13 grudnia 2017 Udostępnij

Jakie leki przeciwbólowe stosować przy zwyrodnieniu stawów

Jednym z licznych objawów zwyrodnienia stawów jest ból. Pojawia się on najczęściej przy poruszeniu stawu, a ustępuje w jego spoczynku. Ponieważ wraz z rozwojem choroby pacjent skarży się na coraz większy ból, konieczne jest zastosowanie leków przeciwbólowych. Jakie są aktualnie stosowane?

Zwyrodnienie stawów – choroba, która dotyka wielu

Szacuje się, że chorobę zwyrodnieniową stawów można rozpoznać u połowy pacjentów. Jeśli chodzi o przedział wiekowy to przeważnie jest to wiek powyżej czterdziestego roku życia. Niestety, nie wszyscy pamiętają o tak ważnej kwestii, jaką jest profilaktyka i badania kontrolne – część osób zgłasza się do lekarza dopiero wówczas, gdy sytuacja jest wysoce niepokojąca. Przeważnie jest to etap, na którym pacjent boryka się uporczywym i nieznośnym bólem.

Jakie leki przeciwzapalne przy zwyrodnieniu stawów?

Współcześnie nie ma skutecznego leku, który potrafiłby trwale zahamować lub odwrócić niszczenie chrząstki stawowej. Z tego względu leczenie farmakologiczne sprowadza się do podawania pacjentowi leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Zwyrodnienie stawów leki przeciwbólowe - najpopularniejsze przykłady:

  • paracetamol – stosuje się go wówczas, gdy ból jest łagodny. Istotną kwestią przy paracetamolu jest dawkowanie - pacjent musi pamiętać, aby nie przekroczyć dawki 8 tabletek po 500 mg na dobę,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne – tego typu leki stosuje się wówczas, gdy wcześniej wspomniany paracetamol jest już zbyt słaby i nie przynosi wystarczającej ulgi,
  • opioidy – mogą być stosowane jedynie przez krótki okres, a to ze względu na możliwość uzależnienia się od nich.

Niektóre leki są podawane bezpośrednio do wnętrza stawu. Tak jest w przypadku choćby kwasu hialuronowego, który znalazł też szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)