16 sierpnia 2022 Udostępnij

Na czym polega leczenie kanałowe?

​Jeszcze do niedawna nieodwracalne zapalenie miazgi zęba oznaczało natychmiastową i często bolesną, ekstrakcję. Rozwój medycyny, w tym stomatologii, przyczynił się na szczęście do tego, że obecnie zębów ukruszonych, zniszczonych na przykład w wyniku wypadku komunikacyjnego czy zajętych rozległym stanem zapalnym nie trzeba już usuwać — możliwe jest wykonanie leczenia kanałowego w Gdańsku, które pozwala na zachowanie pełnego uzębienia. Na czym polega leczenie endodontyczne i kto powinien się na nie zdecydować?

Leczenie kanałowe — dla kogo?

Leczenie kanałowe w Gdańsku dedykowane jest głównie osobom, u których doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi, czyli żywej tkanki wypełniającej ząb. Jeśli próchnica była głęboka lub bardzo rozległa, tradycyjne leczenie zwykle okazuje się niewystarczające, a zaplombowany ząb po pewnym czasie i tak da o sobie znać poprzez silny ból czy wystąpienie ropni na powierzchni dziąsła.

Wizyta u endodonty (specjalisty zajmującym się leczeniem kanałowym) może się także okazać konieczna u osób, które złamały bądź ukruszyły zęby, w przypadku wystąpienia ropni okołowierzchołkowych oraz gdy ząb jest martwy, a nie dawał wcześniej żadnych dolegliwości.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe Gdańsk, wbrew obiegowej opinii, nie jest zabiegiem skomplikowanym, a jego całkowite przeprowadzenie możliwe jest nawet na jednej wizycie. Przed przystąpieniem do pracy, stomatolog znieczula pacjenta przy użyciu środków do znieczulenia miejscowego, a następnie rozwierca ząb w celu dostania się do jego komory. Po przedostaniu się w głąb zęba następuje usunięcie zainfekowanej miazgi, oczyszczenie kanałów z chorej tkanki, zdezynfekowanie ich, a następnie wypełnienie biologicznie obojętnym materiałem, na przykład ciekłą gutaperką.

Po wypełnieniu kanałów stomatolog zakłada trwałą plombę, a następnie wykonuje zdjęcie rentgenowskie, aby ocenić efekty wykonanej pracy. Ze względu na zastosowane znieczulenie, leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne, a dzięki wdrożeniu nowoczesnej technologii i specjalistycznych urządzeń, na przykład mikroskopu, możliwe jest przeprowadzenie go już w ciągu dwóch lub trzech godzin.

Dowiedz się więcej na https://amber-clinic.pl/leczenie-kanalowe/

Zalecenia po leczeniu kanałowym

Przeprowadzone leczenie kanałowe nie wymaga od pacjenta dużej ilości wyrzeczeń. Przez dwie godziny od wykonania zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia, warto także mieć na uwadze, że przez tydzień lub dwa ząb może być nadwrażliwy na zimno i gorąco. Leczenie endodontyczne przeprowadza się u pacjentów, u których ząb był słaby już w momencie przyjęcia do gabinetu, toteż warto wykonać most lub koronę, które zapobiegną złamaniu bądź ukruszeniu się.

Wielu pacjentów obawia się tego, że leczenie kanałowe prowadzi do wystąpienia przebarwień. Faktycznie, ząb po usunięciu miazgi jest martwy, możliwe jest więc, że przybierze barwę brunatną lub szarą, nie stanie się jednak całkowicie czarny. W celu uniknięcia nieestetycznej zmiany koloru niektórzy stomatolodzy zalecają wybielanie zębów leczonych kanałowo, jednak o taką możliwość należy zawsze zapytać lekarza koordynującego leczenie.

Artykuł partnera

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)