16 listopada 2017 Udostępnij

Wymioty u niemowlaka – niebezpieczna dolegliwość wielu maluchów

Każdy problem zdrowotny dotykający dziecko, jest dla jego rodziców powodem do wielu zmartwień. Zwłaszcza jeśli wiążą się groźnymi dolegliwościami, takimi jak gorączka i bardzo częste, powodujące odwodnienie, wymioty u niemowlaka. Najlepszym sposobem jest jak najszybsza konsultacja z pediatrą i podjęcie odpowiedniego leczenia. Warto jednak samemu posiadać także wiedzę niezbędną do radzenia sobie w tak trudnych sytuacjach.

Co powoduje wymioty u niemowlaka?

Na początek należy znaleźć przyczynę problemu. Małe dziecko niestety nie jest w stanie samo wyjaśnić, co się z nim dzieje, dlatego przez pierwsze miesiące życia, to rodzice muszą nauczyć się jego sposobu komunikacji i postępować według indywidualnie wypracowanych wzorców. W przypadku silnych bólów, wysokiej temperatury czy powiązanych z nimi wymiotów u niemowlaka - liczy się każda chwila. Warto więc wiedzieć, gdzie być może leży problem. Wymioty to dolegliwość, którą powoduje kilka czynników. Są wśród nich: zatrucie pokarmowe, alergia lub nietolerancja niektórych składników pokarmowych, niestrawność lub przejedzenie, długotrwały płacz lub silny kaszel, refluks, infekcje układu pokarmowego, choroba lokomocyjna, wstrząs mózgu, zapalenie wyrostka robaczkowego... To jedynie kilka sytuacji, w których często pojawiają się wymioty. Niektórym z nich można zaradzić, np. modyfikując dietę matki (jeśli karmi piersią), jak i samego dziecka (jeśli spożywa już inne produkty niż tylko mleko matki) lub zmieniając sposób karmienia. W przypadku objawów chorobowych takie działania mogą nie wystarczyć i wówczas niezbędna może okazać się konsultacja ze specjalistą.

Dlaczego wymioty u niemowlaka mogą być niebezpieczne?

Rodzice powinni pamiętać, że w każdej sytuacji należy zachować spokój, aby móc ją racjonalnie ocenić i zacząć działać. W przypadku jednorazowych wymiotów u niemowlaka nie ma powodu do obaw – zwykle jest to bowiem chwilowa reakcja organizmu (porównaj http://humana-baby.pl/blog/ulewanie-u-niemowlat-jak-sobie-z-nim-radzic). Nieco groźniejsza jest sytuacja, kiedy oprócz wymiotów pojawia się biegunka i gorączka, a stan ten trwa przez kilka kolejnych dnia. Bardzo szybko może to doprowadzić do odwodnienia, co poważnie osłabia delikatny i wycieńczony już i tak organizm dziecka. Należy wówczas pilnować, aby dziecko spożywało odpowiednie dla siebie ilości wody oraz elektrolity niezbędne do powrotu do pełnej sprawności. Silne i częste wymioty, ze względu na duże ilości kwasów żołądkowych, niekorzystnie wpływają także na układ pokarmowy, w tym przełyk, gardło i jamę ustną – powodują ból, pieczenie, uczucie dyskomfortu, a niekiedy nawet owrzodzenie ścianek gardła. To stan, który wymaga lekarskiej konsultacji! Są to bowiem jedne z tych objawów, których pod żadnym pozorem nie można ignorować!

Materiał zewnętrzny

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)