26 kwietnia 2017 Udostępnij

Na czym polega leczenie odleżyn?

Na ryzyko powstania odleżyn najbardziej narażone są osoby obłożnie chore, które za długo przebywają w pozycji leżącej lub siedzącej. Dłuższe unieruchomienie powoduje nacisk na ciało, który uniemożliwia przepływ krwi. Z powodu niedokrwienia powstaje martwica tkanek, czyli obumieranie, czego efektem są bolesne rany na ciele. Leczenie polega głównie na stosowaniu specjalnych opatrunków na odleżyny, a w najbardziej zaawansowanym ich stadium wykonuje się operację lub biochirurgię.

Gdzie robią się odleżyny?

Miejsca, które są szczególnie narażone na powstawanie odleżyn, to okolice kości ogonowej i krzyżowej, a także pośladki, biodra oraz pięty. Zdarza się, że rany pojawiają się też na kolanach i ramionach. W profilaktyce odleżyn stosuje się specjalny materac odleżynowy, który zapobiega powstawaniu ran na ciele u osób poruszających się w sposób ograniczony lub na stałe unieruchomionych w łóżku.

Plastry na odleżyny – opatrunki antyseptyczne

W praktyce klinicznej rozróżnia się 5 podstawowych stopni zaawansowania odleżyn. Pierwsze 3 stopnie to: lekkie blednące zaczerwienienia, nieblednące rumienie oraz rany z obrzękiem wypełnione czerwoną ziarniną. Do ich leczenia stosuje się specjalne opatrunki na odleżyny, np. błony poliuretanowe, opatrunki alginianowe, gąbki poliuretanowe oraz hydrożele. Nowoczesne okłady antyseptyczne są półprzepuszczalne, dzięki czemu utrzymują wilgotność i temperaturę bliską temperatury ciała człowieka. Opatrunki nie przylegają do rany, usuwają nadmiar wydzieliny i pozwalają na swobodny przepływ powietrza.

Odleżyny – leczenie chirurgiczne i biochirurgiczne (larwoterapia)

Głębokie odleżyny (4 i 5 stopnia) powstają, kiedy uszkodzenia na ciele sięgają tkanki podskórnej, stawów lub kości. W ranach znajduje się już czarna martwica. W leczeniu odleżyn najważniejsze jest usunięcie martwych tkanek, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia i dać warunki do wygojenia się rany. Jednym ze sposobów jest zabieg chirurgiczny. Polega ona na wycięciu zainfekowanych martwicą tkanek. Metodą oczyszczania ran odleżynowych jest także biochirurgia, która wykorzystuje larwy muchy Lucilia sericata żywiących się martwymi tkankami.

Maść na odleżyny

Balsam, krem i maść na odleżyny sprawdzają się w początkowym stadium zmian skórnych na ciele. Preparaty poprawiają wygląd skóry i stosowane są najczęściej na partie ciała, które mogą być narażone na powstawanie ran odleżynowych. Posmarowane preparatem miejsce na skórze należy lekko wymasować, co poprawi krążenie krwi.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)