20 lutego 2018 Udostępnij

Orbitrek – jakich efektów się spodziewać?

Treningi na orbitreku to wyjątkowo lubiana forma aktywności fizycznej. Na orbitreku można ćwiczyć w domowym zaciszu lub na siłowni, a efekty mogą być naprawdę imponujące. Specyfika tych ćwiczeń powoduje, że do pracy angażowane są liczne partie mięśni, a przez to aktywność przynosi wymierne rezultaty już po dość krótkim czasie. Jakich efektów można się spodziewać? Czy warto ćwiczyć na orbitreku?

Orbitrek zamiast rowerka treningowego

Orbitrek jest często sugerowany jako alternatywa dla rowerów treningowych i faktycznie można je tak potraktować. Ćwiczenia na orbitreku są zupełnie inne niż na rowerze. Przy treningu rowerowym pracują głównie mięśnie nóg i pośladków, a w przypadku treningu na orbitreku, można mówić o intensywnej pracy nawet 90% mięśni.

Tak intensywna praca mięśni wynika ze specyfiki ruchu, jaki wykonuje się na orbitreku – podczas wykonywania tych ćwiczeń pracują nogi i pośladki, ale też ręce oraz mięśnie tułowia. Z tego właśnie powodu orbitrek jest postrzegany jako trenażer bardziej wszechstronny.

Efekty treningów na orbitreku

Rezultaty treningowe przy ćwiczeniach na orbitreku zależą od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest regularność ćwiczeń. Tylko konsekwencja w działaniu i ćwiczenia z określoną częstotliwością przyniosą najbardziej wymierne efekty. Jakie to mogą być efekty?

  • Szybkie spalanie kalorii – orbitrek uchodzi za jedno z tych urządzeń treningowych, które pozwala na naprawdę szybkie spalanie kalorii. Mówi się o utracie nawet 500 do 800 kalorii w ciągu godzinnego treningu, a to całkiem sporo. Podobną liczbę kalorii można spalić podczas biegania, a jednak trening na orbitreku jest łatwiejszy i można wykonywać go w domowym zaciszu.
  • Redukcja wagi – intensywne spalanie kalorii może prowadzić do utraty wagi, o ile spalonych w pocie czoła kalorii nie zastąpimy niezdrowym jedzeniem i słodkościami. Ćwiczenia na orbitreku są polecane tym, którzy myślą o zrzuceniu kilku nadprogramowych kilogramów.
  • Redukcja tkanki tłuszczowej, wysmuklenie talii, wymodelowanie nóg i pośladków – ćwiczenia na orbitreku angażują mięśnie tłowia i brzucha na tyle, że mogą prowadzić do wyraźnego wysmuklenia tej części ciała. Ćwiczenia te wzmacniają także nogi i pośladki, prowadzą do wysmuklenia i wymodelowania dolnych partii ciała.
  • Wzmocnienie mięśni i poprawa wydolności – ćwiczenia na tym urządzeniu powodują również wzmocnienie mięśni, a przez to również poprawę kondycji i wydolności. Ćwiczenia te stymulują układ krążenia, co wpływa korzystnie na serce i na ogólną wydolność organizmu.
  • Poprawa postury, dobry wpływ na kręgosłup – poprawnie wykonywane ćwiczenia na orbitreku skutkują poprawą postawy ciała oraz mają dobry wpływ na kręgosłup (oczywiście tylko wówczas, gdy nie ma się poważnych schorzeń, które kolidowałyby z ćwiczeniami tego typu). Ćwiczenia te nie obciążają nadmiernie kręgosłupa, a zapewniają porządną dawkę ruchu dla całego ciała, co pozwala rozruszać się nawet tym, którzy całe dnie spędzają za biurkiem.

Osiągane rezultaty zależeć będą przede wszystkim od częstotliwości treningów, ich długości oraz jakości wykonywania ćwiczeń. Nie bez znaczenia jest także sprzęt, na którym się ćwiczy.

Jaki orbitrek do ćwiczeń w domu?

Jeśli jeszcze nie dysponujemy odpowiednim urządzeniem, warto przejrzeć ranking orbitreków oraz ogólną ofertę urządzeń tego typu i zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  • Cena – bywa najważniejszym parametrem, ale warto zwrócić uwagę na to, jakie cechy wykazują orbitreki z różnych przedziałów cenowych i zwrócić uwagę na parametry techniczne i dopiero wówczas szukać rozwiązania o korzystnej cenie.
  • Rodzaj obciążenia – do wyboru jest obciążenie mechaniczne (najprostsze i najtańsze), magnetyczne oraz elektromagnetyczne (najnowocześniejsze, najbardziej funkcjonalne, ale też najdroższe).
  • Maksymalna waga użytkownika – to istotne, by dobrać sprzęt treningowy w zależności od wagi najcięższego z użytkowników.
  • Marka – warto sięgać po sprzęty fitness znanych i cenionych marek.
  • Gabaryty urządzenia – ciężar i wymiary orbitreka to kwestie, które należy wziąć pod uwagę, gdy dysponuje się ograniczoną przestrzenią.
  • Funkcjonalne sterowanie – regulacja obciążenia czy prowadzenie statystyk może być bardzo wygodne w nowocześniejszych modelach orbitreków.

Orbitrek to sprzęt godny polecenia wszystkim tym, którzy szukają urządzenia treningowego o wszechstronnym charakterze i skutecznym działaniu. 

 

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)