
Najważniejsze informacje o niedocukrzeniu
Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, to zbyt niski (poniżej 70 mg/dl) poziom cukru we krwi. Objawia się m.in. problemami z koncentracją, w skrajnych przypadkach prowadzi do utraty przytomności.
Czym jest hipoglikemia?
Hipoglikemia, inaczej niedocukrzenie, to stan występujący przy cukrzycy. Wskazuje na niego poziom cukru poniżej 70 mg/dl. Bardzo często pojawia się u osób, które przyjmują insulinę. Ważne, aby hipoglikemii nie diagnozować na podstawie samych objawów, ale połączyć z badaniem poziomu cukru we krwi. Wykonuje się je glukometrem.
Przyczyny hipoglikemii
Hipoglikemia wynika z niedoboru cukru we krwi i nadmiaru hormonu – insuliny. Transportuje on glukozę do komórek organizmu i normuje stężenie glikemii. Wiele sytuacji, w których pojawia się niedocukrzenie, wynika z błędów chorych. Są to m.in. pomylenie dawki lub rodzaju insuliny lub wstrzyknięcie jej domięśniowo, a nie podskórnie. Przyczyną obniżenia poziomu cukru we krwi jest zjedzenie posiłku ze zbyt małą ilością węglowodanów, w szczególności po wysiłku fizycznym.
Objawy niedocukrzenia
Niedocukrzenie mogą sygnalizować bardzo zróżnicowane objawy. Dlatego warto zwrócić uwagę na każde zachowanie diabetyka budzące wątpliwość. Pierwsze oznaki hipoglikemii to:
- bladość skóry,
- senność,
- ciągłe zmęczenie,
- zawroty głowy,
- pojawienie się uczucia niepokoju,
- kłopoty z koncentracją,
- nadmierne pocenie się.
Sygnałem tzw. ostrego niedocukrzenia są zaburzenia równowagi, splątanie i bełkotliwe mówienie, a także problemy z koordynacją. Niedocukrzenie może prowadzić nawet do utraty przytomności.
Rodzaje hipoglikemii
Hipoglikemia ma różne stadia, w zależności od symptomów i tego czy cukrzyk jest w stanie sam uregulować poziom cukru we krwi czy też potrzebuje pomocy:
- hipoglikemia lekka obejmuje objawy ze strony układu automonicznego; są to: drżenie rąk i bladość skóry; pacjent może sam sobie pomóc, np. sięgając po glukozę w żelu;
- umiarkowane niedocukrzenie wiąże się z układem nerwowym i objawia zaburzeniami mowy bądź problemami z koncentracją; diabetyk może sam podnieść poziom cukru, jednak będzie miał z tym kłopot;
- ciężka hipoglikemia to nasilone objawy ze strony mózgu, a nawet utrata przytomności; w tym stanie pacjent wymaga pomocy, niekiedy interwencji lekarza i dożylnej dawki glukozy.
Szybka reakcja przy hipoglikemii jest ważna
U osoby znajdującej się w stanie niedocukrzenia należy szybko podnieść poziom cukru. Cukrzyk może sięgnąć po przekąskę z węglowodanów prostych. Dobrym rozwiązaniem jest słodki napój lub glukoza – w żelu bądź tabletkach. Nieprzytomny diabetyk otrzymuje kroplówkę z glukozy bądź zastrzyk z glukagonu.
Materiał partnera zewnętrznego
Medycyna estetyczna: kiedy może nam pomóc?
V Jeszcze nie tak dawno poprawianie urody było uważane za temat tabu, teraz jednak o zabiegach z zakresu medycyny estetycznej mówią nie tylko celebryci, ale i zwykli ludzie znajdujący się w naszym najbliższym otoczeniu. Co więcej, gdy sami zaczynamy się nad tym wnikliwie zastanawiać...
Jak wybrać odpowiednie kosmetyki
V Zaledwie kilka lat temu w leksykonie ekspertów ds. marketingu i kobiet uważnie obserwujących swój wygląd, czyli składających się wyłącznie z naturalnych składników, pojawiła się nowa koncepcja - "kosmetyki naturalne". Wiele się dyskutuje na temat skuteczności...
Spalacze tłuszczu dla aktywnych
VL-karnityna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma również działanie wspomagające odchudzanie, dlatego też często wykorzystywana jest u osób aktywnych oraz pragnących poprawić swoją sylwetkę. W jaki sposób ta substancja oddziałuje na ludzki organizm? Co...