24 kwietnia 2017 Udostępnij

Cykl miesiączkowy - czyli skąd się biorą zmiany nastroju u kobiet?

U wielu kobiet rozdrażnienie, smutek czy euforia spowodowane są… przez hormony. Zobacz, jak zmienia się ich poziom w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego – i zacznij nad nimi panować!

Hormony a cykl miesiączkowy

Cykl owulacyjny jest uwarunkowany działaniem hormonów. Za regularność występowania miesiączki w głównej mierze odpowiadają FSH (hormon folikulotropowy) i LH (luteina) – pierwszy z nich wpływa na rozwój pęcherzyków jajnikowych, a drugi pobudza uwalnianie z nich jajeczek. W międzyczasie wytwarzane są również estrogeny i progesteron.

Cały cykl trwa od 25 do 31 dni. W tym czasie poziomy hormonów cały czas się zmieniają, wzrastają i opadają. Cykl miesiączkowy to nieustanna burza hormonów – nic dziwnego, że tak wpływa na zachowanie i wygląd kobiet!

Poznanie całego cyklu od tej hormonalnej strony pozwoli Ci na zapanowanie nad emocjami. Poniżej opisujemy zachowanie hormonów w czasie cyklu na przykładzie tego najpowszechniejszego, czyli 28-dniowego.

1-5 dzień cyklu

Krwawienie miesiączkowe, czyli początek cyklu owulacyjnego, jest czasem, kiedy większość kobiet czuje się źle fizycznie. Spada poziom estrogenu i progesteronu. FSH sprawia, że rozwijają się i dojrzewają pęcherzyki Graafa, w których skryte są komórki jajowe.

Niski poziom damskich hormonów przyczynia się do polepszenia nastroju w porównaniu do tego przed samym miesiączkowaniem. Małe ilości progesteronu oznaczają też lepszą przemianę materii. Niektórym kobietom w czasie okresu dokuczają bóle brzucha i senność.

Uwaga – niski poziom damskich hormonów (oraz utrudniona higiena) wpływa również na podatność na infekcje intymne, np. na grzybicę pochwy.

6-13 dzień cyklu

Okres się już kończy, więc LH sprawia, że pęcherzyk Graafa rośnie, a jajniki wydzielają więcej estrogenu. Hormon ten wpływa pozytywnie na wygląd włosów i cery, kobieta odczuwa tez więcej energii.

Lepsze samopoczucie i wygląd mają też odzwierciedlenie w dniach płodnych – na 3 do 5 dni przed owulacją najłatwiej jest zajść w ciążę.

14 dzień cyklu

Dzień 14 to dzień wyjątkowy w całym cyklu – następuje owulacja. Estrogen osiąga swój najwyższy poziom w organizmie, wzrasta też poziom luteiny. Dzięki temu pęka pęcherzyk Graafa, a komórka jajowa zostaje uwolniona.

W tym dniu kobiecie towarzyszy bardzo dobry nastrój oraz… ochota na seks. Jest również bardzo wrażliwa na bodźce zapachowe. Co ważne, jest także w świetnej kondycji intelektualnej.

15-20 dzień cyklu

W organizmie wciąż estrogen utrzymuje się na wysokim poziomie. Opuszczony przez komórkę pęcherzyk przeistacza się w tzw. ciałko żółte i rozpoczyna produkcję progesteronu.

W ciągu tych dni kobieta może odczuwać efekty spowolnionej przemiany materii, może czuć się ociężała. Zazwyczaj jednak dobry humor jej nie opuszcza.

21-28 dzień cyklu

Kiedy nie dochodzi do zapłodnienia, poziom estrogenu bardzo spada. Ciałko żółte zaczyna zanikać, więc zmniejsza się też ilość progesteronu. Niezapłodniona komórka zostaje usunięta z organizmu podczas miesiączki.

W tym czasie kobiety dopada PMS (czyli syndrom napięcia przedmiesiączkowego) – zły humor i rozdrażnienie to znaki rozpoznawcze tych dni. Mogą pojawić się też obrzęki nóg i rąk.

---

Artykuł powstał we współpracy z www.lactovaginal.pl.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)