29 lipca 2020 Udostępnij

Idealne oznakowanie opakowań substancji chemicznych

Dziś niemal każde przedsiębiorstwo odpowiadające za wytwarzanie dowolnych towarów jest zobowiązane do tego, aby mieć na szczególnej uwadze to, jakie będą ich opakowania. Konieczne staje się przy tym umieszczenie na nich dokładnych informacji odnoszących się do danego produktu. Dotyczy to, między innymi, tak zwanych zidentyfikowanych zagrożeń. Ma to szczególnie duże znaczenie w odniesieniu do substancji chemicznych, gdzie pozostaje w zgodzie z zaleceniami stosowanymi przez Unię Europejską. Jej rozporządzenie informuje nas o tym, że na każdym przedsiębiorstwie spoczywa obowiązek podjęcia troski o bezpieczeństwo jego klientów. Wynika z tego konieczność przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Ma to szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy interesuje nas przewożenie, a w dalszej kolejności także przechowywanie substancji chemicznych. Tu jeden błąd jest w stanie przyczynić się do negatywnych skutków odbijających się nie tylko na zdrowiu, ale i na życiu innych ludzi.

Co powinno znaleźć się na etykiecie?

Oznakowanie opakowań jest dziś koniecznością w odniesieniu do każdego z produktów chemicznych. Oczekuje się przy tym, że na etykiecie pojawi się cały szereg informacji. Tu na pierwszy plan wysuwają się klasyfikacje potencjalnego zagrożenia oraz nazwa substancji, nie bez znaczenia są jednak również międzynarodowe identyfikatory odnoszące się do produktu, informacja na temat tego, czy mówiąc o danym produkcie mamy na myśli substancję wybuchową, adres, nazwa oraz telefon do producenta, a także specjalne piktogramy informujące nas o rodzaju zagrożenia, jakiego powinniśmy się spodziewać. Przyjmuje się, że oznakowanie opakowań zawierających substancje niebezpieczne powinno obejmować także szczegółową instrukcję informującą nas o tym, jak powinny być one przewożone. Jeśli mamy do czynienia z substancją, która w jakikolwiek sposób zagraża ludzkiemu życiu, jej opakowanie powinno być też skonstruowane w taki sposób, aby jego zawartość nie mogła wyciec na zewnątrz. Także sam opis produktu musi być wykonany tak, aby nie było ryzyka jego zatarcia, wyblaknięcia oraz zniszczenia w inny sposób. Pozwala to na w pełni bezpieczne korzystanie z produktu.

Kto powinien oznakowywać opakowania

Substancje chemiczne to nieodłączna część praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Nie można jednak utrzymywać, że każdy będzie świadomy zagrożeń, z jakimi należy się liczyć, gdy konkretna substancja będzie niewłaściwie przechowywana albo przewożona. Nie ma więc możliwości tworzenia jakiejkolwiek etykiety w oparciu o własne uznanie. Pomoc są nam w stanie zaoferować doświadczeni pracownicy znajdujący zatrudnienie w wyspecjalizowanych w tego rodzaju zadaniach firmach. Powierzenie oznakowania opakowania to odpowiedzialne zadanie, powinno być więc przekazane jedynie tej firmie, która może pochwalić się dużym doświadczeniem. Warto pamiętać, że nie można opierać się jedynie na etykietach. Wcale nie mniej ważne są karty charakterystyki. Dobrym rozwiązaniem jest więc znalezienie firmy mającej do zaoferowania kompleksową dokumentację. Więcej dowiedz się na https://consultchem.pl/oznakowanie-opakowan.html >>

 

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)