18 lutego 2019 Udostępnij

Polipy żołądkowe - jak z nimi walczyć?

Polipy żołądkowe w większości przypadków nie wywołują żadnych, konkretnych objawów. Nie oznacza to jednak, że można je lekceważyć. Zazwyczaj wykrywane są podczas badania endoskopowego, które przeprowadzane jest w wyniku zalecenia lekarza, przy podejrzeniu innego schorzenia. Polipy leczone mogą być na kilka sposobów. Nierzadko także poprzez ich usunięcie.

Czym są polipy żołądkowe i czy należy się ich obawiać?

Polipy to pogrubienia błony śluzowej, które powstają poprzez jej uwypuklenie do światła żołądka. Niektóre typy stanowią groźną zmianę o charakterze nowotworowym, chociażby dlatego konieczne jest szybkie podjęcie leczenia. Kluczowym element diagnozy stanowi gastroskopia, umożliwia bowiem pobranie wycinka do przeprowadzenia badania histopatologicznego. Niekiedy właśnie to w ten sposób usuwa się całą zamianę. Niemniej, obowiązkowa jest wcześniejsza konsultacja lekarska. Przeprowadzić można ją w specjalistycznym gabinecie lekarskim. Na wizytę warto zapisać się za pomocą strony chirurgia-onkologia.

Przyczyny powstawania polipów żołądkowych

Wyróżnia się wiele przyczyn powstawania tej zmiany. Na ich czele stoi zapalenie błony śluzowej żołądka, które zazwyczaj wiąże się z nadużywaniem alkoholu bądź środków przeciwbólowych. Niekiedy może się zdarzyć, że polipy żołądkowe zostaną wywołane przez bakterie lub uwarunkowania genetyczne. Odpowiada za nie m.in. zespół rodzinnej polipowatości . To bardzo rzadka choroba, które często wiążę się z występowaniem łagodnego nowotworu kości bądź raka tarczycy. Wyróżnia się trzy rodzaje polipów żołądkowych: polipy hiperplastyczne, gruczolakowate oraz polipy dna żołądka.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Niestety, polipy żołądkowe w większości przypadków nie dają żadnych objawów klinicznych, dlatego trudno je zdiagnozować. Niemnie zdarza się, że stają się przyczyną silnych bóli brzucha, wymiotów, krwawienia z przewodu pokarmowego czy zgagi.  Polipy żołądkowe mogą także imitować objawy charakterystyczne dla choroby refluksowej. Ponadto, u niektórych osób wiążą się z nagłym spadkiem masy ciała, a nawet niedożywieniem.

Jak leczyć polipy żołądkowe? 

Najbardziej skuteczna metoda leczenia polipów żołądkowych to po prostu ich usunięcie. Można zrobić to na dwa sposoby: endoskopowo oraz chirurgicznie. Pierwszy z nich wybierany jest znacznie częściej. Do żołądka wprowadza się wówczas giętki przewód, którego główne zadanie stanowi uchwycenie polipa i przepuszczenie na niego prądu. Tym samym polip zostaje odcięty od błony śluzowej. Tego rodzaju zabieg może jednak wiązać się z pewnymi komplikacjami.

Polipy żołądkowe występują stosunkowo często u różnych pacjentów i mogą wiązać się ze zmianą nowotworową, dlatego trzeba usunąć je możliwe jak najszybciej. Zazwyczaj jest to możliwe bez większych problemów czy przeciwwskazań. Konieczna jest jednakże odpowiednia diagnoza, co tylko pokazuje, że trzeba badać się regularnie.

 

Artykuł zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)