21 lipca 2017 Udostępnij

Jak się chronić przed udarem słonecznym?

Udar słoneczny, inaczej nazywany udarem cieplnym, to stan chorobowy organizmu wywołany przegrzaniem. Teraz, latem, kiedy większość czasu spędzamy na zewnątrz z dziećmi, rodzicami czy znajomymi, łatwo zapomnieć o ochronie! Najlepszą jest zacienianie głowy i karku oraz skuteczne nawadnianie.

Udar słoneczny. Jak go rozpoznać i czym grozi?

Czasami w ferworze zabawy lub rozmów zapominamy o bieżącym uzupełnianiu płynów w organizmie. Pijemy najczęściej dopiero wtedy, gdy nasz organizm domaga się płynu, czyli zdecydowanie za późno. Dlatego warto wiedzieć, które objawy są tymi niepokojącymi:
- uczucie silnego pragnienia,
- bóle i zawroty głowy,
- dreszcze,
- nudności,
- osłabienie,
- rozdrażnienie.

Potem kolejno mogą zacząć pojawiać się coraz groźniejsze reakcje, które mogą oznaczać udar:
- skurcze mięśniowe,
- uczucie fal gorąca,
- wymioty,
- wysoka temperatura.

Żadnego z objawów nie wolno ignorować, ponieważ długotrwałe odwodnienie organizmu może prowadzić do niewydolności organów, a nawet śmierci – zwłaszcza u małych dzieci.

Jak skutecznie nawadniać organizm?

Po pierwsze należy pamiętać o tym, że każdy organizm, bez względu na wiek potrzebuje nawadniania! Jednak w szczególności na szybkie odwodnienie narażone są sportowcy, kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Mało kto z nas ma nawyk regularnego sięgania po wodę. Tak samo, jak mało z nas sięga po prostu po wodę – wolimy słodkie, gazowane napoje lub soki. Oczywiście każdy płyn w jakiś sposób nawadnia organizm, ale przy upałach należy pamiętać, że potrzebujemy skutecznego nawadniania.

Jakie napoje nawadniają skuteczniej niż woda?​

Podczas jakiejkolwiek aktywności na słońcu i w wysokiej temperaturze, poza wodą, nasz organizm pozbywa się wielu mikroelementów niezbędnych do życia. Dlatego warto sięgnąć po wzbogacone o różne niezbędne składniki napoje, np. Orsalit lub izotoniki dla sportowców. Orsalit jest genialnym wyjściem, ponieważ w przeciwieństwie do izotoników, można podawać go nie tylko dorosłym, ale przede wszystkim dzieciom i to już przed 6 miesiącem życia maluszka (wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na www.orsalit.pl ). Ma różne smaki, więc nie będzie problemów z odmową, a dodatkowo nawadnia skuteczniej niż czysta woda. Dbajmy o siebie i bliskich!

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)