27 kwietnia 2017 Udostępnij

Najważniejsze informacje o niedocukrzeniu

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, to zbyt niski (poniżej 70 mg/dl) poziom cukru we krwi. Objawia się m.in. problemami z koncentracją, w skrajnych przypadkach prowadzi do utraty przytomności.

Czym jest hipoglikemia?

Hipoglikemia, inaczej niedocukrzenie, to stan występujący przy cukrzycy. Wskazuje na niego poziom cukru poniżej 70 mg/dl. Bardzo często pojawia się u osób, które przyjmują insulinę. Ważne, aby hipoglikemii nie diagnozować na podstawie samych objawów, ale połączyć z badaniem poziomu cukru we krwi. Wykonuje się je glukometrem.

Przyczyny hipoglikemii

Hipoglikemia wynika z niedoboru cukru we krwi i nadmiaru hormonu – insuliny. Transportuje on glukozę do komórek organizmu i normuje stężenie glikemii. Wiele sytuacji, w których pojawia się niedocukrzenie, wynika z błędów chorych. Są to m.in. pomylenie dawki lub rodzaju insuliny lub wstrzyknięcie jej domięśniowo, a nie podskórnie. Przyczyną obniżenia poziomu cukru we krwi jest zjedzenie posiłku ze zbyt małą ilością węglowodanów, w szczególności po wysiłku fizycznym.

Objawy niedocukrzenia

Niedocukrzenie mogą sygnalizować bardzo zróżnicowane objawy. Dlatego warto zwrócić uwagę na każde zachowanie diabetyka budzące wątpliwość. Pierwsze oznaki hipoglikemii to:

  • bladość skóry,
  • senność,
  • ciągłe zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • pojawienie się uczucia niepokoju,
  • kłopoty z koncentracją,
  • nadmierne pocenie się.

Sygnałem tzw. ostrego niedocukrzenia są zaburzenia równowagi, splątanie i bełkotliwe mówienie, a także problemy z koordynacją. Niedocukrzenie może prowadzić nawet do utraty przytomności.

Rodzaje hipoglikemii

Hipoglikemia ma różne stadia, w zależności od symptomów i tego czy cukrzyk jest w stanie sam uregulować poziom cukru we krwi czy też potrzebuje pomocy:

  • hipoglikemia lekka obejmuje objawy ze strony układu automonicznego; są to: drżenie rąk i bladość skóry; pacjent może sam sobie pomóc, np. sięgając po glukozę w żelu;
  • umiarkowane niedocukrzenie wiąże się z układem nerwowym i objawia zaburzeniami mowy bądź problemami z koncentracją; diabetyk może sam podnieść poziom cukru, jednak będzie miał z tym kłopot;
  • ciężka hipoglikemia to nasilone objawy ze strony mózgu, a nawet utrata przytomności; w tym stanie pacjent wymaga pomocy, niekiedy interwencji lekarza i dożylnej dawki glukozy.

Szybka reakcja przy hipoglikemii jest ważna

U osoby znajdującej się w stanie niedocukrzenia należy szybko podnieść poziom cukru. Cukrzyk może sięgnąć po przekąskę z węglowodanów prostych. Dobrym rozwiązaniem jest słodki napój lub glukoza – w żelu bądź tabletkach. Nieprzytomny diabetyk otrzymuje kroplówkę z glukozy bądź zastrzyk z glukagonu.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)