
Co to jest jaskra i jak ją leczyć?
Rozwój cywilizacji sprawia, że także warunki środowiskowe się zmieniają. Żyjemy i pracujemy w innych warunkach. Coraz więcej swojego czasu spędzamy przy komputerze czy telewizorze. Na nasze oczy wpływ mają także pojawiające się choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, problem z nadciśnieniem.
Jeśli jesteśmy wyspani, to można oczekiwać, że także nasze oczy będą wypoczęte. Będą odpowiednio oczyszczone, nawilżone oraz zregenerowane. Jednak taka równowaga może być szybko zburzona. Wystarczy, że będziemy więcej pracowali przed komputerem, bądź też przygotowanie oświetlenie będzie źle zorganizowane i szybko okaże się, że problemy oczu się pojawiają. W większości przypadków przyczyną wad wzroku oraz wszelkich nieprawidłowości będzie budowa gałki ocznej albo pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe.
Budowa gałki ocznej
Dlatego warto wiedzieć jak gałka oczna jest zbudowana. Znajduje się w przedniej części oczodołu i jej poruszaniem kierują mięśnie. W tylnej części znajduje się nerw wzrokowy, który odpowiada za połączenie z mózgiem. Gałka oczna ma kształt, który będzie podobny do kuli, która ma przekrój około 24 mm. Wypełniona jest ciałem szklistym i znajduje się pod odpowiednim ciśnieniem, które sprawia, że oko może utrzymywać swój kształt. Budowa gałki ocznej to trzy błony. Najbardziej zewnętrzna będzie twardówka,, która w części przedniej oka przechodzi w rogówkę. Jest to elastyczny, ale dość sztywny szkielet gałki ocznej. W środku znajduje się błona naczyniowa, która jest złożona z trzech części. Z tyłu znajduje się naczyniówka, w środku oka ciało rzęskowe a na przodzie tęczówka. To ona jest umięśnioną częścią błony naczyniowej i o tacza źrenicę.
To mięśnie tęczówki odpowiadają za to jaki będzie dopływ światła, ponieważ zwężają albo rozszerzają źrenice. Błona wewnętrzna w oku to siatkówka, na której będzie odbierany obraz. Złożona jest z komórek, które są czułe na światło oraz neuronów, które przewodzą bodźce wzrokowe do nerwu wzrokowego. Na siatkówce będzie się także znajdować plamka żółta, która jest odpowiedzialna za widzenie centralne, ostrość obrazów oraz to jak rozpoznajemy kolory. Niżej będzie się znajdować plamka ślepa, która będzie połączenie wszystkich nerwów, które łączą czułe komórki z nerwem wzrokowym. Soczewka znajduje się między ciałem szklistym a tęczówką. Składa się z powierzchni przedniej i tylnej. Od tego czy mają odpowiednią krzywiznę zależy czy będziemy mieli dobre widzenie.
Co to jest jaskra?
Jest to choroba, która dotyczy nerwu wzrokowego. Dochodzi do niej, gdy będzie on uszkodzony przez nadmierne ciśnienie w gałce ocznej. Choroba może występować takżę w momencie, gdy ciśnienie jest w szeroko traktowanej normie. Może pojawiają się u osób, które są dodatkowo obciążone ryzykiem, a więc takich, u których w rodzinie pojawiał się problem albo tych, którzy mają problem z cukrzycą czy migrenami. To choroba, która dość często występuje. Po 40 roku życia na jaskrę cierpieć będzie 2% osób.
Jakie są objawy wystąpienia jaskry?
W zdecydowanej większości przypadków jaskra przebiega bez objawów i szczególnie zauważalnego pogorszenia wzroku. Najczęściej zauważa się chorobę, gdy nerw wzrokowy jest już mocno zniszczony.
Co należy zrobić, aby wcześnie rozpoznać chorobę?
Najważniejsze będzie wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, dzięki którym będzie można problem szybko rozpoznać i łatwiej będzie go rozwiązać.
Jakie są metody leczenia jaskry?
To choroba nieuleczalna i można jedynie zatrzymać rozwój problemu przez minimalizowanie ciśnienia w oku, które jest tutaj głównym problemem. Jeśli to się uda dalsze niszczenie nerwu wzrokowego nie będzie występowało.
Czym charakteryzuje się nocna pomoc medyczna?
V W większości szpitali znajduje się szpitalny oddział ratunkowy, świadczący pomoc medyczną 24 godziny na dobę. Zgłaszający się tam chorzy z rozmaitych powodów wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jakim przypadku pomoc doraźna...
Aktywne lato – pomysły na spędzanie czasu
V Latem nasze dzieci nie powinny narzekać na nudę. Piękna, słoneczna pogoda zachęca bowiem do aktywnego wypoczynku na zewnątrz. Jak spędzać czas z dzieckiem w okresie wakacyjnym, aby wypoczęło i czerpało przyjemność z dni wolnych od szkoły? Jazda na rolkach To doskonały...
Odnawianie drewnianego płotu
V Drewniany płot okalający ogród pięknie komponuje się z otoczeniem. Narażony jest jednak na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że z czasem traci swój blask i wymaga renowacji. Jak odnowić drewniany płot, aby odzyskał swój urok i dawną świetność? Krok...