15 stycznia 2021 Udostępnij

Medycyna estetyczna: kiedy może nam pomóc?

Jeszcze nie tak dawno poprawianie urody było uważane za temat tabu, teraz jednak o zabiegach z zakresu medycyny estetycznej mówią nie tylko celebryci, ale i zwykli ludzie znajdujący się w naszym najbliższym otoczeniu. Co więcej, gdy sami zaczynamy się nad tym wnikliwie zastanawiać, nie możemy zaprzeczyć temu, że w poprawianiu urody nie ma niczego złego. Jeśli zdecydujemy się na odpowiednio dobrany zabieg, nie tylko pozbędziemy się trawiących nas kompleksów, ale i poprawimy własne samopoczucie. Warto więc zadać sobie pytanie o to, z jakimi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej mamy do czynienia i kiedy najlepiej jest się na nie zdecydować.

Czym właściwie jest medycyna estetyczna?

Dziś o medycynie estetycznej mówi się jako o interdyscyplinarnej dziedzinie wiedzy, która interesuje się przede wszystkim małoinwazyjnymi metodami poprawiania wyglądu zewnętrznego. To swego rodzaju połączenie chirurgii plastycznej i kosmetologii czerpiące garściami z możliwości, jakie otwierają przed nami obie dziedziny nauki. Zabiegom z zakresu medycyny estetycznej zwykle stawia się jeden z dwóch celów. Jednym z nich jest profilaktyka starzenia się skóry, a drugim – rekonstrukcja, która jest ukierunkowana na przewrócenie stanu wcześniejszego. Poprawa nie dotyczy więc wyłącznie urody, ale i szeroko rozumianego komfortu życia.

Jak już wspomniano, tak chirurgia plastyczna, jak i medycyna estetyczna wiążą się ze zbliżonym zakresem działania. Nie można jednak zapinać o tym, że choć cel jednej i drugiej grupy zabiegów jest tożsamy, istnieją pomiędzy nimi dość istotne różnice. Dotyczą one przede wszystkim metod wykorzystywanych do tego, aby eliminować pojawiające się defekty. Medycyna estetyczna pozwala na przeprowadzanie zabiegów w warunkach ambulatoryjnych nie wykorzystując jednak skalpela. W rezultacie bardzo rzadko pojawia się konieczność zastosowania narkozy, a i powrót do formy następuje szybko, zwykle w ciągu zaledwie kilku dni po zakończeniu zabiegu. Mówiąc o istotnych różnicach pomiędzy chirurgią plastyczną i medycyną estetyczną można zwrócić uwagę także na nieco inny cel wykonywania kolejnych zabiegów. Medycyna estetyczna w pierwszej kolejności koncentruje się na tym, aby stymulować naturalne dla organizmu procesy komórkowe oraz na tym, by niwelować widoczne oznaki starzenia. Chirurgia plastyczna znacznie odważniej ingeruje w ciało i jest w stanie trwale zmienić charakterystyczny dla niego wygląd.

Medycyna estetyczna: najpopularniejsze zabiegi 

Istnieje przynajmniej kilka zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, o których można powiedzieć, że cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Pierwszym z nich jest mezoterapii igłowa powszechnie uważana za bardzo skuteczną, a jednocześnie bezpieczną metodę leczenia szerokiej gamy problemów ze skórą. W jej ramach, w miejsca w największym stopniu wymagające troski, wstrzykuje się niewielkie ilości substancji leczniczych. Zabieg zalecany jest przede wszystkim osobom, które nie chcą już znosić własnych zmarszczek, nie ma przy tym znaczenia, czy mamy do czynienia ze zmarszczkami głębokimi, czy też płytkimi. Mezoterapia igłowa rozwiązuje też problem przesuszonej skóry będąc także wsparciem dla skóry ze skłonnością do trądziku. Plusem zabiegu jest przy tym nie tylko brak inwazyjności, ale również to, że możemy liczyć na jego natychmiastowy efekt. Skóra staje się po jego wykonaniu w widoczny sposób nawilżona i rozświetlona, a tym samym również jędrniejsza i bardziej elastyczna.

Innym rozwiązaniem sprawiającym, że medycyna estetyczna wzbudza coraz większe zaciekawienie jest wykorzystanie w kolejnych zabiegach osocza bogatopłytkowego. Pozwala ono nie tylko na regenerację skóry, ale także na jej widoczne odmłodzenie. Osocze sprawia, że organizm zaczyna produkować w większych ilościach kolagen, przyspieszona zostaje przy tym również produkcja nowych komórek naskórka. Zabieg znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku pacjentów zmagających się ze zmarszczkami, bruzdami oraz fałdami, ale także tam, gdzie pojawiają się poważniejsze problemy ze skórą takie, jak choćby trądzik różowaty i atopowe zapalenie skóry.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)