątroby. Choroba rozwija się pomimo braku nadużywania alkoholu, kojarzona jest obecnie w epidemią otyłości, która ma miejsce w wielu krajach rozwiniętych. Opisywane schorzenie po poddaniu się prawidłowemu leczeniu dietetycznemu i farmakologicznemu ustępuje. W tym przypadku fosfolipidy mogą przyspieszyć procesy regeneracji i skrócić czas terapii. Działają ochronnie na komórki wątroby i redukują stan zapalny.

Wsparcia wymagają także chorzy z zapaleniem wątroby, stłuszczeniem alkoholowym, marskością. We wszystkich schorzeniach, zarówno ostrych, jak i przewlekłych, podstawą leczenia jest ograniczanie czynników mogących dodatkowo obciążać wątrobę – ciężkostrawnych, tłustych posiłków, alkoholu i niektórych leków. Wskazaniami do przyjmowania fosfolipidów są także: brak apetytu, uczcie dyskomfortu, ucisku, rozpychania w prawym nadbrzuszu.

Każdorazowo należy skonsultować przyjmowanie produktów leczniczych i suplementów diety z lekarzem prowadzącym.

Jak stosować fosfolipidy i jak je dawkować?

Fosfolipidy są najczęściej dostępne w postaci kapsułek dojelitowych, które powinny być połykane w całości, bez rozgryzania. Początkowo przyjmuje się większą dawkę, a następnie prowadzi leczenie podtrzymujące. W pierwszym etapie terapii u dorosłych zaleca się najczęściej stosowanie trzech dawek na dobę, podczas posiłków.

Leki i zioła na wątrobę zawierające fosfolipidy są bardzo bezpieczne, rzadko wywołują łagodne objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, luźny stolec, czasami uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)