Regionalne przysmaki na święta – czy je znasz?
Tradycyjna kuchnia polska ma swoje odmiany regionalne. Klasyczne potrawy świąteczne nie stanowią pod tym względem wyjątku. Dziś przedstawiamy dwa wspaniałe przysmaki świąteczne, które mają swoje korzenie we wschodniej Polsce, ale są tak pyszne, że spotykamy je w różnych częściach kraju.
W tym roku warto odświeżyć świąteczną tradycję i przygotować te wyjątkowe dania. Forszmak lubelski i kulebiak z pewnością staną się w kulinarnym hitem na twoim bożonarodzeniowym przyjęciu!
Pyszny kulebiak z kapustą i pieczarkami
Kulebiak to danie kuchni rosyjskiej i ukraińskiej, które doskonale zadomowiło się w Polsce, zwłaszcza w jej wschodniej części. Obecnie największą popularnością cieszy się na Lubelszczyźnie. Kulebiak z kapustą i pieczarkami to wspaniała świąteczna propozycja ze względu na swój nieziemski aromat. Świetnie sprawdza się jako dodatek do czerwonego barszczu. Do przygotowania tej pysznej rolady potrzebne będą:
- 300 g mąki
- 3 jajka
- 250 g kapusty kiszonej
- 300 g pieczarek
- 1 cebula
- 2 łyżki masła
- 1 ugotowany ziemniak
- sól i pieprz do smaku
W pierwszej kolejności ugotuj kapustę, a następnie ją odciśnij i drobno posiekaj. Pieczarki i cebulę również należy posiekać i podsmażyć na maśle. Do farszu dodaj następnie zgniecionego ziemniaka, jajko i dopraw go pieprzem. Czas zająć się ciastem. Do mąki dodaj masło, żółtka dwóch jaj i szczyptę soli, a następnie dokładnie zagnieć ciasto i owinięte w folię odstaw do lodówki na około godzinę. Później rozwałkuj ciasto na prostokąt, na którego środku umieścisz farsz i zawiń dokładnie brzegi. Z ciasta możesz również wykonać roladkę. Kulebiaka z farszem piecz przez około 50 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
Kulebiak świetnie smakuje podawany na ciepło w towarzystwie czerwonego barszczu. Zupę możesz wykonać błyskawicznie, na przykład wykorzystując mieszankę Barszcz czerwony Ekspresowa Zupa WINIARY, sos grzybowy, masło i jajko.
Doskonały świąteczne gulasz, czyli forszmak lubelski
Nasza kolejna propozycja również ma swoje korzenie na Lubelszczyźnie. Forszmak lubelski tradycyjny to wyśmienity gulasz, niegdyś chętnie serwowany na święta. Oto lista składników, które będą ci potrzebne do jego przyrządzenia:
- 100 g wędzonej kiełbasy
- 100 g szynki
- 1 kg karkówki
- 2 kiszone ogórki
- 2 ogórki konserwowe
- 2 kostki rosołu drobiowego
- przecier pomidorowy
- śmietana 18%
- liść laurowy
- ziele angielskie
- przyprawa w płynie
- 1 cebula
- 1 litr wody
- mąka pszenna
- olej
Wędlinę należy pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju, podobnie jak karkówkę. Następnie do wędliny dodaj cebulę, a po chwili oprósz ją mąką, wymieszaj składniki i dodaj do nich przyprawy. Czas wykorzystać dobrej jakości bulion drobiowy, na przykład Rosół drobiowy WINIARY. Rozprowadź go w naczyniu i zalej jednym litrem wody, a następnie gotuj przez około jedną godzinę.
Pod koniec gotowania do użytych składników dodaj dwie łyżki przecieru pomidorowego i pokrojone w plastry ogórki, zapraw gulasz śmietaną i dopraw do smaku pieprzem. Jeszcze raz zagotuj zawartość garnka, cały czas energicznie mieszając. Teraz potrawa jest już gotowa i może pojawić się na świątecznym stole.
Materiał partnera
Zobacz również
Komentarze (0)
VCzy jesteś zapalonym sportowcem lub po prostu entuzjastą aktywnego stylu życia? Jeżeli tak, to prawdopodobnie już słyszałeś o zegarkach Garmin z serii Fenix. Tym razem marka wprowadza na rynek Garmin Fenix 8, który zaskoczy zarówno nowicjuszy, jak i profesjonalistów nowymi, innowacyjnymi...
VNowoczesne wyposażenie gabinetu okulistycznego umożliwia przeprowadzanie dokładnych badań oraz przyspiesza proces diagnozowania. Choć sprzęt okulistyczny odgrywa kluczową rolę, nie wszystkie gabinety są zaopatrzone w aparaturę najwyższej jakości. Dowiedz się, jakie urządzenia...
Jak radzić sobie z zakwasami po treningu?
VZakwasy to dolegliwość, z którą niemal każdy z nas miał do czynienia. Szczególnie jest to powszechne wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, jak również wśród tych, którzy intensyfikują swoje treningi. Ale czym właściwie są zakwasy i...
Zostaw komentarz