22 maja 2017 Udostępnij

Seniorzy aktywni również w jesieni życia

Mówi się, że młodość rządzi się swoimi prawami. Że to właśnie wtedy jesteśmy najbardziej aktywni i możemy wszystko. A co z dojrzałym etapem życia? Owszem, zdrowie może nie dopisywać już tak bardzo, jak w okresie szkoły czy studiów, ale to wcale nie oznacza, że trzeba porzucić aktywność. Wręcz przeciwnie. Seniorzy zaś mają wiele możliwości, by być aktywnymi: umysłowo i fizycznie.

Co zrobić, by w jesieni życia nadal funkcjonować dynamicznie i nie poddać się ograniczeniom związanym z wiekiem? Oto kilka sposobów, które dają seniorowi szansę na życie pełnią życia.

Umysł ciągle aktywny

Mózg działa trochę tak, jak mięsień. Bez odpowiedniej stymulacji, jego działanie się osłabia. Często jest tak, że osoby, które przechodzą na emeryturę i nagle przechodzą z aktywnego stylu życia związanego z pracą w okres stagnacji. A by zapewnić mózgowi odpowiednią dawkę ćwiczeń nie trzeba wiele. Wystarczy zamienić telewizję na inne formy rozrywki. Zamiast serialu – rozdział książki lub kilka krzyżówek czy sudoku. To tak niewiele i wiele zarazem.

Uczymy się przez całe życie

Kto powiedział, że szkoła jest zarezerwowana tylko dla młodych? Wręcz przeciwnie! Ostatnio niczym grzyby po deszczu powstają kolejne uniwersytety trzeciego wieku. To instytucje edukacyjne, otwierane najczęściej przy uczelniach wyższych, przeznaczone dla „studentów” w wieku dojrzałym. Ich słuchaczami są seniorzy, którzy mają ochotę pogłębiać swoją wiedzę w wielu dziedzinach. Wykłady dotyczą m.in. zdrowia, historii, prawa, ale i dziedzin ścisłych czy też języków obcych. Uczestnictwo w zajęciach jest również doskonałą szansą na nawiązanie nowych przyjaźni i inspirującą rozrywką.

Aktywny senior ćwiczy

Aktywność intelektualna to nie wszystko. Ważna jest również ta związana z ciałem. Choć, przyznać trzeba, niewielu seniorów będzie w stanie wykonać szpagat czy przewrót po 70-tce czy 80-tce, to ćwiczenia rozciągające, poprawiające krążenie krwi czy wzmacniające mięśnie są jak najbardziej wskazane. Coraz łatwiej można dzisiaj znaleźć zajęcia ruchowe przeznaczone właśnie dla osób w jesieni życia. Prowadzone przez profesjonalnego trenera, dają gwarancję, że w trakcie wykonywania kolejnych ćwiczeń nie dojdzie np. do kontuzji. Ofertę zajęć sportowych dla seniorów znaleźć można m.in. w ośrodkach kultury.

By przełamać bariery…

Najczęstszym problemem, który zniechęca seniorów do podjęcia aktywności ruchowej są problemy z poruszaniem się. Ból, kłopoty z utrzymaniem równowagi i inne dolegliwości zdrowotne jednak da się zminimalizować – na przykład sięgając po odpowiednie pomoce do poruszania się. Laska ortopedyczna, kule, czy chodzik to akcesoria, które mogą pozwolić seniorowi wyjść samodzielnie (lub w towarzystwie) na dłuższy spacer, bez obaw o utratę równowagi, czy przewrócenie się. I choćby nawet spacery właśnie miały być jedyną formą aktywności, warto ją sobie umożliwić. Jako zaś, że dziś w dobrych sklepach z akcesoriami dedykowanymi osobom starszym i niepełnosprawnym – np. takich jak PomoceDlaSeniora.pl – znaleźć można szeroką gamę różnorodnych akcesoriów, dostosowanych do specyfiki problemów z poruszaniem się, bez trudu zakupić można wsparcie, jakiego senior potrzebuje.

Aktywność niejedno ma imię. Warto więc  przełamywać ograniczenia, także w jesieni wieków i czerpać z życia jak najwięcej.

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)