6 września 2017 Udostępnij

Żywienie kota kastrata

Wśród zabiegów, którym najczęściej poddawane są koty wymienić można kastrację i sterylizację. Są one najpopularniejsze i najczęściej polecane właścicielom tych czworonogów. Pierwszy z zabiegów, zwany kastracją dokonywany jest na kocich samcach, drugi na samicach. Niosą ze sobą korzyści, jakich oczekują właściciele. Dokonanie ich jednak związane jest z koniecznością utrzymania zwierzęcia w odpowiedniej kondycji, poprzez otoczenie go odpowiednią opieką. Opieka ta związana jest odpowiednim odżywianiem oraz zabiegami pielęgnacyjnymi. Poznaj opinie specjalistów z zoo-sklep.pl

Dlaczego warto sterylizować i kastrować koty?

Powodów jest kilka. Wysterylizowane samice są mniej podatne na choroby nowotworowe gruczołu mlekowego i rzadziej występują u nich infekcje macicy. Ponadto zaprzestają miauczenia charakterystycznego dla czasu rui. Z kolei samiec po kastracji nie odczuwa chęci znaczenia swojego terytorium moczem, którego woń jest bardzo nieprzyjemna i intensywna.

Wpływ zabiegów na zdrowie kotów

Zarówno kastracja jak i sterylizacja związane są ze zmianami hormonalnymi w organizmie zwierzęcia. Mają wpływ między innymi na spowolnienie metabolizmu, stąd konieczna zmiana diety. Dostępne są specjalne karmy przeznaczone dla kotów po kastracji i sterylizacji. Zmiana diety jest konieczna szczególnie w dwóch pierwszych miesiącach po zabiegu. Zabiegi te zwiększają również ryzyko podatności zwierząt na infekcje dróg moczowych. Mogą pojawiać się kamienie moczowe. Bezpośredni wpływ na to ma zmiana stopnia zakwaszenia moczu. Pojawiają się w nim jony tworzące kryształy oraz czynniki, które hamują ich powstawanie, takie jak magnez lub witamina B6. Co więcej zabieg wpływa również na większą ospałość zwierząt, zwłaszcza tych otyłych. Są on mniej ruchliwe, rzadziej podchodzą do miski z wodą, co wpływa na rzadsze oddawanie moczu a w konsekwencji powstawanie kamieni.

Zasady karmienia kota kastrata

Sposobem na szybki powrót zwierzęcia do formy po zabiegu jest podawanie mu specjalnej karmy. Pozwoli to utrzymać jego wagę w normie oraz zapobiegnie powstawaniu kamieni w moczu. Większą skłonność do otyłości obserwuje się u samic, ponieważ to właśnie u nich ryzyko odkładania się tkanki tłuszczowej jest większe. Otyłość z kolei może prowadzić do występowania groźniejszych chorób. Dobierając karmę warto zwrócić uwagę na wiek kota, który poddany jest zabiegowi. Karmy dla kotów starszych z pewnością nie zaspokoją potrzeb żywieniowych kotów młodych i na odwrót.

kastracja

Czym karmić kota po kastracji?

Z uwagi na coraz niższy wiek kotów poddawanych zabiegowi warto zaopatrzyć się we właściwą karmę. Takim produktem z pewnością jest karma Second Age Kitten Sterilised. Stworzona dla zwierząt w wieku 6-12 miesięcy. Karma w 100% spełnia wymagania co do wartości odżywczych koniecznych kotom po kastracji i sterylizacji. Z kolei kotom dojrzałym szybki powrót do zdrowia zapewni podawanie karmy Sterylised 7+ lub Sterylised 12. Spożywanie jej przez koty zapewni im potrzebną siłę i witalność. Produkty te zawierają bowiem składniki opóźniające starzenie, takie jak witamina C i E, luteinę i taurynę. Skład o obniżonej zawartości fosforanów dodatkowo nie obciąży nerek i opóźni pojawienie się ich niewydolności.  Dodatek witamin A, B i D wpłynie z kolei korzystnie na wygląd sierści.

Jaką ilość pokarmu powinien spożywać kot kastrat?

Właściwe żywienie kota po zabiegu kastracji lub sterylizacji powinno mieć na celu przede wszystkim niedopuszczenie do wystąpienia u niego otyłości. Z uwagi na tryb życia, jaki prowadzą koty pozbycie się nadmiaru kilogramów jest trudnym zadaniem. Warto pilnować, aby racje żywieniowe nie przekraczały zalecanych norm. Należy dbać o odpowiednią ilość ruchu zwierzęcia poprzez zabawy  wymagające przemieszczania się. Podawana kotu karma powinna mieć obniżoną wartość kaloryczną, ale jednocześnie nie może powodować utraty masy mięśniowej. Sytuacja taka może doprowadzić do  zbyt niskiej zawartości białka w diecie. Nieprawidłowości w balansie podaży energii mogą mieć zły wpływ na właściwą wagę. Karma Sterylised 37 redukuje ilość podawanych kalorii aż o kilkanaście procent. Zawiera L-karnitynę, która powoduje wykorzystywanie rezerw tłuszczowych organizmu. Co możemy zrobić, aby pomóc kotu utrzymać odpowiednią wagę i kondycję? Przede wszystkim:

- kontrolujmy jego wagę;

- udostępniajmy świeżą wodę;

-  porcjujmy i odpowiednio dawkujmy pokarm;

- skorzystajmy z porady doradcy żywieniowego w razie potrzeby;

- ewentualne zmiany prowadzące do utraty wagi konsultujmy z lekarzem weterynarii.

 

Zapraszamy na stronę: bursztynowabona.pl

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)