26 lipca 2016 Udostępnij

Operacja jaskry. Kiedy stosuje się leczenie operacyjne jaskry?

operacja jaskryLeczenie jaskry w formie operacji powinno być ostatecznością. Terapię zaczyna się od podawania specjalnych kropli do oczu, dzięki którym można skutecznie doprowadzić do obniżenia ciśnienia w oku, a to sprawi, że choroba nie będzie się rozwijać. W niektórych przypadkach jednak takie leczenie nie wystarcza, albo nie można go podjąć. Wtedy rozwiązaniem będzie leczenie w formie operacyjnej.

wskazania do leczenia operacyjnego jaskryWarto sprawdzić, jakie są wskazania do leczenia operacyjnego i jakie metody można tutaj zastosować. Tak jak już zaznaczono leczenie w formie operacyjnej to ostateczność. Będzie to leczenie, które przeprowadza się w momencie, w którym już nie wystarcza leczenie farmakologiczne i laserowe i nie udało się nim zatrzymać rozwoju choroby a wiec uszkodzeń, na nerwie wzrokowym.

Dodatkowo chirurgiczne leczenie rozważa się w momencie, gdy chodzi o jaskrę młodzieńczą i występuje duże wahanie w postaci zmian ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wtedy inne leczenie może wpływać na jakość życia. Niekiedy może także wystąpić problem nietolerancji stosowanych kropli. Tylko w niektórych sytuacjach operacyjne leczenie stanie wyborem pierwszym. Przede wszystkim przy jaskrze zamykającego się kąta z całkowitym albo prawie całkowitym zamknięciem kąta, gdy nie będzie możliwości kontrolowania ciśnienia. Poza tym w sytuacji, gdy będzie trzeba mocno obniżyć ciśnienie i nie będzie się tego dało osiągnąć innymi formami leczenia.

Leczenie operacyjne jaskry wrodzonej

W przypadku, gdy chodzi o jaskrę wrodzoną na początek wykonuje się goniotomię, która będzie polegała na przecięciu kąta przesączania, tak by dało się doprowadzić do udrożnienia.

Leczenie operacyjne jaskry wrodzonej

Leczenie drugiego rzutu będzie polegało na wykonywaniu leczenia, którym będzie trąbekulektomia m. Cairns. Jest to takie leczenie, które polega na tworzeniu nowego kanału w oku, tak by przygotować odpowiednie miejsce, w które będzie odpływać się ciecz wodnista między komorą przednią i przestrzenią, która znajduje się miedzy torebką Tenona.

Trzeci rzut leczenia to zabieg setonowy, w którym będzie się przygotować specjalne implanty z tworzyw sztucznych, które pozwalają na stworzenie nowego połączenia między przednią komorą a przestrzenią, która znajduje się pod torebką Tenona. Alternatywą mogą być także specjalne zabiegi cyklodestrukcyjne, których zadaniem będzie oczywiście zmniejszenie produkcji cieczy, a to zagwarantuje, że uda się znacząco zmniejszyć ciśnienie w oku.

Mogą to być takie zabiegi jak: cyklodiatremia, cyklofotokagulacja laserem diodowym, cyklokrioaplikacja, endocyklofotokoagulacja laserem diodowym. W przypadku operacji będzie się wykonywać trabekulektomię i w kolejnym rzucie właśnie zabiegi setonowe oraz cyklodestrukcyjne.

Leczenie operacyjne jaskry pierwotnej otwartego kąta

1. Jaskra początkowa do średnio zaawansowanej:

- zabiegi nieperforujące, dzięki którym odpływa ciecz wodnista i nie trzeba otwierać komorę przednią

- kanaloplastyka

- trabekulektomia

2. Jaskra średnio zaawansowana do zaawansowanej:

- zabiegi nieperforujące

- kanaloplastyka

- trabekulektomia

- zabiegi setonowe

- zabiegi cyklofotokoagulacji laserowej przeztwardówkowej lub endoskopowej 

3. Operacja jaskry wtórnej otwartego kąta - postępuje się tutaj podobnie jak w jaskrze otwartego kąta średnio albo bardziej zaawansowanej. Leczenie operacyjne jaskry zamykającego się kąta to również:

Operacja jaskry wtórnej otwartego kąta

- zabiegi przetokowe

- trabekulektomia

- zabiegi setonowe

- zabiegi cyklodestrukcyjne

Widać więc wyraźnie, że obecnie leczenie jaskry jest możliwe w różnych formach i dzięki temu pokonanie tego problemu nie powinno stanowić większego problemu.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)