7 lutego 2019 Udostępnij

Czy sport to zdrowie?

Każdy z nas z pewnością słyszał w swoim życiu hasło „sport to zdrowie”. Nie każdy zastanawiał się jednak, co to w praktyce oznacza. Tą kwestią zajęli się jednak naukowcy, prowadzący badanie w The Copenhagen City Heart Study.

To ogromny projekt, w którym grupę badaną stanowiło 20 000 mieszkańców duńskiej stolicy obserwowanych przez naukowców od 1976 roku. Z prowadzonych przez 25 lat obserwacji wynika, iż różne dyscypliny sportu w mniejszym lub większym stopniu wpływają na wydłużenie długości życia. I tak osoby uprawiające tenis mogą się spodziewać życia prawie 10 lat dłuższego niż osoby o siedzącym trybie życia. Badminton daje 6,2 dodatkowego roku, piłka nożna ponad cztery, jazda na rowerze - 3,7, pływanie - 3,4, zaś bieganie - 3,2 roku. Sporty siłowe i zajęcia w klubach fitness także wydłużają życie, choć w mniejszym  stopniu. Ciekawą obserwacją może być fakt, że większą korzyść dają te dyscypliny sportu, które wymagają kontaktu z innymi ludźmi.

Dobrze znaczy z umiarem

Z analiz przeprowadzonych na podstawie wspomnianych badań wynika nieco zaskakująca zależność. Pośród biegaczy największe korzyści zdrowotne odnoszą ci, którzy biegają w sposób umiarkowany. Idealne natężenie wysiłku to 3 treningi w tygodniu o łącznym dystansie 6 mil (około 9,5 km) w tempie 7 mil na godzinę (około 11,2 km/h). Dalsze zwiększanie intensywności treningu nie sprawi, że będziemy żyli dłużej, zaś najbardziej zapaleni biegacze statystycznie żyją nieco krócej niż umiarkowani (choć w dalszym ciągu dłużej niż ludzie o siedzącym trybie życia). Można podejrzewać, że zależność ta dotyczy też wszystkich innych dyscyplin sportu. Pamiętajmy – umiarkowane, ale systematyczne uprawianie sportu jest dla naszego zdrowia lepsze niż sport wyczynowy!

Jak zacząć?

Skoro wiemy już, że korzyści zdrowotne płynące z uprawiania sportu nie są zarezerwowane jedynie dla profesjonalistów, warto przekuć tę wiedzę na praktykę. Aby nie zniechęcić się, gdy tylko minie pierwsza fascynacja, warto od początek uświadomić sobie kilka rzeczy.

  • Trzeba wybrać taką dyscyplinę sportu, jaką się lubi - tylko wtedy będziemy w stanie utrzymać regularność treningów.
  • Nie należy stawiać sobie zbyt ambitnych celów – to najkrótsza droga do zniechęcenia. Samo wyznaczanie celów jest jednak ważne – nic tak nie motywuje jak widoczne postępy.
  • W przypadku korzystania z płatnych obiektów warto wykupić karnet – pilnowanie, by nie przepadł nam trening, za który płacimy, jest silnie motywujące.
  • Nie zapominajmy o rozgrzewce – jest ona wskazana w większości (jeżeli nie wszystkich) dyscyplin sportowych. Odpowiednia rozgrzewka zmniejsza ryzyko doznania kontuzji.
  • W przypadku przetrenowania lub kontuzji dajmy swojemu organizmowi czas na odpoczynek. Na dokuczliwy ból mięśni możemy doraźnie zastosować lek przeciwbólowy (np. paracetamol). W razie utrzymującego się, lub narastającego bólu, a także podejrzenia złamania kości lub wstrząśnienia mózgu należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej.

Nie tylko wysiłek

Pamiętajmy, że regularne uprawianie sportu to tylko jeden z elementów większej całości, jaką jest prozdrowotny styl życia. Wysiłek fizyczny choć ułatwia zrzucanie kilogramów, nie może całkowicie zastąpić właściwej, zrównoważonej diety. A warto wiedzieć, że otyłość, szczególnie kiedy rozwinie się w młodym wieku, skraca życie średnio o kilka lat. Coraz częściej podkreśla się też, jak istotnym czynnikiem dla zachowania dobrostanu jest regularny sen o długości minimum 7 godzin. Trudno jest w jednej chwili zmienić wszystkie swoje nawyki, ale jeżeli zaczniemy już dziś to nasze szanse na długie życie w zdrowiu wzrosną.

  1. Copenhagen City Heart Study (Østerbroundersøgelsen). Global Cardiology Science and Practice, 2015(3), 33.
  2. Schnohr, P., O’Keefe, J. H., Holtermann, A., Lavie, C. J., Lange, P., Jensen, G. B., & Marott, J. L. (2018). Various Leisure-Time Physical Activities Associated With Widely Divergent Life Expectancies:The Copenhagen City Heart Study. Mayo Clinic Proceedings.
  3. Schnohr P, O'Keefe JH, Marott JL, Lange P, Jensen GB. Dose of jogging and long-term mortality: the Copenhagen City Heart Study. J Am Coll Cardiol. 2015;65(5):411–419
  4. Grover, S. A., Kaouache, M., Rempel, P., Joseph, L., Dawes, M., Lau, D. C. W., & Lowensteyn, I. (2015). Years of life lost and healthy life-years lost from diabetes and cardiovascular disease in overweight and obese people: a modelling study. The Lancet Diabetes & Endocrinology, 3(2), 114–122.
  5. St-Onge, M.-P., Grandner, M. A., Brown, D., Conroy, M. B., Jean-Louis, G., Coons, M., & Bhatt, D. L. (2016). Sleep Duration and Quality: Impact on Lifestyle Behaviors and Cardiometabolic Health: A Scientific Statement From the American Heart Association. Circulation, 134(18), e367–e386.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)