14 marca 2017 Udostępnij

Alkoholizm – w jaki sposób go wyleczyć? Czy możliwe jest dojście do zdrowia?

Alkoholizm to choroba, która rozpoczyna się przyjemnie. Właśnie dlatego jest tak bardzo złudna. Prawda jest taka, że wszelkiego rodzaju używki oddziałujące na psychikę, mogą zwabić każdego. Przecież wszyscy mamy gorsze chwile i marzymy o przeżyciu czegoś niezwykłego. 

Alkoholizm – stereotypy a rzeczywistość

Słowa „alkoholik” oraz „alkoholizm” weszły do powszechnego użycia. Z tego powodu zatarły się wyraźne granice znaczeniowe – dziś niewielu z nas jest w stanie stwierdzić, czym tak naprawdę jest choroba alkoholowa. Często słowem alkoholicy określa się osoby imprezujące, lubiące wychodzić gdzieś ze znajomymi. O uzależnienie od alkoholu często podejrzewa się także osoby biedniejsze, niepotrafiące poradzić sobie z otaczającą je rzeczywistością. Tymczasem takie stereotypy są bardzo krzywdzące. Nie zawsze musi się bowiem okazywać, że ktoś lubiący się bawić przesadza z alkoholem. Podobnie z osobami biednymi – to, że znajdują się w trudnej sytuacji finansowej wcale nie musi wynikać z ich uzależnienia.

 

 

W rzeczywistości alkoholizm jest chorobą, która polega na utracie kontroli nad spożywanym alkoholem. Co ważne, medycyna nie określa ilości spożywanych trunków, po których można będzie się spodziewać trudności z utrzymaniem samoświadomości. Niektórzy czują przymus wypicia choćby jednej lampki wina codziennie. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, że alkoholikami mogą być zarówno ci, którzy ciągle piją na umór i nie mogą bez tego żyć, jak i ci, którzy muszą po dniu pracy wypić choćby piwo. Problemem jest utrata kontroli nad własnym zachowaniem. Oczywiście nie zmienia to faktu, że alkoholicy pijący dużo wysokoprocentowych trunków mają więcej problemów ze zdrowiem niż ci bardziej wstrzemięźliwi.

alkoholizm

Leczenie alkoholizmu – na czym polega?

Leczenie alkoholizmu to także kolokwializm. Nie istnieje bowiem żadna interwencja, która mogłaby usunąć przyczyny choroby alkoholowej. Oznacza to, że alkoholik nigdy nie będzie w pełni zdrowy. Można jednak skutecznie modyfikować tryb życia chorego tak, by nigdy nie potrzebował on sięgać po alkohol. Innymi słowy leczenie alkoholizmu to tak naprawdę nauka innych sposobów radzenia sobie z problemami, napięciem emocjonalnym, stresem, zmęczeniem, itd.

Alkoholizm nie jest bowiem wyłącznie fizycznym uzależnieniem od pewnej substancji. Choroba ta pojawia się ponieważ nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tkwiącym w nas napięciem. Potrzebujemy sztucznych środków, które będą w stanie uśmierzyć emocjonalny ból. Wbrew pozorom takie wytłumaczenie dotyczy także uzależnionych od alkoholu imprezowiczów. W trakcie terapii wychodzi na jaw, że dlatego sięgają po wysokoprocentowe trunki, ponieważ nie są w stanie „wyluzować się” lub „bawić” tak, jak tego chcą. Alkohol dodaje odwagi, sprawia, że jesteśmy weselsi, bardziej pobudzeni.

Podstawowe założenia walki z uzależnieniem od alkoholu

W trakcie terapii chory musi usunąć wszelkiego rodzaju zaburzenia o charakterze psychosomatycznym. Należy dokładnie zbadać osobowość pacjenta i określić, z którymi emocjami sobie nie radzi. Chory musi wiedzieć, jakie problemy osobiste są dla niego zbyt trudne i z którymi sobie nie radzi. Dopiero wówczas można przejść do bardziej „pragmatycznej” części terapii. Znając wroga, można szukać środków wspierających walkę z nim. 

W wyniku zaprzestania picia z pewnością ujawni się tzw. zespół odstawienia. U mocno uzależnionych osób objawia się on szczególnie mocno. Fizyczne odtruwanie obejmuje zarówno minimalizowanie skutków złego samopoczucia w wyniku zaprzestania picia, jak i leczenie uszkodzeń somatycznych.

Dowiedz się więcej: Czym jest alkoholizm i jak wygląda leczenie alkoholizmu? 

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)