7 lipca 2017 Udostępnij

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na czas noszenia, np. jednodniowe i miesięczne, oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Rodzaje soczewek ze względu na zastosowanie to, np.: korekcyjne, terapeutyczne oraz kosmetyczne (soczewki kolorowe).

Soczewki jednodniowe, miesięczne, roczne

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na czas ich noszenia. Do jednorazowego użytku służą szkła jednodniowe, np. marki Ultraflex. Nie wymagają przechowywania w specjalnym pojemniku ani pielęgnacji w płynie. Przed snem soczewki usuwa się z oczu i wyrzuca do kosza, by następnego dnia założyć nową parę. Szkła jednodniowe chętnie wybierają osoby, które nie chcą całkowicie rezygnować z noszenia okularów, a soczewek używają tylko okazjonalnie, np. do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Soczewki kontaktowe miesięczne to jedna para szkieł, które nosi się przez 30 dni. Do ich pielęgnacji stosuje się specjalny płyn dezynfekujący. Konwencjonalne, czyli roczne soczewki kontaktowe również służą do noszenia w trybie dziennym, a używa się ich przez 12 miesięcy.

Soczewki kontaktowe a wady wzroku – podział ze względu na zastosowanie

Soczewki korekcyjne służą wyrównywaniu różnych wad wzroku. Dalekowzroczność i krótkowzroczność korygują szkła sferyczne. Soczewek torycznych używa się na astygmatyzm, z kolei szkła multifocalne stosowane są do korygowania presbiopii, czyli starczowzroczności. Używane są również jako opatrunek lub nośnik leku w różnego rodzaju schorzeniach siatkówki. Soczewki terapeutyczne stanowią ochronę wrażliwego oka przed czynnikami zewnętrznymi, jak: wiatr, słońce, pył, kurz. Soczewek kolorowych używa się w celach kosmetycznych, do zmiany koloru oczu. Szkła dostępne są w kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym, brązowym, piwnym, a nawet fioletowym.

Z czego zrobione są soczewki kontaktowe?

Ze względu na materiał, z jakiego zrobione są szkła kontaktowe, rozróżnia się:

  • soczewki miękkie – zrobione są z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego o dużej przepuszczalności tlenu. Są bardzo delikatne i lekkie dlatego praktycznie nie są wyczuwalne w oku;
  • soczewki twarde – wykonane są ze szkła organicznego, przez co są sztywniejsze, w porównaniu np. z silikonem. Tego typu soczewek używa się, np. do korygowania wady wzroku u osób ze stożkiem rogówki.

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)