27 lipca 2017 Udostępnij

Antykoncepcja hormonalna szyta na miarę uwolni kobietę od wielu problemów

Pomaga zapobiegać ciąży, choć dla wielu kobiet oznacza zdecydowanie więcej. Antykoncepcja hormonalna to również świadome planowanie rodziny, spełnianie własnych potrzeb i przede wszystkim działanie prozdrowotne. Dobrze dobrana może okazać się najlepszym lekarstwem na kobiece dolegliwości. Czy to możliwe, by była dopasowana do indywidualnych potrzeb każdej kobiety?

Kiedy w latach 60. XX wieku na rynku pojawiła się pierwsza tabletka antykoncepcyjna nikt nie przypuszczał, że przyniesie ona prawdziwą rewolucję. Początkowo jednak stanowiła ona środek na dolegliwości menstruacyjne, ale setki tysięcy kobiet znalazły w nich swoją szansę – na lepszy komfort, świadome planowanie rodziny i przede wszystkim wolność, o której wcześniej mogły tylko pomarzyć. Dziś antykoncepcja to dla wielu kobiet podstawa dorosłego, świadomego życia. I pomimo krzywdzących dla antykoncepcji mitów, decyduje się na nią coraz więcej kobiet.

Wciąż jednak antykoncepcja hormonalna budzie wiele emocji, nie zawsze pozytywnych. Niestety, bardzo często przyczyną jest po prostu niewiedza. Kobiety wstydzą się rozmawiać o swojej seksualności, czasami wynika to z kultury, w jakiej się wychowały, a czasami z braku odpowiedniego partnera do rozmowy. Na szczęście, świadomość pań w kwestiach zabezpieczania przed ciążą, macierzyństwa czy po prostu własnego komfortu rośnie. Najlepszym na to dowodem są możliwości, jakie oferuje nam antykoncepcja.

Dobra rewolucja

A czym tak naprawdę jest antykoncepcja? Powszechne przekonanie społeczeństwa ogranicza się do sposobu na zapobieganie ciąży. Sięgając nieco głębiej, jest to pewnego rodzaju „ograniczenie” płodności kobiety, jej kontrola. Jest to efekt tymczasowy, w pełni odwracalny, który mija od razu po zaprzestaniu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Co ważne, jest on w pełni bezpieczny i nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie kobiety, a wręcz przeciwnie. Nie wolno jednak zapominać, że środki antykoncepcyjne dość znacząco wpływają na funkcjonowanie organizmu kobiety, dlatego proces ten powinien przebiegać pod stałą kontrolą lekarza. Stąd też obostrzenie, że środki antykoncepcyjne dostępne są tylko na receptę.

Działanie antykoncepcji opiera się na dostarczaniu organizmowi kobiety hormonów, które zmienią nieco przebieg procesów prowadzących do zapłodnienia w taki sposób, by mu zapobiec. Większość środków antykoncepcyjnych zawiera dwa hormony: estrogen i progestagen, których zadaniem jest zahamowanie bądź zintensyfikowanie niektórych procesów zachodzących w organizmie kobiety. Przede wszystkim hamują owulację, czyli produkcję komórek jajowych przez jajniki. Zwiększa się również ilość śluzu w drogach rodnych kobiety, co uniemożliwia przemieszczanie się plemników. Niektóre środki mogą powodować spowolnienie transportu jajowodowego, a więc przesuwania komórki jajowej w stronę plemnika czy zagnieżdżanie się zarodka w macicy.

Antykoncepcja do wyboru

Dzisiejsza medycyna oferuje kobietom cały szereg metod antykoncepcji. Do niedawna skazane były wyłącznie na tabletki antykoncepcyjne, które nadal cieszą się dużą popularnością. Coraz częściej jednak kobiety wybierają „niekonwencjonalne” metody, jak krążek dopochwowy, wkładka domaciczna, plaster czy zastrzyk antykoncepcyjny. Wybór metody jest kwestią indywidualną każdej kobiety i wiąże się przede wszystkim z jej komfortem. Lekarz powinien doradzić, która będzie najlepsza uwzględniając styl życia pacjentki, ponieważ u podstaw antykoncepcji leży systematyczność. Tabletki dwuskładnikowe zażywa się codziennie przez trzy tygodnie, po których następuje tydzień przerwy. Nie każda kobieta potrafi przystosować się do takiej regularności, dlatego pozostałe metody zyskują coraz więcej zwolenniczek.

W doborze metody, a następnie środka antykoncepcyjnego istotną rolę odgrywają również wiek pacjentki, jej ogólny stan zdrowia, kondycja fizyczna, a nawet dieta, bowiem te same środki mogą działać inaczej na pacjentki o podobnych parametrach. Dobór antykoncepcji to kwestia indywidualna. Lekarz powinien uwzględnić wszystkie te aspekty, ale nie zawsze uda mu się dobrać środek za pierwszym razem. Okres przystosowawczy wynosi 3 miesiące. Jest to czas, w którym kobieta powinna się sobie dokładnie przyjrzeć. W jej organizmie zachodzą zmiany, a ona powinna je dokładnie obserwować. W pierwszych tygodniach mogą pojawić się plamienia śródcykliczne czy nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie, ale po pewnym czasie powinny minąć. Jeśli nie, należy zgłosić to lekarzowi, który przepisze inny środek.

Tylko pozytywne efekty

Dobrze dobrana antykoncepcja, wbrew temu co uważają jej przeciwnicy, nie będzie powodować tycia, a nawet pomoże w kontrolowaniu wagi. Oczywiście, występuje ryzyko zatrzymywania wody w organizmie, ale mała zmiana stylu życia i diety wpłynie pozytywnie na całe nasze życie. Warto wiedzieć również, że antykoncepcja poprawia wygląd skóry i zapobiega wielu chorobom. Badania pokazują, że kobiety stosujące ten rodzaj zabezpieczenie znacznie rzadziej chorują na raka jelita grubego, macicy czy jajnika. Regularne menstruacje i hormony pod kontrolą to kolejne plusy jej stosowania, które z pewnością wpłyną poprawę samopoczucia kobiety. Tak właśnie wygląda antykoncepcja szyta na miarę.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)