21 sierpnia 2022 Udostępnij

Co to jest filtr węglowy

Filtr węglowy, w porównaniu ze zwykłym węglem, ma właściwości zdrowotne i w żaden sposób nie niszczy płuc. Jak jednak działa i gdzie się go używa?

Co to jest filtr węglowy?

Co to jest filtr węglowy” jest pytaniem, na które istnieje jedna odpowiedź, lecz dużo bardziej złożona niż się wydaje.  Wbrew pozorom filtr węglowy wcale nie jest związany z klasycznym węglem – co więcej jest jego całkowitym przeciwieństwem, gdyż jego zadaniem jest oczyścić powietrze/wodę z szkodzących nam substancji. Podczas gdy pył z węgla kopalnianego działa destrukcyjnie na płuca, filtr węglowy ma za zadanie powstrzymać tego rodzaju toksyny, by nie przedostały się do naszego ciała. Jak więc widać pytanie „co to jest filtr węglowy” jest pytaniem prostym dla wyjaśnienia, lecz złożonym w swojej naturze.

Filtry węglowe działają przede wszystkim na:

  • Lotne związki organiczne (np. papierosy, farby, kleje)
  • Odory (np. z oczyszczalni ścieków)

Jeśli chodzi o konstrukcję filtrów węglowych, to nie istnieje określona norma mówiąca nam, że „taki filtr jest najlepszy”. Wyznaje się jednak zasadę, że im więcej węgla aktywnego w filtrze, tym lepiej dla nas i naszego zdrowia.

Co daje węgiel aktywny w filtrze

Innym ważnym pytaniem jest „co daje węgiel aktywny w filtrze”. Odpowiedź – tak samo jak w przypadku pierwszego pytania - jest równie prosta, co złożona. Dzieje się tak z powodu samego aktywnego węgla, który jest nieodłączną częścią filtra, będąc jego najważniejszym i najbardziej skutecznym czynnikiem do walki z zanieczyszczeniami.

Filtr węglowy działa na zasadzie zjawiska adsorpcji, który jest procesem wiązania cząsteczek na powierzchni substancji zwanej adsorbentem. Istnieją dwie odmiany absorpcji: adsorpcja fizyczna oraz adsorpcja chemiczna, czyli chemisorpcja.

Warto wiedzieć, że filtry węglowe mają bardzo różnorodną długość „życia”. Jest ona zależna od otoczenia filtra, który im mocniej musi pracować (np. jeśli ktoś pali), tym krócej jest w stanie działać prawidłowo.

Zachowaj zdrowie swoje i swoich zwierząt

Filtry węglowe pomagają nie tylko ludziom. Również nasi pupile są narażeni na zanieczyszczenia w powietrzu/wodzie, dlatego odpowiednia filtracja to podstawa, by poprawić wszystkim jakość życia.

Artykuł partnera

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)