4 kwietnia 2018 Udostępnij

Odnawianie drewnianego płotu

Drewniany płot okalający ogród pięknie komponuje się z otoczeniem. Narażony jest jednak na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że z czasem traci swój blask i wymaga renowacji. Jak odnowić drewniany płot, aby odzyskał swój urok i dawną świetność?

Krok I – określenie kondycji płotu

Na początek sprawdzamy stan techniczny płotu. Jeżeli wymaga ona napraw, przeprowadzamy je, wymieniając uszkodzone lub bardzo stare sztachety na nowe. Jeśli nie jest to konieczne, przechodzimy do następnego etapu, jakim jest usunięcie starej powłoki.

Wyrównujemy również wszelkiego rodzaju niedoskonałości po to, by zyskać gładkie podłoże, pozbawione jakichkolwiek mankamentów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przyczepność zastosowanych w późniejszym etapie impregnatów i farb. Czynność tę możemy wykonać za pomocą papieru ściernistego o ziarnistości 150-200 umieszczonego na pacy, co usprawni wykonywanie czynności.

Jeżeli do obróbki mamy okazały płot, wówczas lepiej użyć szlifierki mechanicznej. Wykorzystanie w takim wypadku papieru ściernego znacząco wydłużyłoby prace renowacyjne. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do usuwania starych powłok.

Krok II – usuwanie grzybów i mchu

Z płotu należy również usnąć tłuste zabrudzenia. W tym celu szczególnie pomocna okaże się szmatka nasączona benzyną ekstrakcyjną. Musimy także pozbyć się zielonkawego lub szarego nalotu, którym może być pokryte drewniane ogrodzenie. Należy to zrobić zanim przystąpimy do kolejnego etapu, jakim jest zabezpieczenie powierzchni za pomocą impregnatu czy też farby.

Pamiętajmy jednak o tym, aby nie usuwać mchu i grzybów za pomocą szpachli na sucho. W ten sposób pozbywamy się narośli, jednak przy okazji rozsiewamy ich zarodniki, co na pewno nie służy płotowi. Najlepszym sposobem na pozbycie się zielonkawego i szarego nalotu jest zastosowanie preparatu do usuwania mchu z drewnianych powierzchni. Zwykle wykazuje on również pewne właściwości konserwujące.

Krok III – zabezpieczenie drewna

Teraz czas na impregnat do drewna. Zabezpieczy on drewno przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, w tym zwłaszcza wilgoci i promieniowania ultrafioletowego. Nie bez znaczenia jest również ochrona przed zagrożeniami biologicznymi, czyli grzybami, pleśnią i owadami.

Wybierając odpowiedni impregnat do drewna, zwróćmy uwagę na to, jakiej wymaga aplikacji. W przypadku niektórych preparatów wystarcza bowiem nałożenie jednej warstwy, aby drewno było należycie chronione. Na rynku dostępne są jednak także mniej wygodne środki, które wymuszają na użytkowniku nakładanie kilku warstw, a nawet wykonanie szlifowania międzywarstwowego, co sprawia, że cały proces zabezpieczania drewna dłuży się i wymaga więcej pracy.

Aby płot zyskał jeszcze ładniejszy wygląd, możemy go pomalować. Jaka farba do drewna będzie wówczas optymalnym wyborem? Nakładana emulsja powinna być przede wszystkim:

  • przeznaczona do stosowania na zewnątrz,
  • odporna na wilgoć i wahania temperatur,
  • nieblaknąca pod wpływem promieniowania ultrafioletowego,
  • łatwa w aplikacji.

Jeszcze odmiennym rozwiązaniem jest lakierobejca, czasem określana farbą lazurową. Za jej pomocą utworzymy na płocie trwałą barierę chroniącą drewno przed wnikaniem wilgoci i działaniem intensywnych promieni słonecznych.

Renowacja drewnianego płotu jest nieco praco- i czasochłonna, jednak efekty wykonanych prac na pewno nas zachwycą. Pozwalają bowiem przywrócić ogrodzeniu dawną świetność. Umożliwiają również zabezpieczenie drewna na kolejnych kilka sezonów.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)