22 czerwca 2022 Udostępnij

Jak znaleźć dobry ośrodek terapii uzależnień?

Walka z uzależnieniem zawsze jest bardzo trudna, niezależnie od substancji, czy też bodźca, który zawładnął naszym życiem. Kiedy pojawia się taki problem, to wiele osób nie potrafi się do niego przyznać, a wraz z biegiem czasu jedynie się on pogłębia. W takiej sytuacji bardzo często jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, aby powrócić do normalności. Czym charakteryzują się dobre ośrodki terapii uzależnień? Czym kierować się przy wyborze? Jaka osoba powinna zostać skierowana do takiej placówki? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Ośrodek terapii uzależnień - charakterystyka miejsca

W każdym województwie na terenie Polski znajdują się ośrodki terapii uzależnień, ale nie wszystkie z nich to miejsca, w których można umieścić osobę, która walczy z nałogiem. Na charakterystykę dobrej placówki składa się bowiem wiele istotnych czynników. Warto przyjrzeć się im dokładniej. Oczywiście w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na personel. Terapeuci oraz psychoterapeuci powinni mieć nie tylko odpowiednie wykształcenie i wiedzę, ale też cechować się empatią, zrozumieniem, asertywnością i zaangażowaniem, ale zwłaszcza sercem dla pacjentów i wykonywanego zawodu. Kluczowe jest też to, aby pacjentom zapewniona była całodobowa opieka. Muszą oni bowiem mieć pełen komfort i wsparcie na każdym etapie walki z nałogiem. Zresztą to ostatnie potrzebne jest także po zakończeniu terapii, ponieważ po opuszczeniu placówki osoba uzależniona na dosłownie każdym kroku będzie narażona na pokusy. Dlatego tak ważne jest, aby miała możliwość porozmawiać z personelem, który z całą pewnością pomoże zwalczyć chęć sięgnięcia po używkę i przypomni trudy terapii oraz osiągnięte postępy.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że ośrodki terapii uzależnień powinny być zlokalizowane w ustronnym miejscu, najlepiej malowniczym. Tak, aby osoby w nim przebywające mogły wyjść na świeże powietrze. Co ciekawe, nierzadko terapia przebiega znacznie lepiej, kiedy placówki znajdują się w znacznej odległości od domu pacjenta, kiedy całkowicie zostanie odsunięty od dotychczasowego środowiska i znajomych tkwiących z nim w nałogu. Choć dla bliskich może być to nieco niewygodne, zważając na dojazdy w odwiedziny, ale dla skutecznego wyjścia z uzależnienia, jest to naprawdę niewielkie poświęcenie. Skoro mowa już o rodzinie, to pacjent w ośrodku terapii uzależnień, musi mieć możliwość spotkania z nią, co sprawi, że będzie wiedział, że walczy nie tylko dla siebie i ma do czego wracać. Poza tym bliscy powinni mieć również możliwość porozmawiania z personelem na temat własnych odczuć, czy wątpliwości.

Co więcej, osoby walczące z nałogiem muszą mieć dostęp zarówno do terapii indywidualnych, jak i grupowych, a jej plan obowiązkowo należy przygotować personalnie. Nigdy nie ma dwóch takich samych przypadków uzależnienia, o czym koniecznie trzeba pamiętać.

Terapia grupowa

Kogo należy skierować do takiego ośrodka?

Jak sama nazwa wskazuje, ośrodki terapii uzależnień przeznaczone są dla osób, które wpadły w różne nałogi. W Polsce można skorzystać z miejsca w placówce na NFZ, ale są one przepełnione, oczekiwanie na miejsce długie, a opieka nie zawsze jest zgodna z jakimikolwiek standardami. Poza tym nie mogą do nich trafić osoby małoletnie, a należy zauważyć, że problem uzależnień dotyczy ich coraz częściej. Dobrą alternatywą dla publicznych ośrodków terapii uzależnień są prywatne placówki. Z tym że trzeba mieć na uwadze, że mogą do nich trafić jedynie osoby trzeźwe, które rzeczywiście chcą zmienić swoje życie i wyjść z nałogu. Jeżeli w ich przypadku długotrwałe zachowanie abstynencji nie jest możliwe, to przed wejściem na oddział muszą przejść detoks, który z reguły trwa około 10 dni, choć może być to krótszy lub dłuższy okres. Nierzadko decyzja o przyjęciu do prywatnego ośrodka terapii uzależnień na podstawie umowy przedwstępnej, ponieważ pacjent musi wykazać, że rzeczywiście chce rozpocząć tę trudną, ale możliwą do wygrania walkę.

Jak wybrać ośrodek, który spełni oczekiwania?

Niegdyś ośrodki terapii uzależnień trzeba było wybierać, kierując się rekomendacją innych lub po wcześniejszym zwiedzaniu placówki, co niestety raczej nie dawało pacjentowi i jego bliskim anonimowości i pełnej dyskrecji, a przecież te dwa aspekty mają bardzo dużo znaczenie. Na szczęście dziś, w dobie komputerów, nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby znaleźć odpowiednią placówkę. Wystarczy przejrzeć oferty ośrodków terapii uzależnień i wybrać taki, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Niewątpliwie w podjęciu decyzji mogą pomóc opinie innych. Trzeba zauważyć, że wiele osób po zakończeniu terapii zaczyna rozumieć, że nałóg jest chorobą, a wygranie walki jest powodem do dumy.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)