9 lipca 2018 Udostępnij

Biurko i krzesło dla dziecka

Chociaż są wakacje, pora pomyśleć o przygotowaniu miejsca do nauki dla ucznia. Dzieciom w wieku przedszkolnym również przyda się biurko, by mogły rozwijać swoje umiejętności plastyczne. Jaki model biurka wybrać? Które krzesło będzie najlepsze?

Wybór biurka, od czego zacząć?

Wybór gotowego biurka nie jest łatwy, gdyż sklepy mają bardzo szeroką ofertę. A jest to ważny mebel, gdyż dziecko spędza przy nim dużo czasu już od najmłodszych lat. Kilkulatek rysuje przy biurku, maluje, uczeń odrabia lekcje, korzysta z komputera, czyta książki. Biurko powinno mieć odpowiednie oświetlenie. Najlepiej, by było to światło naturalne padające z przodu lub z boku. Dlatego zaczynamy od ustalenia miejsca ustawienia i rozmiaru dostępnej przestrzeni. W zależności od wieku dziecka, biurko powinno być wyposażone w półki i szuflady. W pobliżu biurka powinny znaleźć się szafki, czy pomocniki, by wszystkie potrzebne przybory miało ono pod ręką. Niezbędna będzie lampka na biurko. U dzieci praworęcznych ustawiamy ją po lewej stronie, a u leworęcznych po prawej. Dzięki temu będzie miało odpowiednio oświetlony blat. Bardzo ważne jest, by zwłaszcza dla młodszych dzieci, wszystkie kanty były zaokrąglone.

Biurka dla dzieci

Wybierając mebel nie kierujmy się wyłącznie jego walorami estetycznymi. Dziecko ma specyficzne wymagania i należy dostosować do nich mebel. Wysokość mebla dla dziecka  rozpoczynającego naukę, to około 55 cm. Regulacja wysokości pozwoli na dopasowanie  biurka do wzrostu dziecka. Warto poszukać mebla, który daje możliwość ustawienia kąta nachylenia. Najlepsze nachylenie blatu dla ręcznego pisania i rysowania, to 30 stopni. Szerokość w granicach 60-75 cm i głębokość 50 cm, będą odpowiednie do potrzeb malucha. Nie należy kierować się standardowymi wymiarami lecz dopasować biurko do dziecka. Najlepiej, by mogło ono sprawdzić w sklepie, czy jest ono odpowiednie. Podczas siedzenia przy biurku, ręce muszą być swobodnie oparte o blat a  nogi o podłogę. Kąt pomiędzy ramieniem i przedramieniem oraz kąt pomiędzy łydką a podudziem muszą być proste. Wtedy postawa dziecka jest prawidłowa i bezpieczna dla kręgosłupa.

Biurko z regulowaną wysokością ma jeszcze tę zaletę, że będzie rosło razem z dzieckiem i długo będzie mu służyło. Unikniemy kupowania co roku nowego mebla. Nie zapominajmy też o tym, że nieprawidłowa pozycja w czasie siedzenia skutkuje brakiem skupienia dziecka, kręceniem się, a w dalszej perspektywie skoliozą kręgosłupa.

Krzesła do biurka dla dzieci

Skoro mowa o przygotowaniu miejsca do nauki dla dziecka, nie obejdzie się bez wygodnego, ergonomicznego krzesła. Razem z biurkiem stanowią one nierozłączny zestaw. Krzesło dla dziecka musi być stabilne, by nie mogło się ono na nim bujać. Podstawa powinna być solidna. Regulowana wysokość zapewni dostosowanie do indywidualnego wzrostu dziecka i pozwoli na ustawienie siedziska tak, by dziecko miało prawidłową postawę w czasie siedzenia. Powinno jednak znajdować się poniżej łopatek, gdyż wtedy nie będzie utrudniało maluchowi poruszania się. Dziecko w wieku szkolnym powinno mieć krzesło wyposażone w podłokietniki, a także dające możliwość ustawienia kąta oparcia. Odcinek piersiowo – lędźwiowy kręgosłupa w czasie siedzenia powinien być podparty, gdyż rozwijające się motorycznie dziecko może nabawić się skrzywienia. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by wybierać krzesła łatwe w utrzymaniu czystości. Nie może ono być zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Jeżeli krzesło spełnia wszystkie wymagania, lecz stopy dziecka nie sięgają ziemi, wtedy możemy dokupić podnóżek.

Stylistyka mebli

Poza funkcjonalnością i ergonomią, krzesło i biurko muszą posiadać duże walory estetyczne. Dziecko chętniej będzie uczyło się przy ładnym biurku. Krzesło może mieć obicie w ulubione bajkowe postacie. Meble muszą pasować też wizualnie do reszty aranżacji pokoju dziecięcego. W wieku przedszkolnym i szkolnym, maluch najlepiej będzie czuł się w kolorowym wnętrzu. Jeżeli wybierzemy białe lub jasne biurko, wtedy warto zadbać o kolorowe dodatki w postaci pojemników, czy przyborników na przybory w żywych kolorach. Nie zapominajmy też, że dziecko w tym wieku ma już własne upodobania. Pozwólmy mu decydować o wyglądzie mebli, z których będzie korzystał.

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)