18 kwietnia 2017 Udostępnij

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba to jeden z tych zabiegów stomatologicznych, którego pacjenci boją się najbardziej. Dlaczego? Otóż endodoncja kojarzy się nie tylko z wielokrotnymi i długotrwałymi wizytami w gabinecie dentystycznym, ale także z bólem i dużym dyskomfortem - zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu. Oczywiście leczenie kanałowe nie należy do przyjemnych, ale jego metody uległy na przestrzeni wielu lat bardzo wielu zmianom.

Współczesna medycyna nie tylko pozwala na znaczne skrócenie terapii (która w dużym stopniu zależy od poziomu uszkodzenia zęba), ale także wyeliminowania bólu, którego tak bardzo obawiają się pacjenci. Zatem jak wygląda współczesna endodoncja?

Etapy leczenia kanałowego

Mówiąc najogólniej leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej miazgi z kanału zęba oraz uzupełnieniu powstałej komory odpowiednio dobranym materiałem stabilizującym. Cały zabieg endodoncji składa się z kilku podstawowych etapów:

1. Zdjęcie rentgenowskie zęba

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego stomatolog musi wykonać prześwietlenie zęba. Na jego podstawie lekarz ocenia nie tylko samą budowę zęba (czyli kształt i długość kanału), ale także to, jak bardzo zaawansowana jest sama infekcja - czy dotyczy jedynie wnętrza zęba, czy też może dotarła już do pobliskich kości. Na tej podstawie dentysta podejmuje decyzję o metodzie znieczulenia.

2. Znieczulenie

Rodzaj znieczulenia jest dobierany w zależności od stopnia zaawansowania infekcji. Co ciekawe - jego użycie w niektórych przypadkach nie jest konieczne, zwłaszcza wtedy, gdy nerw jest już martwy. Jednak odpowiednia dawka środka znieczulającego uspokaja pacjenta, co jest niezwykle istotne - zarówno z punktu widzenia lekarza, jak i samej osoby poddającej się leczeniu.

3. Usuwanie zainfekowanej miazgi

Kolejnym krokiem endodoncji jest wywiercenie otworu w zębie i usunięcie zainfekowanej miazgi. Niezwykle ważne jest dokładne oczyszczenie zęba - zarówno z bakterii, jak i z wszelkich pozostałości miazgi. W tym celu stomatolog powinien wielokrotnie wypłukać kanały, a następnie dokładnie je osuszyć.

4. Wypełnianie kanału i zęba

Oczyszczony kanał należy wypełnić odpowiednim materiałem stabilizującym, którego celem jest zapobieganie kolejnym zakażeniom. W niektórych przypadkach wypełnienie zakłada się bezpośrednio po oczyszczeniu, jednak wielu dentystów woli odczekać kilka dni, podczas których pacjent chodzi z odpowiednio zaaplikowanym lekiem. Ostatnim krokiem w leczeniu kanałowym - po wypełnieniu samego kanału - jest założenie plomby, czyli standardowego wypełnienia zęba.

Po zabiegu endodoncji ząb jest martwy, jednak na skutek odpowiednich działań stomatologicznych - może jeszcze służyć przez wiele lat.

Nowoczesne metody leczenia kanałowego

Wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego. I trudno się temu dziwić, gdyż endodoncja cieszy się złą sławą. A tymczasem współczesna medycyna posiada nowoczesne metody leczenia, które wprawdzie nie uczynią z niej przyjemnego doświadczenia, ale na pewno mogą zmniejszyć dyskomfort związany z leczeniem. Przede wszystkim należy podkreślić, iż stomatolodzy dysponują obecnie nie tylko skutecznymi środkami znieczulającymi, ale także niezwykle precyzyjnymi narzędziami, które ułatwiają dotarcie do najgłębszych warstw zęba. Dodatkowo warto zawrócić uwagę na to, iż współczesna stomatologia coraz częściej wykorzystuje mikroskop - także do leczenia kanałowego.

Endodoncja pod mikroskopem to jeden z najnowocześniejszych zabiegów, który charakteryzuje się bezpieczeństwem oraz dużą efektywnością. Zabieg został również szerzej opisany na stronie gabinetu stomatologicznego Impla tutaj: http://stomatologia-impla.pl/leczenie-kanalowe/. Wykorzystanie mikroskopu pozwala na precyzyjne oczyszczenie i wypełnienie kanałów - także tych niedrożnych lub zakrzywionych. Lekarz ma możliwość oglądania kanału w dużym powiększeniu, co umożliwia mu zlokalizowanie wszelkich nieprawidłowości oraz precyzyjne wykonanie wszystkich czynności. Dzięki temu kanał jest dobrze oczyszczony, wypełniony i zamknięty, a sama endodoncja efektywna i skuteczna. Wprawdzie leczenie z wykorzystaniem mikroskopu nie należy do najtańszych, to jednak warto rozważyć taką opcję leczenia.

Leczenie kanałowe niewątpliwie wzbudza obawy. Jednak udając się do dentysty warto pamiętać o tym, iż współczesne metody leczenia znacznie różnią się od tych stosowanych przed wieloma laty, a sama endodoncja jest nie tylko mniej bolesna, ale także bardziej skuteczna.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)