20 sierpnia 2021 Udostępnij

Aparaty nakładkowe - dyskretne i wygodne

Klasyczny aparat ortodontyczny to ten srebrny, metalowy, czasem z kolorowymi ligaturami. Choć skuteczność leczenia przy jego zastosowaniu jest naprawdę wysoka, nie wszystkim odpowiada takie rozwiązanie. Jeśli i Ty oczekujesz czegoś bardziej dyskretnego, a jednocześnie chcesz w nowoczesny i skuteczny sposób zadbać o swój zgryz i zęby, zastanów się nad aparatem nakładkowym. Co warto wiedzieć na temat takiego rozwiązania? Podpowiadamy.

Jak to działa?

Aparat nakładkowy to bezbarwna nakładka przygotowywana indywidualnie dla każdego pacjenta. Poprzez wywieranie określonej siły na zęby, aparat "ustawia" je we właściwym miejscu. Efektem jest piękny uśmiech, prawidłowy zgryz i właśnie równo ustawione zęby. Dokładnie aparat nakładkowy to cały system nakładek, bowiem te trzeba wymieniać średnio co dwa tygodnie, adekwatnie do postępów w leczeniu ortodontycznym. Z pewnością interesujące w rozwiązaniu jest to, że możemy zauważyć każdą zachodzącą w naszym zgryzie zmianę. Ważne jednak, aby aparat nakładkowy został prawidłowo dobrany i przygotowany. Np. na https://ortolingwa2.pl/aparaty-nakladkowe/ znaleźliśmy nakładki wykonywane na podstawie skanów 3D oraz symulacji przeprowadzanych w gabinecie (do wyboru mamy tutaj dwa nowoczesne systemy leczenia - Clear Aligner oraz Ivisalign). Jedynie zastosowanie zaawansowanej technologii i wysokiej jakości materiału zapewnia skuteczność leczenia. Warto o tym pamiętać.

Jak długo trwa leczenie aparatem nakładkowym? Tutaj wiele zależy m.in. od wady zgryzu. Nakładki należy nosić minimum 20 - 22 godziny dziennie, a cały proces leczenia trwa około 2 lat.

Jakie są zalety aparatów nakładkowych?

Wśród kluczowych zalet aparatów nakładkowych pacjenci wymieniają przede wszystkim dyskretny przebieg leczenia. Nakładki są bowiem prawie niewidoczne dla otoczenia. Kolejny ważny element to wygoda. Nakładki można samodzielnie ściągnąć w dowolnym momencie (trzeba to zrobić przed każdym posiłkiem, jednak ograniczeń w spożywanych posiłkach nie ma). Sama wymiana nakładek wraz z postępami w leczeniu także może być wykonywana przez pacjentów samodzielnie. Proces leczenia przy zastosowaniu aparatu nakładkowego składa się z subtelnych, jednak zauważalnych zmian, dzięki czemu zęby mają możliwość równomiernego ustawienia się, a pacjent nie czuje dyskomfortu. Nakładki nie powoduje podrażnień w jamie ustnej i nie utrudniają utrzymania higieny, dlatego też w przypadku ich stosowania ryzyko pojawienia się infekcji w jamie ustnej praktycznie nie istnieje.​

Dla kogo sprawdzi się aparat nakładkowy?

Aparat nakładkowy sprawdzi się w sytuacji, gdy zależy nam na dyskretnym i w zasadzie niezauważalnym dla innych leczeniu ortodontycznym. Takie rozwiązanie wymagać będzie jednak od nas systematyczności i dyscypliny - musimy pamiętać o konieczności noszenia nakładek przez około 22 godziny w ciągu doby i pamiętać o ich regularnej wymianie.

To propozycja z pewnością dla osób, które chcą uniknąć częstych wizyt w gabinecie ortodontycznym - tutaj nie ma takiej konieczności. Jeśli jesteśmy wrażliwi na ból, również w takim wypadku specjalista może polecić nam aparat nakładkowy. Ten bowiem nie podrażnia warg i policzków.

Artykuł partnera

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)