6 listopada 2017 Udostępnij

Jak odzyskać sprawność stawów po kontuzji?

Kontuzje to jedne z najczęstszych urazów, które dotykają osoby aktywne fizycznie i wyczynowo uprawiające sport. Kontuzje powodują ból, wyłączenie z codziennych aktywności, a niekiedy nawet blokady psychiczne. W zależności od rodzaju kontuzji i specyfiki organizmu rekonwalescencja w każdym przypadku może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy i dłużej. Warto wiedzieć, na jakie kontuzje możemy się natknąć, aby móc im skutecznie zapobiegać. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze kontuzje i jak odzyskać po nich sprawność.

  • Zwichnięcie  - tego rodzaju uraz najczęściej towarzyszy stawom skokowym i kolanowym. W pierwszej kolejności uszkodzeniu ulegają wiązadła. Zwichnięcie najczęściej towarzyszy osobom uprawiającym sport, często niedostatecznie przygotowanym i wytrenowanym, nierzadko z nadwagą. Urazowi towarzyszy charakterystyczne „chrupnięcie”. Ból po zwichnięciu najczęściej pojawia się dopiero na drugi dzień po wypadku.
  • Stłuczenie – spowodowane jest przez urazy zewnętrzne – najczęściej upadek lub uderzenie. Polega na zgnieceniu komórek, rozerwaniu włókien substancji międzykomórkowej, uszkodzeń naczyń i nerwów. Objawy to najczęściej ból i sinienie. Na stłuczenie najczęściej zaleca się okłady i maści.
  • Skręcenie - może ono wystąpić w obrębie więzadła lub w miejscu przyczepu więzadła do kości. Na skręcenie stawu skokowego najbardziej narażone są osoby uprawiające sport. Czas leczenia zależy od rodzaju uszkodzenia, zwykle trwa od 3 do 6 tygodni. Skręcenie najczęściej dotyczy stóp i występuje dość gwałtownie. Najczęściej występuje z powodu złego ułożenia stopy na podłożu i upadku na wykrzywioną stopę. Objawy skręcenia to obrzęk, zasinienie, trudności z chodzeniem, ograniczenie ruchu, ból. Tego rodzaju uraz dotyczy najczęściej osób pracujących fizycznie i amatorsko oraz zawodowo uprawiających sport.
  • Naciągnięcie wiązadeł – uraz ten leczy się stosunkowo szybko, dlatego też nie powinien powodować dalszych komplikacji i wymagać zaawansowanej rehabilitacji. Na naciągnięcia wiązadeł cierpią osoby uprawiające sport (jogę, fitness, pilates). Wiązadła to struktury spajające kości, które jednocześnie umożliwiają poruszanie się. Są one jednak elastyczne, jednak w wyniku zbyt dużego przeciążenia mogą zostać zerwane. Symptomem urazu jest krwiak, obrzęk, zasinienie, ból i trudności z chodzeniem.

Rekonwalescencja stawów

W większości przypadków lekarz w pierwszej kolejności zaleci unieruchomienie stawów. Można je wykonać przy pomocy profesjonalnego stabilizatora lub specjalnych nakładek, w najbardziej skrajnych przypadkach stosuje się gips. Oprócz tego ważne jest łagodzenie bólu i widocznych siniaków bądź krwiaków. W tym celu dobrze sprawdzą się zimne bądź ciepłe okłady, które odpowiednio pobudzą krążenie w uszkodzonym stawie. W trakcie rekonwalescencji zalecana jest także odpowiednia dieta, wzbogacona o witaminę C, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, a także wspomaganie się odpowiednimi suplementami diety. Suplement diety Litozin® to unikalny suplement diety opracowany specjalnie dla osób aktywnych fizycznie (niezależnie od intensywności czy częstotliwości wysiłku). Dzięki zawartości witaminy C wspomaga prawidłową produkcję kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki i sprzyja regeneracji chrząstki stawowej. Dzika róża natomiast pomaga utrzymać zdrowe i elastyczne stawy na dłużej.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)