7 grudnia 2017 Udostępnij

Wyjazd na narty i miesiączka

W sezonie zimowym masowo wyruszamy w góry, aby oddać się przyjemności jazdy na nartach lub na desce. Pakujemy cały sprzęt, stertę termoaktywnej bielizny, kombinezonów i innych niezbędnych ciuchów. Wyjazdy narciarskie są zwykle niezbyt długie, ale intensywne. Trzeba się, więc do nich dobrze przygotować, aby na miejscu nie tracić czasu na zakupy czy załatwianie ubezpieczenia. A co jeżeli w trakcie białego szaleństwa dopadnie nas miesiączka? Czy na to także można się wcześniej przygotować? Na szczęście tak.

  1. Dobrze spakuj apteczkę. Nie może zabraknąć w niej leku przeciwbólowego, który zaczyna działać szybko. Dobrze sprawdzi się lek z deksketoprofenem, np. w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego o smaku cytrynowym. W przypadku ostrego bólu, kiedy potrzebne jest szybsze działanie, zaleca się przyjmowanie leku na pusty żołądek, co spowoduje szybsze wchłanianie leku.
  2. Pamiętaj o artykułach higienicznych. Podczas aktywnego wypoczynku lepiej niż podpaski sprawdzają się tampony i kubeczki menstruacyjne. Nie przesuwają się i nie ograniczają ruchów. Niestety wymiana tamponu w ciasnej toalecie w ośrodku narciarskim, gdy mamy na sobie 5 warstw ciepłej odzieży, może przysporzyć pewnych trudności. Dlatego w razie czego na zmianę warto zabrać podpaskę. Nie zapominaj, że przed i po wymianie artykułu higienicznego, należy dokładnie umyć ręce. W publicznych toaletach nie zawsze mamy do dyspozycji mydło, dlatego warto mieć przy sobie żel antybakteryjny do rąk lub płatki mydlane w małych kompaktowych opakowaniach.
  3. Dostosuj wysiłek do swoich możliwości. Niektóre kobiety podczas pierwszych dni miesiączki czują się osłabione. Jeżeli należysz do tej grupy, nie zmuszaj się do całodziennej aktywności na stoku. Z kolei panie, które czują się dobrze, nie muszą rezygnować z białego szaleństwa. Lekki lub umiarkowany wysiłek fizyczny ma korzystne działanie, pozwala się rozluźnić i łagodzi dolegliwości bólowe.
  4. Unikaj wzdymających potraw. Na stoku często kusi nas gorący bigos czy grochówka. Te dania rzeczywiście rozgrzewają i dodają energii. Z drugiej strony powodują wzmożone wytwarzanie gazów w przewodzie pokarmowym. To z kolei może potęgować dyskomfort związany z bólem menstruacyjnym.
  5. Nie przesadzaj z alkoholem. Generalnie, niezależnie od fazy cyklu, nadmiar alkoholu jest niewskazany. Podczas miesiączki obawiamy się dodatkowo interakcji leków przeciwbólowych z etanolem - nasilonych krwawień czy dysfunkcji nerek.

A może można przełożyć miesiączkę?

To rozwiązanie jest możliwe, ale powinno być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach i tylko pod ścisłą kontrolą lekarską. Jeżeli miesiączka nie jest dla nas dużym kłopotem i nie obniża drastycznie naszego samopoczucia, nie powinnyśmy decydować się na ingerencję lekami hormonalnymi w nasz cykl. W celu przesunięcia menstruacji należy udać się do ginekologa nawet 2-3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Lekarz po konsultacji wybierze odpowiednie leki hormonalne i wytłumaczy Ci jak je brać, aby uniknąć miesiączki podczas zimowego urlopu. Pamiętaj, że nigdy nie należy pożyczać leków hormonalnych od koleżanek. Każda z nas jest inna. To co komuś może pomóc, Tobie może zaszkodzić.

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)