29 kwietnia 2021 Udostępnij

Urolog – w jakich schorzeniach może pomóc?

​Wizyta u urologa dla wielu osób stanowi dyskomfortową sytuację ze względu na charakter dolegliwości. Lekarz urolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu moczowego u kobiet, a u mężczyzn układu moczowo-płciowego. Konsultacji ze specjalistą urologiem nie należy odwlekać. Niestety pacjenci przychodzą często w zaawansowanym stadium choroby. W jakich sytuacjach może pomóc urolog?

Kim jest urolog?

Urolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Pomaga w przypadku problemów z nerkami oraz układem moczowym u kobiet. W przypadku mężczyzn zajmuje się również schorzeniami narządów płciowych. Zajmuje się problemami związanymi z wadami w budowie prącia, chorobami jąder i prostaty. Pomaga w chorobach pęcherza i nerek. Specjalista urolog w Poznaniu jest łatwo dostępny prywatnie. Jeżeli odczuwasz niepokojące dolegliwości, znajdź specjalistę w Twojej najbliższej okolicy i umów się na wizytę w jak najszybszym terminie.

Jaki jest zakres kompetencji urologa?

Z lekkim zapaleniem pęcherza nie trzeba od razu iść do urologa. Zwykle wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badanie moczu i wdroży odpowiednie leczenie. W kwestii chorób układu moczowo-płciowego zakres kompetencji urologa jest szeroki. Zajmuje się ostrymi i przewlekłymi stanami zapalnymi pęcherza, a ponadto licznymi schorzeniami od nietrzymania moczu po choroby nowotworowe. W poważnych chorobach urolog w Poznaniu prywatnie udzieli pomocy znacznie szybciej niż w przychodni działającej w ramach NFZ. Wiele chorób wykrytych we wczesnym stadium można całkowicie wyleczyć. Dlatego tak ważne jest, aby nie odwlekać wizyty, gdy pojawią się niepokojące objawy.

Urolog u mężczyzn diagnozuje oraz leczy choroby dotykające zewnętrzne narządy płciowe. Zaliczają się do nich m.in. stulejka, wodniak jądra, załupek, przerost prostaty oraz wszelkie choroby nowotworowe obejmujące narządy płciowe. Ponadto zajmuje się zaburzeniami erekcji i impotencją, które mogą być efektem choroby nowotworowej lub przerostu prostaty. Pomaga w przypadku żylaków powrózka nasiennego, które bywają przyczyną męskiej niepłodności. Specjalista urolog u mężczyzn oraz kobiet rozpoznaje i leczy choroby układu moczowego takie jak: kamica nerkowa, krwiomocz, nietrzymanie moczu, zaleganie moczu w pęcherzu, torbiele nerek oraz stany zapalne i infekcje dróg moczowych, a także nowotwory nerek.

Jak przebiega badanie u urologa?

Jeżeli przed wizytą u urologa były wykonywane badania moczu, krwi lub badania obrazowe dotyczące układu moczowo-płciowego, wyniki należy zabrać ze sobą. Ważną kwestią jest zadbanie o higienę miejsc intymnych przed wizytą. Podczas konsultacji lekarz urolog w Poznaniu przeprowadza wywiad dotyczący dolegliwości, wykonanych badań i przyjmowanych leków. Na konsultację można umówić się przez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/urologia/. Badanie u kobiet polega na ocenie dotykowej podbrzusza i sprawdzeniu okolic krocza, a przede wszystkim przebiegu i ujścia cewki moczowej. U mężczyzn ocenia wygląd zewnętrznych narządów płciowych. W schorzeniach jąder bada dotykowo. W zależności od potrzeb może wykonać dodatkowe czynności.

Artykuł partnera

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)